Hypnotizér

Host - 2011
ISBN: 978-80-7294-509-2

Host (2011) 978-80-7294-509-2 534
Host (2010) 978-80-7294-399-9 534

Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat. Jedné prosincové noci mu zavolá kriminální inspektor Joona Linna a prosí ho, aby okamžitě přijel do nemocnice k těžce zraněnému patnáctiletému chlapci, kterého policisté objevili jako jediného přeživšího v rodinném domku. Erik se v minulosti po dlouhou dobu věnoval hypnóze a pouze s jeho pomocí může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Erik však praxi hypnotizéra ukončil před deseti lety a žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky. Komisařovu prosbu zprvu odmítne, nakonec se však nechá přesvědčit a všichni se rázem ocitnou ve víru dramatických událostí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení. (Založil/a: malc8k)

vladislaus
  25. 6. 2012, 17:03
Po přečtení Paganiniho smlouvy jsem se vrhl na tuto knihu a jsem obrovsky zklamán. Pro mne to byla slátanina. Mnohé dějové zvraty byly přitažené za vlasy, postavy často jednaly stupidně. Jako konkrétní tupost uvedu, že většina důležitých telefonních hovorů se neuskutečnila, protože mobil druhý účastník hovoru z rozličných důvodů nebral.
Je to škoda, protože začátek knihy je opravdu slibný, ale dál se autor v příběhu nepěkně zahrabal.
Ghoulman
  6. 6. 2016, 21:08
Pravda, kniha se čte velmi lehce a také konec je poměrně překvapivý. Avšak celek působí nedotaženým dojmem, chtělo by to více soudržnosti a vzhledem k detektivnímu žánru i uvěřitelnosti.
Barabura
  14. 11. 2016, 14:09
Obsahuje spoiler spoiler Kniha mi od začátku připadala taková neučesaná, jakoby to potřebovalo ještě dotáhnout. Chvílema mě bavila, chvílema ne. Jakoby kousek psal jeden autor a kousek druhej a jenom ten jeden stál za to. Dialogy, myšlenkový pochody i jednání hrdinů byly někdy nesmyslný a divný. Od cca dvou třetin jsem si buď zvykla nebo se to zlepšilo. Fascinovala mě matka uneseného syna, která byla schopná chodit do práce, smát se, souložit s milencem. Človek by čekal, že bude vyděšená troska a paní si užívá. Taky ty rozhovory mezi Simonou a Erikem. Ona žárlivá, on se jí to ani nesnažil vysvětlit. On na práškách, který pak vysadil, ale jí tvrdil, že je furt bere, i když jí to vadilo. Nechápu. Konec byl docela dobrý a překvapivý (i když ten domorodec :-)). Uvidím, jestli se někdy pustím do další knihy od Keplera.
P.S.: Zdá se mi to nebo se nějak zapomnělo vyjasnit, kdo strčil Erikovýho tchána pod to auto?
s-reader
  29. 8. 2011, 15:53
Lars Kepler rozehrává několik paralelních příběhů, některé se v průběhu děje spojují, některé spolu souvisí jen velmi volně. Hypnotizér není klasická detektivka, která by čtenáře udržela až do konce v napětí, kdo že je vlastně vrah. Naopak, autor odkrývá karty až příliš brzy, čtenář je v předstihu a chápe souvislosti dříve, než detektiv.
Poněkud zvláštní je důsledné používání přítomného času, možná si od něj autor slibuje zvýšení dynamiky děje. Pokud je to tak, záměr se minul účinkem. Text je naopak trochu těžkopádný, podobá se spíše dobromyslnému medvědovi, je to styl pro severskou detektivku charakteristický. Pouze v jednom případě tuto důslednou formu poruší a to v části, která se týká minulosti doktora Barka, tato část je navíc vyprávěna v ich formě.
Závěrečná část sice nabírá větší tempo, ale je spíše zmatená a nepřehledná, než dynamická. Protože je v této fázi příběhu už konec jednoznačně předvídatelný, může tato část působit nudně.
Celkově je Hypnotizér zdařilá detektivka, která čtenáře zavádí do atraktivního koutu lidské duše prostřednictvím hypnózy. Příběh je vícevrstvý, Kepler nemá ve zvyku obtěžovat čtenáře detailním vysvětlováním, nepokouší se o hluboký rozbor státního systému nebo jakéhosi sociálního problému, jako to mají ve zvyku jiní autoři. Má to své pro i proti: čtenář není nadměrně zatěžován, ale není také dostatečně vtažen do prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Bohužel motiv agrese, který Kepler rozehrává na začátku knihy tak vyznívá do ztracena.
Romanka
  3. 6. 2016, 7:40
Váhala jsem, jeslti se po poslechu Paganiniho smlouvy pustit do jiného díla od těchto autrů, ale jsem ráda že jsem jim dala šanci. Hypnotizér mě dostal, takže s těmito autory ještě nekončím.
Nestea
  30. 7. 2011, 23:21
kniha se mi moc líbila - po Millléniu další kniha co mě vtáhla do děje a nepustila. Super námět i provedení, napětí až do konce. :o) Jen ten konec se mi zdál trochu přehnaný. Už se ale moc těším na jejich další knihu. :o)
Rames
  12. 3. 2014, 17:58
Není úplně jasné jak se do vyšetřování zaplete doktor, copak on nikomu v nemocnici nechybí? Joona si u nadřízených vymůže převzetí případu únosu Erikova syna a vyšetřování několikanásobné vraždy jde stranou! Tyto i jiné nejasnosti vyvažuje výborný závěr kde se dle severské tradice nešetří násilím a mrtvolkami. Joona Linna je zde vtlačen do pozadí příběhu a ten se jeví jako nejlepší ze série. Co to značí!!!
VerenaLord
  19. 11. 2013, 15:27
Nikdy jsem nebyla příznivcem kriminálek, ale tohle je něco jiného. Do ruky se mi tato kniha dostala celkem náhodou, vlastně ani netuším jak;) Děj je strhující, nepředvídatelný, zbytečně nekomplikovaný a rozuzlení děsivé. Blonďatého Joonu Linnu jsem si naprosto oblíbila a jsem zvědavá na další jeho příběhy.
illy
  5. 10. 2011, 19:21
Velká reklama, velké zklamání. Snad za to může i můj lehce skeptický postoj k hypnóze, ale i tak je to pouze průměrná krimi.
Tereeeza
  25. 10. 2015, 23:11
Na Hypnotizéra jsem se dlouho těšila, nebyl na něj čas, byly jiné knížky a do ruky se mi pořádně dostal až teď, tak jsem toho využila a pustila se do příběhu, jehož anotace mě uchvátila už před lety.
Severské detektivky miluju, těšila jsem se na nového detektiva. Joona Lina mi byl hrozně sympatický, vtipný, se zápalem pro věc, který má prostě vždycky pravdu a hodně rád to poslouchá :)) ALE vždyť on tam skoro nebyl!! To mě poměrně zarazilo a mrzelo zároveň.
Hypnotizér má skvělý start, prvních 200 stránek je prostě bomba, má to spád, má to nápad a je to temné. Po zhruba tomto milníku se ale dostáváme někam trochu jinam, což jsem nečekala. Několik linií se někde schází, někde rozchází, v průběhu jsem se bála, že některé věci snad nebudou ani ukončeny a nechápala jsem, jak na ně mohli tak rychle zapomenout. Pak jsem si říkala, že bych možná i byla radši, protože mi uzavření jedné linky přišlo dost nastavené.
Trochu mě mrzelo, že nám nebylo více přiblíženo prostředí, ve kterém se příběh odehrává, kultura, třeba i ta politika, to je něco, co se mi hrozně líbí u Nesboho.
Plusové body za tematiku hypnózy, nedávno jsem o ní četla už v jiné knížce a dost mě to baví. Líbil se mi i poměrně dlouhý flasback a asi by mi nevadila celá knížka jen o tom :)
Minusem pro mě bylo, že autor vše až příliš vysvětluje, někdy to bylo zbytečné a zdlouhavé a neustálé opakování pocitů 'na něco jsem zapomněl, něco jsem přehlédl, něco mi uniká'. Autor také uvede řadu postav, jejich určitou motivaci, já jako čtenář s nimi počítám, zapojuji je do svých hypotéz a na konci zjistím, že s nimi není dále pracováno.
Knížka je velmi čtivá, stránky ubíhají, ale jako celek mi to nepřineslo úplně ten dojem, který jsem očekávala, budu se tedy s hodnocením držet při zemi a těším se na další kousky, které by snad údajně měly být ještě lepší.
prkali
  3. 2. 2013, 10:16
Manželé Ahndorilovi se možná při psaní dobře bavili, ale "pan spisovatel" nejsou. Vadil mi styl psaní, spousty naprosto zbytečných popisů, častá nelogičnost a nevěrohodnost.
Pend
  30. 11. 2015, 19:34
První kniha s inspektorem J. L., pro mě druhé setkání s autorskou dvojicí. Ke knize mám podobné výhrady jako minule: rozdílná úroveň částí textu, často až zbytečně zdůrazňovaná brutalita, řada logických chyb. Navíc inspektor Joona Linna není hlavní postavou. Na druhou stranu téma hypnózy je samo o sobě velice atraktivní...
Venceslao90
  13. 1. 2013, 22:19
Luxusní záležitost. Opravdu nechápu ty negativní komentáře a zklamané čtenáře. Ještě než jsem se do toho začetl, tak jsem měl strach jestli celá kniha není jen nafouknutá bublina, ale podle mého názoru to je bestseller právem. Napínavé od začátku do konce, bez hluchých míst, nenudil jsem se ani chvilku a jako bonus je čtenáři naservírován skvěle propracovaný členitý příběh, čtenář však musí být při četbě pozorný. Rozhodně zde nečekejte klasickou detektivku - stane se vražda, celou dobu se vyšetřuje a na konci se odhalí vrah. Tato kniha je mnohem propracovanější a zajímavější. Teď hurá na Paganiniho smlouvu ;-)
Martin Klíma
  23. 12. 2012, 23:29
Hypnotizér aneb buďte jako v transu

Na následujících řádcích odhalíte povídání o knize, která rozhodně dostála svému jménu. Jedná se o knihu Larse Keplera s názvem Hypnotizér a toto dílo vás skutečně chytí a nepustí. Jste díky němu jakoby ve stavu transu a svět kolem vás najednou není podstatný a naopak hlavní je ona kniha. Nejenom já, ale i mnoho dalších hledalo po Stiegovi Larssonovi a jeho excelentním Miléniu další skvělé kriminálky a u Larse Keplera se jich rozhodně dočkali. Příběh nedrhne ba naopak svižně spěje kupředu, není nalinkovaný dopředu a vše v něm má své místo. Postava komisaře Linny je prvotřídně sepsaná a velké většině z nás musí být ihned sympatický. Ostatní postavy jsou také sepsané velmi dobře a rozhodně se neztrácejí někde v šedi, ale jsou zapamatovatelné. Kepler nás nešetří s brutalitou, ale na druhou stranu ona brutalita je součástí této skvělé knihy a bez ní by to už nebylo tak dobré, nebo alespoň podle mě. Rozsahově kniha tak akorát. Na prvotinu nutno dodat, že se jedná o bravurní výkon.

Knihu bych doporučil obdivovatelům knih Stiega Larssona, milovníkům detektivek, jelikož se jedná o klenot moderní současné krimi literatury a to si prostě nechcete nechat ujít.
Ramirez85
  28. 6. 2015, 19:46
Chápu, že pro spoustu krimi harcovníků je Hypnotizér slabá limonáda, ze které nestoupají bublinky, ale klišé, nelogičnost a taková ta hollywoodská omáčka (ten konec! Gosh). Ale pokud jste toho všeho fanoušci, netrpělivě očekáváte dalšího Nesba (nebo Nesboho, nebo jak se ten chlapík skloňuje :-), Olsena už máte komplet a každého 9. listopadu zapalujete svíčku za Larssona, bude se vám Hypnotizér od manželů 'Keplerovic' líbit. Páč je to tam všechno, včetně skvěle popsané čarokrásné švédské krajiny. Mi se na tom asi nejvíc líbilo ono prolínání více dějů, navíc dobře napsaných, páč se v tom člověk neztrácí. Mám jen dvě výhrady- té červené knihovny mohlo být méně a šťávy v baterkách mobilů více :-) A jak už to tak u Skandinávců bývá, i tady je hlavní hrdina, v tomto případě detektiv Joona Linna (to jméno!), velkej sympoš. Jen ta Simona, Ódine na nebesích, nebo kde to lítáš, takové ženské bych nejradši... a o tom, milí a drazí čtenáři, zase někdy příště ;-)
teite
  12. 1. 2014, 16:18
Je to strhující čtení jako i ostatní knihy autorské dvojice, ale vlastně taková rychlokvaška - pochybuji, že by se někdo chtěl ke knize vracet podruhé. Zvláštní, jak se v každém Keplerovic románu objevuje asociální psychopat, jemuž zcela chybí jakýkoli soucit či morální povědomí. Za větší umění považuji vytvořit příběh, v němž vystupují lídé spíše běžnějšího typu, ale to asi neodpovídá současné módě. Takže shrnu: skvělé čtení na dovolenou, ale kdo nepřečte, rozhodně nemusí litovat, že by mu uniklo něco převratného.
chrispe
  25. 2. 2014, 17:12
Těžko říct, jestli bych Hypnotizéra doporučila k přečtení. Nemůžu říct, že bych se při čtení této knihy nějak zvlášť nudila, ani nemůžu říct, že bych odhadla příběh - ale taky nemůžu říct, že bych z něho byla nějak paf. Všechny ty příběhy, které se lepily dohromady byly slepeny ne moc pevným lepidlem a i atmosféra knihy mnohdy značně pokulhávala. Co se týče stylu psaní, tak ten mě taky moc neohromil. Nicméně dalším knihám od "Keplera" nejspíš šanci dám, protože jsem slyšela (a koneckonců... četla jsem to i tady), že jsou mnohem lepší.
ROB33
  19. 7. 2015, 9:46
Velmi jednoduché až oddechové čtení. Mohl jsem číst v podstatě kdykoliv a kdekoliv, v práci, před spaním a to často propracovanější literaturu číst nemohu, obvykle přečtu pár stránek a zavírají se mi víčka. Kniha je plná napětí, nutí čtenáře neustále číst další a další kapitoly. Výhrady mám opět k tomu konci, jako u jiných severských detektivek, bylo to zbytečně přehnané. Autorská dvojice mohla konec trochu zjednodušit a ne dělat z toho hollywoodský scénář.
smajlinka
  10. 7. 2014, 17:54
Obsahuje spoiler spoiler Hypnotizér byl pri mě takový slepenec případů. U toho prvního jsem opravdu nechápala, jak by hlavní podezřelý mohl po útěku dělat takové věci ve svém zdravotním stavu. Některé postavy tam vystupují podle mě úplně nadbytečně-viz Wailord. Méně je někdy více. Joona není špatný, ale když to srovnám s Harrym Holem, tak to byl takový nemastný, neslaný detektiv.
Casey
  10. 5. 2016, 9:47
Čtivá detektivka,text odsýpá a celkový dojem z knížky není špatný. Ale ta hypnóza.... to mě moc neoslovilo. Stejně tak mě moc nebavila pasáž, kde se s Erikem vracíme do jeho minulosti. Pro příběh je ten návrat nezbytný, ale prokousat se jím pro mě bylo místy utrpení.
DanielOsbourne
  31. 3. 2014, 23:47
I když jsem spisovatelskému páru "Lars Kepler" moc nevěřil, ukázali se jako sehraná dvojka. Hypnotizér mě velice překvapil. Příběh je vyprávěn s lehkostí a formou čtyř postav, díky čemuž je čtenář udržován stále v napětí. Kniha se mi četla až tak dobře, že jsem si až po dlouhé době uvědomil, že se řeší jiný případ, než byl představen na začátku. Postavy v knize mi byli sympatické a teď po dočtení knihy si nedokážu představit, že v dalších knihách již nebude Erik se Simonou a jejich rodina. Doufám že Lars Kepler v dalších knihách přidá k Joonu Linnovi stejně dobré partnery jako tomu je v Hypnotizérovi. Kepler překvapil, budu číst dál .
Miriam
  27. 11. 2013, 20:24
Jen tak dál. Zajímavá zápletka, ze začátku jsem nevěděla jakým směrem se bude příběh odvíjet vzhledem ke zdánlivě rychle vyřešenému případu. Takže přečteno v rekordním čase. Určitě shlédnu i filmové zpracování.
Kebab Bursa
  21. 2. 2014, 20:10
Docela by mě zajímalo, jak tato dvojice autorů knihu (a nejen tuto) tvořila. Někdy mi připadá, že každý napsal kus a pak vše poslepovali. Jsou tam silné pasáže, třeba ty věnované hypnóze, erotické vsuvky, nechybí "severská" syrovost a krutost, ale celkový dojem je jako z dortu pejska a kočičky. Ten konec byl až moc předvídatelný, přesto jsem se chvílemi nemohl odtrhnout a po deseti minutách od dočtení se pustil do Svědkyně ohně.
Irene
  14. 2. 2013, 16:08
Příběh - nebo spíš všechny příběhy v knize - se mi líbil. Nevadil mi přítomný čas, četla jsem vše jedním dechem a jeden večer jsem byla dokonce i vystrašená (scéna s otevřenými dveřmi a ledničkou + následující noc s únosem). To jsou momenty, které si dovedu představit, že by se mi mohly přihodit i v reálném životě a úplně mi jde mráz po zádech. Ano, uznávám námitky, že zápletka byla dost divoká a příběh i neuvěřitelný, vložená "kapitola" z minulosti příliš dlouhá. Happyend jsem ale uvítala. Hodnotím 80 %, ale kdyby to šlo, dala bych 90 %. Ne za kvalitu, která přetrvá desetiletí a vstoupí do historie, ale za výborně čtení. Už se těším na Paganiniho smlouvu a Svědkyni ohně.
ilon-a
  7. 4. 2013, 20:59
Hypnotizér je jedna z nejlepších krimi, co jsem kdy četla. Lars Kepler dokázal spojit několik příběhů a životních osudů dohromady, a i přesto zachovat přehlednost; všechny příběhy svým způsobem na sebe navazovaly, měly mezi sebou spojitost a souvislost, všechny příběhy byly důležité, aby děj dával smysl.
Hned na začátku mě, v dobrým slova smyslu, pobavilo to, že už se člověk dozvídá, kdo je vrahem. :-D To mě nejdřív zarazilo. Avšak děj pak nabírá už jen víc a víc na otáčkách! Na knize mě taky bavily zajímavosti z oblasti kriminalistiky – nezvyklé prostředí, labilní lidí s psychickýma poruchami(Josef Ek je prostě ten největší úchylák, o kterým se kdy četla!), detailní popisy mrtvol… Také charakteristiky osob byly úžasně propracované. Téma hypnóza není úplně tradiční a obvyklé, ale myslím si, že manželé Ahndorilovi si s ním naprosto úžasně poradili, výborně to zpracovali a dokázali to člověku parádně přiblížit.
Ale i přesto musím knize vytknout i nějaké ty mínusy. V ději se objevuje až spoustu zbytečných jmen, která nebyla důležitá a člověk se v tom pak akorát ztrácí, kdo je kdo. S tím souvisí i naprosto zbytečně popisy věcí okolo a detailní popisy měst také nebyly nutností, švédské názvy člověku stejně nic moc neřeknou. Dál jsem nepochopila, proč do děje míchají pokémony, ta pasáž s nima byla naprosto infantilní. Další věcí byl konec – až moc zdlouhavý, zapeklitý a prostě takový to typický „americký“ vyvrcholení, což podle mě dost zkazilo celkový dojem knihy.
Každopádně můj konečný verdikt ale je, že mě kniha velmi mile překvapila, celkově ode mě tedy má 90% – jako celek hodnotím prostě výborně, napínavý jako svině a naprosto nepředpokládatelný děj a jeho vývoj. Díky tomu jsem knize většinu jejích mínusů „odpustila“. A myslím, že se stala bestsellerem právem.
kamie
  9. 2. 2012, 12:30
Myslím, že srovnávání s Larssonem je zbytečné, protože každá kniha je svébytnou záležitostí.

Od Hypnotizéra jsem dostala přesně, co jsem očekávala. Pohlcení knihou, zajímavou zápletku, přičemž absence hlubšího společenského nebo psychologického přesahu (to je přítomné u nekonečně omílaného Larssona) mi nevadila. Určitou krkolomnost vidím v přítomném čase vyprávění a vložené kapitole o 100 stránkách, poznat Erikovu minulost je pro čtení nutné, touto formou se mi to zdá poněkud nešťastné, vzhledem k výstavbě zbytku knihy. Jinak pro mě byla konstrukce nevšední a obdivuhodná.

K předchozím komentářům bych dodala, že kouzlo knihy spočívá právě v nepodstatnosti informace, kdo je vrah, protože vražda, která na sebe na počátku strhává pozornost, je pouhou zástěrkou, spouštěcím mechanismem toho, o co se bude jednat dál.
Ruxandra
  16. 5. 2011, 9:41
Knihu jsem si zapůjčila a přečetla jedním dechem. V konečné "euforii" jsem knihu zakoupila, což se mi teď zpětně zdá jako hloupost. Ano, ve chvíli kdy jí čtete, vás možná bude bavit, ale po dočtení si řeknete "No jo, tak už je konec, a co?". I tak je to ale pěkné čtení se zajímavou atmosférou, ale nutkání vracet se k této knize nejspíš mít nebudu...
dalimoni
  5. 7. 2011, 17:48
Kniha se četla dobře, ale nechápu, proč to pořád někdo srovnává s Milléniem, společné je akorát to, že autoři jsou ze Švédska a děj se odehrává na severu Evropy, a žánr je kriminální thriller, jinak není společného nic. Námět je zajímavý, kniha je čtivá, děj má spád, určitě to stojí za přečtení, ale srovnávat to s Miléniem od Larssona, to opravdu ne. Dal bych něco přes 90%.
hladass
  14. 11. 2016, 10:59
Mé první setkání s Larsem Keplerem, nebo manželi Ahndorilovými, chcete-li a na nějakou, myslím, že dosti dlouhou dobu i poslední... Ne, že by kniha neměla dobrý nápad, překvapivé zvraty, řadu docela brutálně zavražděných lidí (tak jak se na severskou detektivku sluší a patří) a sympatického detektiva (který je bohužel upozaděn méně sympatickým hypnotizérem), ale také má velkou spoustu nedostatků... Prvním je prazvláštní autorův styl psaní, na který jsem si nedokázal zvyknout až do konce knihy... A tím nekončíme... Chování a motivace některých postav je přinejmenším neuvěřitelná, mnoho dějových zvratů je založeno vysloveně na náhodě a celá kniha působí jako slepenec několika detektivních příběhů dohromady... Nebudu se více rozepisovat, ať náhodou nespoileruju, tenhle kus je prostě se všemi klady a zápory mezi detektivkami naprostý průměr a například Mayovi nesahá ani po kotníky...
chazynka
  7. 3. 2016, 18:10
Knížka je napsaná určitě dobře, ale nedokázala mě úplně vtáhnout do děje. Občas jsem nechápala nějaké dějové zvraty, které mi přišly zmatené a musela jsem se vracet a číst určité pasáže znovu. Jinak celkem propracovaný příběh, čekala jsem tedy trochu jinou zápletku a že se bude víc týkat případu počáteční vraždy, která se ve finále ukázala pro děj téměř nedůležitou. Ač čtu hodně detektivek, tak ve většině případů se mi pachatele podaří odhalit až téměř v závěru, ale tady jsem měla jasno hned od začátku.
Raggen
  3. 9. 2014, 18:13
A mě se to líbí! A jsem ráda, že jsem tuhle knihu (a dvě další ;o)) rovnou koupila. Abych řekla pravdu, moc jsem neřešila o co jde předem a tak jsem teď mile překvapená. I přes to, že se zde prolíná víc dějových linií má pro mě děj stále spád a nikde se zbytečně nezasekává. Jasně, sem tam je tam spousta pasáží, kde se prostě jen cosi popisuje, ale i tak... Prostě mi to nepřišlo a celá kniha mě bavila!
Neli.studentka
  25. 4. 2013, 10:54
Strhující, dechberoucí a místy opravdu strašidelné. Bylo to napínavé a rozhodně bych to označila jako dobré, oddychové čtení.
Astonius
  17. 2. 2014, 20:03
Knihy od autora ("autorů") L. Keplera jsem vyhledala hlavně na základě nadšených ohlasů z řad čtenářstva a také jsem měla chuť si zase jednou přečíst dobrou detektivku. Musím však konstatovat, že má očekávání se absolutně nenaplnila. Můj celkový dojem z přečteného je takový, že jde sice o čtivou knihu, která má spád, ale podle mého názoru je psána vyloženě komerčním způsobem s četnými nelogičnostmi, což mi vadilo asi nejvíce. Od spisovatele tohoto jména jsem očekávala inteligentní a možná i trochu tajemný příběh, po jehož přečtení člověk jen vydechne, jak to nakonec všechno dopadlo, ale v tomto směru stále ještě není nad "starou dobrou Agathu"... Začínám být u detektivek - a to i televizních - už celkem alergická na popisovanou neschopnost policie, která je téměř všude líčena - v tomto případě se prostě nikdo z řad policie téměř nezabývá únosem dítěte, až se do toho musí vložit policista - důchodce, se kterým jeho bývalí kolegové začnou nadstandardně spolupracovat, zasílat mu kurýrně do bytu různé důkazy apod., aby on hned ve vyšetřování výrazně postoupil. Takhle to prostě nechodí... Nejzajímavější část pro mne byla asi vzpomínka hlavní postavy na psychiatrická sezení s využitím hypnózy - tedy jen po dobu, než mu byl celý program opět úplně neuvěřitelným způsobem zastaven. Nezdá se mi také moc pravděpodobné, že by si žena, která se bojí o uneseného syna, v touze po chvilkovém zapomenutí na problémy, začala románek s jiným mužem - prostě si myslím, že jako matka by byla strachy úplně bez sebe a všechny myšlenky na nevěru by prostě šly stranou. Prvotní zločin, kterým se děj otevírá, vyzní úplně do ztracena a spíše působí dojmem, že jde o jiný příběh, který není k rozvinutí zápletky nutný. Všechny okolnosti ohledně únosu syna, jak byly později vysvětleny, jsou vymyšlené úplně naivně, taktéž i celý závěr příběhu. Způsob, jakým je kniha literárně psána - tedy "v čase přítomném či budoucím" - mi při čtení dost vadil. Obecně může být jakákoli kniha dobrá, i když obsahuje různé části, nad kterými člověk kroutí hlavou, ale když jich obsahuje moc, tak prostě nebaví...
gogo26
  15. 1. 2014, 14:46
V podstatě jsem poslední dny nedělal nic jiného než četl a četl. Hypnozitéra nejde odložit. Nějaké výhrady sice mám, ale to tu zmiňují i ostatní (asi největší problém s telefony), ale dá se to překousnout - proto čtyři hvězdičky. Ale jinak moc fajn. A to kriminálky skoro vůbec nečtu!!!
woolf
  24. 4. 2012, 11:02
Tato kniha mě dokázala krásně vtáhnout do děje. Nenechá vás a stále budete přemýšlet nad situacemi a budete se snažit je pospojovat. Kniha se mi velmi líbila - jen úplný konec, který mi přišel trošku vystřižený ze seriálových scén malinko zklamal. Jinak určitě doporučuji přečíst.
Dumbicek
  28. 11. 2016, 7:58
Kniha se mi jako celek líbila, i když pár chybek jsem v ní našla. Chování některých postav mě nepřestávalo udivovat a mnohdy mi to přišlo až přitažené za vlasy na druhou stranu jsem tedy nic nepředpokládala a všechny informace byly nové. Na styl psaní a používání přítomného času jsem si musela trochu zvykat. Takže námět knihy byl dobrý, ale na zpracování se mohlo ještě trochu zapracovat.
kutikk
  5. 9. 2014, 14:25
Kniha mě extra nenadchla, takovej lehkej nadprůměr. Vadilo mi, že ani jeden z hrdinů mi byl nesympatický. Postavy mi přišli až moc takové nemastné, neslané. U detektiva Joony mi přišlo, že se v knížce ani moc neobjevuje. Po dočtení mám v hlavě jen Erika, Simonu a Benjamina. Zajímal mě i případ malého vraždícího kluka na začátku, ke kterému se v pozdějším ději vůbec nevrátilo. Po tak skvělých recenzích od známých jsem čekala opravdu více.
Lídinka
  17. 9. 2013, 21:18
Podle mě tato kniha není tak skvělá jako Paganiniho smlouva a Svědkyně ohně, přesto je velmi dobrá a samozřejmě napínavá a místy také docela děsivá. Líbí se mi retrospektiva, ve které se dozvídáme postupně víc a víc o hypnotizérovi Erikovi a díky níž se nakonec všechno spojí a vysvětlí. Myslím si, že díky tomu, že knihu psali manželé, jsou velmi věrohodně a přesvědčivě vykreslené vztahy mezi Erikem a jeho ženou.
jana80
  21. 1. 2013, 12:59
Mě se kniha moc líbila. Děj byl velmi napínavý a nemohla jsem se od knížky odtrhnout. Místy jsem měla sice pocit, že děj je velmi podobný Larssonovu Miléniu, ale bylo to jen místy. A taky mi přišlo zdlouhavé neustálé vracení se do minulosti. Chtěla jsem vědět co se stane dál a návraty do minulosti mě zdžovaly :-) ale jako celek se mi kniha líbila a hned se vrhnu na další díl.
Lenitschka
  30. 7. 2011, 9:11
Není mi vůbec jasné srovnávání s Milleniem? Knihy mají společné maximálně to, že autoři pochází "ze severu" a napsali detektivku. Nejde, jako třeba u upírovek, o kopírování tématu jinými slovy, takže to hanění mi přijde zbytečné.

Knihu jsem právě dočetla, mně se moc líbila, hned od začátku mě vtáhla do děje. Skoro ji nelze odložit, pokaždé, když končilo vyprávění jedné osoby (samozřejmě nějakou napínavou situací), tak jsem musela číst rychle dál, abych věděla, jak se příběh vyvine.
Akčnost trochu ustupuje ca ve 2/3, kdy se příběh vrací do minulosti, ale je to nutné k pochopení příběhu a rozhodně tuto pasáž nepovažuji za nějak nudnou.

Poté, co jsem knížku odložila a zamyslela se nad příběhem, tak spousta věcí je samozřejmě nereálná - Josef Ek, ač polomrtvý, zdárně každému uniká (únik sklepním okýnkem opět o fous je už moc), Erik a Joona mají zase neuvěřitelné štěstí (dohnáno k vrcholu v závěrečné scéně, kdy drobounká vyčerpaná žena stojící na ledě udrží 80-90kg chlapa v bezvědomí klesajícího ke dnu)... Ale toto je nešvarem skoro každé detektivky či akčního filmu, kdy přežít hrdinům pomůže hodně štěstí a ne jen dobře odvedená práce.
misssicccka
  9. 1. 2011, 7:46
Už kvůli neustálému srovnávání se Stiegem Larssonem, nemůžu dát 5* a to proto, že kniha mě nestrhla stejně jako Milénium, proto, že závěr byl skutečně zrychlený a ve velkém happy endovském stylu a za třetí ne proto, že se dost brzo uteklo od počáteční akce Josefa Ekka a žádná zmínka o tom, jak to s ním dopadlo a co kdyby nám trošku vysvětlil něco o motivu a bláznění samotný na konci vřeštící aktér Marek??? také nic...
jinak čtivé, ale že bych to četla na jeden zátah, to tedy ne :)
pro mě to bylo vlastně dost zklamání, jelikož jsem od toho skutečně čekala více (dle kritik a oslav tohotoho dua)...no...třeba příště
dollyk
  11. 9. 2016, 9:33
Manželský pár píšící tyto psychologické trillery, nebo jak to nazvat, bývá přirovnáván k Larsonovi. No, nevím, minimálně několik věcí je tu naproosto prohnilých. Příběh je napínavý, i když trochu moc přitažený za vlasy. Detektiv Joona Linna, který se nikdy neplete a dost samolibě to dává při každé příležitosti najevo. To vše by se dalo vydržet, i když jem se bavil jen tak z povinnosti a nebyla v tom ta zvědavost, co přijde v další kapitole. Ale ten styl psaní, ta nejprohnilejší věc, 80 procent knihy je psáno v přítomném čase, což je naprosto zvrhlý záměr. Možná to urychluje děj, ale činí to příběh hrozně nepřehledným. A to byl právě důvod, proč se mi to špatně četlo. Dlouhá rušivá reminiscence, co se sakra stalo před deseti lety, i když už toho byla většina řečena, psaná v minulém čase jako plnohodnotné vyprávění tak byla vlastně nejlepší část knihy. Ten přítomností plynoucí děj nedává žádný prostor na odbočky a vysvětlení, takže se vše čtenář dozvídá stejně zmateně, jak znateně o tom postavy mluví. Pak situace popisované znovu a znovu jen z perspektivy jiné osoby. Uznávám, že to může mít sílu a dá se to napsat tak, že jde vlastně o nový příběh, a tak se čtenář ani na moment nenudí, ale tady jde jen o zaplácnutí papíru. Myslím, že kdyby byl vypravěčem někdo třetí a vševědoucí, vše řekl na první pokus a těhle tady nadužívaných fines požíval skromněji, byl by to výborně napsaný příběh. Takhle mi to místy přišlo jako koncept, který na konečné zpracování teprve čeká, a autoři jeho syrovost přehlédli. Divné, když uvážím, že jsou dva.
ScheRas
  28. 5. 2016, 10:43
Působilo to na mě dojmem, jako bych to už všechno někde četl. Zejména ze začátku jsou ale jednotlivé dějové linky poměrně zajímavě propojeny, škoda konce, který to dost zabíjí. (63%)
cachanell
  13. 5. 2014, 20:30
Zajímavá kniha se spoustou záplatek. Konec je sie již očekávaný, ale svižný tón a dějové zvraty čtenáře nutí příběh dočíst do konce.
Mara
  3. 6. 2013, 15:28
Děj plný napětí, hltal jsem snad každou stránku a byl zvědav, jak vše dopadne. Kniha mě už podle samotného názvu zhypnotizovala a bylo těžké se od ní odtrhnout, klidně jsem četl až dlouho do noci. Všem tuto knihu a i další díly (Paganiniho smlouva, Svědkyně ohně) doporučuji.
Peeters
  24. 4. 2013, 10:22
Z tohoto díla mám smíšené pocity. Nevím, kdo z dua psal tu či onu pasáž, ale rozdělil bych to na třetiny. První končí před kapitolou "Před deseti lety". Z této pasáže jsem byl rozladěn. Jednalo se o změť dialogových smrští, některá hluchá místa byla vyplněna různorodými směry s příměsí spatlanin všemožných alternativ, bez vysvětlujících pohnutek hlavních postav. Část "Před deseti lety" je naopak psaná z pohledu hlavního hrdiny, čtivá, postupující srozumitelně kupředu, motivy a jednání postav už není tak chaotické. A nakonec poslední část, která se už jen snaží ozřejmit spatlanost první části. Dílo samo o sobě není špatné a zápletka, sice klišoidní, nevyznívá až tak zle. Kdyby kniha byla poskládána trochu jinak a psaná v první osobě celou dobu, kdyby se autoři víc zabývali psychologií postav, což by umožnilo čtenáři se s nimi více sžít a kdyby se oddělila mez mezi dvěma hlavními protagonisty, (protože tady je těžké říct, kdo vlastně je středem akcí - zdali komisař nebo doktor) nemusela by ode mne dostat slabých 40%.
depeche
  8. 2. 2011, 11:26
Hypnotizér vykreslil velmi věrnou atmosféru ponurosti chladného severu, první část knihy šlape jako hodinky a je to celkem silná káva, pak se to vše zvolní a nastává flashback, škoda toho megahappyendu, ale jinak velmi čtivé čtení
nataliethomp
  12. 9. 2016, 16:08
Bomba. Já vážně smekám. Po Svědkyni ohně další neuvěřitelně skvělá záležitost. V knize bych nevytkla vůbec nic a moje hodnocení zní 100%. Ani jednu kapitolu bych nevynechala. Neustále jsem byla napjatá a "hltala" jsem i drobné maličkosti, aby mi náhodou nic neuniklo. Jako vždy to bylo neuvěřitelně zamotané a nesmírně mě to bavilo. Docela si dokážu představit i filmové zpracování. Od autorů mám již další jejich knihy, a tak se těším na další čtení. Vážně smekám.
Merit
  11. 4. 2014, 22:42
Dejme tomu. Na začátku mě zaskočil přítomný čas, který příliš neoblibuju, ale pak jsem si na styl psaní zvykla. Kniha není vystavěná uplně podle mého vkusu, vrchol napětí je někde v polovině knihy, pak už příběh spíše tak nějak "doznívá". Ale další díly si určitě přečtu.
koki.veru
  2. 4. 2014, 18:22
Nádherná knížka. Sice mi chvilinku trvalo než jsem si zvykla na styl psaní, ale brzy jsem se začetla, a knížku přečetla asi za čtyři dny. Úžasná zápletka, zajímavé postavy.