Zima úzkosti

Zima úzkosti Originální název: The Winter of Our Discontent

Československý spisovatel - 1965

Československý spisovatel (1965) 350

Román Johna Steinbecka se odehráva ve Spojených státech amerických v roce 1960. Jako hrdinu vybral autor malého člověka na malém městě v jeho rodinném a společenském prostředí a na jeho osudu ilustruje způsob života současné americké společnosti a vystihuje jeden z nejbolavějších prolémů země. Životní příběh jedince je zde kapkou zrcadlící život celých Spojených států. Ethan Hawley, zchudlý potomek novoanglické rodiny zbohatlé velrybářským obchodem právě tak jako pirátstvím, které v důstojném společenském rámci dostalo pečeť obchodního jednání, je poctivý a zůstává proto prodavačem v potravinářském obchodě, který mu kdysi, po druhé světové válce patřil. Podněcován svou rodinou touží zbohatnout, dochází však k poznání, že je nemyslitelné domoci se úspěchu bez nepoctivosti, a tak se nakonec rozhodne jít cestou, kterou kráčejí všichni ostatní. A od první chvíle dosahuje skvělých výsledků: Zmocní se obchodu svého zaměstanavatele a za cenu záhuby svého nejlepšího přítele se stává jedním z nejvýznamnějších občanů města. Dosáhne bohatství - svého cíle a pak se chce vrátit k důstojné počestnosti a tu se mu dostává první hořké plátky za jeho jednání. Objevuje podvod svého syna, jenž bez skrupulí vykročil v otcových šlépějích.
Velká část knihy je v koncepci postavy hlavního hrdiny, který je ukázán jako bytost rozdvojená. Hawley je napovrch postava steinbeckovského typu, člověk srdečný, vtipný, nesmírné životný, prostý, který se projevy své veselé vtipné hovornosti snaží zakrýt ostatním i sobě toho druhého člověka, chladného, vypočítavého, bezohledného, neštítícího se zločinu. Ethan Hawley jako by byl novodbým dr. Jekyllem, který koná podlosti pana Hydea. (Založil/a: nerusa)

stavradka
  16. 7. 2014, 18:12
Steinbecka mám moc ráda, ale tahle kniha mě moc nezaujala. První část byla pro mě zbytečná, to co se snažil vyjádřit bych lehce pochopila z části druhé. Zbytečně vleklé a jak mám rada jeho jazyk, tak tady to nějak nesedlo. Hrozny hněvu, Neznámému bohu i Toulavý autobus jsem hltala, ale do této knížky jsem se nebyla schopná začíst. Nevím jestli to bylo překladem, ale kniha je z antikvariátu a starší překlady upřednostňuji. Přesto nějak nesedla, stane se.