Esej o daru, podobě a důvodech směny v archaických společnostech

Esej o daru, podobě a důvodech směny v archaických společnostech
Originální název: Essai sur le don

SLON - 1999
ISBN: 80-85850-77-X

SLON (1999) 80-85850-77-X 201

Esej o daru z roku 1925 je reprezentativní prací tzv. Durkheimovy školy, která významně ovlivnila vývoj sociologického a sociálně antropologického myšlení a bádání nejen ve Francii, ale i v anglosaských zemích. Je první systematickou srovnávací prací o výměně darů a prvním dílem pojednávajícím o vztazích mezi vzorci směny a sociální strukturou, prací, jež se pohybuje na pomezí antropologie, ekonomie a sociologie. Tato esej je prvotřídním příkladem studia toho, co se v durkheimovské škole (díky Maussovi a Halbwachsovi) označuje jako "totální sociální fakt". Mauss se v tomto díle zaměřil na srovnávací zkoumání forem smlouvy a směny v Polynésii, Melanésii a severozápadní části Ameriky, s dílčími odkazy na právní systémy římské, germánské a klasické indické společnosti. Přeložil Jiří Našinec. (Založil/a: salamandrina)

Marcel Mauss Marcel Mauss
*10.05.1872 - †1950

Bloodym
  3. 12. 2013, 12:44
Esej o Daru jsem četla jako doporučenou četbu na diskuzní seminář na téma historické aspekty tržního řádu a musím říct, že to bylo opravdu zajímavé čtení, které mi rozšířilo obzory.