PopCo

PopCo Originální název: PopCo

Host - 2010

Host (2010) 400

Britská korporace PopCo je třetí největší firma vyrábějící hračky na světě. Devětadvacetiletá Alice Butlerová je zaměstnaná v této společnosti v oddělení designu a inovací a jejím úkolem je vytvářet sady detektivních pomůcek pro děti. Alice je specialistkou na křížovky, kryptografii a kryptoanalýzu; tento talent zdědila po svých matematicky založených prarodičích. Dostane za úkol vymyslet produkt, po kterém by šílely pubertální dívky. Při řešení tohoto úkolu se navrací do vlastní minulosti a uvažuje o své identitě. Brzy vstupují do hry tajemné zašifrované zprávy od anonymního odesílatele a také tajemství přívěsku, který jí kdysi pověsil na krk její dědeček. Alice se snaží přijít záhadám na kloub a přitom si čím dál více uvědomuje své rozčarování nad světem, v němž vládne všudypřítomná reklama jejího zaměstnavatele a zneužívání dětských zákazníků. (Založil/a: misssicccka)

Scarlett Thomas Scarlett Thomas
*??.??.1972

23.44
  4. 2. 2012, 9:38
Velmi dobré čtení. Inteligentní, čtivé, žádné násilné zvraty. Ale mám připomínky: jestli vyjde od autorky ještě něco, nevím, jestli mě bude bavit opět typově stejná hlavní hrdinka. Celkem mladá, lehce excentrická, s problémy v dětství, vztahem k homeopathii, vegetariánství, odmítající konzum. Navíc mě napadla paralela ke zpěvačce, co zpívá s velkým hlasovým rozsahem a v každé písni nám to nutí. Kniha je místy jako populárně naučná literatura, snažící se tvrdošíjně vylepšit naše vzdělání. V tomto smyslu si mohla odpustit i konec- myslím tím NoCo. Stačilo naznačit, duchovní poselství by vyplynulo samo. Ale celkově- určitě doporučuji k přečtenéí.

misssicccka
  12. 11. 2010, 18:54
Jsem nadšená. Nebojím se říct, že tohle je jedna z nejlepších knih, které jsem měla tu čest si přečíst. Říkám čest, protože autorka je pro mě génius. Její schopnost propojit své nadšení pro kryptografii, matematiku, homeopatii (to už bylo vše v Konci pana Y), veganství a jiné oblasti života je neuvěřitelné.
Kniha mě vcucla pozvolna, o to víc jsem si to pak užívala. Nemohla jsem se odtrhnout. Chtěla jsem znát řešení hádanky :).
Mohu jen doporučit.
A koláš "Ať se najedí" si vyzkouším :) (recept je v knize)
CrowT
  9. 2. 2011, 15:28
"PopCo" je román postmoderně roztříštěný, snaží se pokrýt širokou škálu témat od virtuální reality, šifer a matetmatiky, přes vegetariánství a veganství až po nekalé praktiky nadnárodních korporací. Ač může taková směs na první pohled působit nesoroudě, jako onen pověstný dort, který pekli pejsek s kočičkou, je třeba prohlásit, že autorka se se svým ambiciózním úkolem vyrovnala skvěle. Jednotlivá témata plynule a nenásilně přecházejí jedno v druhé a vůbec nevadí, že místy máme pocit, jako bychom četli literaturu faktu (zvlášť když se protagonistka knihy dostane k výkladům o šifrách a kódech), právě naopak, kniha nabízí nepřeberné množství pozoruhodných a poutavých informací i podnětů k zamyšlení.
Děj plný akce a zvratů od tohoto titulu nečekejte. Vše plyne pozvolna a pomalu, avšak naštěstí nikoliv rozvláčně (snad až na pár prvních kapitol). Autorka rovněž skvěle dokáže zpracovat psychologii postav, takže působí uvěřitelně a čtenářům na nich záleží.
Jediná výtka by se snad dala vyslovit k poněkud tendenčnímu (snad až "propagandistickému") zakončení knihy, které působí v celkovém kontextu poněkud násilně. Ani tato výhrada ovšem nemění nic na tom, že PopCo je vynikající román, který si klade nemalé cíle a takřka bezezbytku je také naplňuje. (9/10)
Ajuch
  9. 10. 2011, 19:06
Kniha se mi líbila, byla čtivá, ale přišlo mi jako by začala úplně jinde než skončila a spousta témat byla jen nakousnutá a nedořešená.
Ef.Ghayn
  22. 6. 2011, 16:55
Asi jsem na romány Scarlett Thomasové svým způsobem omezený...:))) Občas jsem se prokousával dějem dlouho a ztuha... Z v ČR vydaných knih Thomasové se mi PopCo četlo asi nejobtížněji... Rozhodně ale u takto náročných knih zas vypnu jinou kontrolku v hlavě a po detektivkách je tato literatura třeba:))