Emoční inteligence

Originální název: Emotional Intelligence: Why It Can Matter More Than IQ

Columbus - 1997
ISBN: 80-85928-48-5

Columbus (1997) 80-85928-48-5 352

O emoční inteligenci, která může být v životě mnohem důležitější než právě IQ. Goleman užitečně radí, jak ovládat své vášně, city, touhy, jak mít harmonické vztahy, jak vychovávat psychicky vyrovnané děti a další. (Založil/a: Honysinho)

Prometheus.Nox
  29. 12. 2012, 18:08
Extrémně zajímavé čtení o revolučním konceptu emoční inteligence. Autor předkládá působivé a konzistentní argumenty pro to, že emoční inteligence existuje a ukazuje, jakým způsobem její (ne)dostatek ovlivňuje naše životy. Ovlivnění emoční inteligencí se zdá natolik významné, že je až s podivem, že se takovým fenoménem psychologie nezabývala ve velké míře už dříve (nebo možná zabývala, ale informace se nedostaly mimo obor, což se v této knize bohatě napravuje). Množství informací v knize je obrovské, styl psaní je upovídaný (jedna věc se popisuje z mnoha hledisek, což ale není nutně na škodu) a jelikož je řeč o abstraktních pojmech, rozhodně se nejedná o odpočinkové čtení (proto jsem také knihu přečetl po půl roce podruhé, abych si myšlenky z knihy oživil). Celá věc je ovšem vysvětlena tak, že člověk nemusí mít v podstatě žádné předchozí znalosti, aby myšlenky autora chápal. Myslím si, že se jedná o velmi kvalitní literaturu nejen pro zájemce o psychologii.

Knize bych vytknul jen dvě věci. V jedné z prvních kapitol je podán autorův výklad neurologické podstaty emocí. Nejedná se o žádnou náročnou látku na úrovni medicínských vysokých škol, zároveň autor říká, že tuto část lze např. z důvodu nezájmu přeskočit. Nicméně stávalo se, že se autor na koncepty v této kapitole odkazoval i později, což by mohlo způsobit zmatení čtenáři, který se kapitole vyhnul. Ale to je drobnost, za závažnější problém považuji názvy jednotlivých (pod)kapitol, které jsou v mnoha případech sice barvité a nápadité, ale z mého pohledu neshrnují dobře, co je na daném místě vyloženo (samozřejmě ne všechny). Takže když jsem se chtěl myšlenkově vrátit k dané látce, název (pod)kapitoly mi tu látku moc dobře nepřipomněl a bylo spíše nutné nahlédnout přímo do textu.

Celkově se ale jedná o skvělé dílo, které mě motivovalo k těšení se na autorovu další knihu o stejném tématu "Práce s emoční inteligencí". 90 %.