Karel Schwarzenberg

Originální název: Karel Schwarzenberg

Torst - 2007
ISBN: 978-80-7215-327-5

Torst (2007) 978-80-7215-327-5 272

Kniha rakouské novinářky a spisovatelky Barbary Tóthové (* 1975) přibližuje čtenářům životní cestu Karla Schwarzenberga (* 1937). V citlivě vykresleném portrétu sledujeme prvních jedenáct let jeho života v Čechách, dramatický odchod do exilu v Rakousku roku 1948, první krůčky v politice, nevšední rodinný život, působení v Mezinárodním helsinském výboru i politické angažmá po boku Václava Havla v 90. letech. Kniha zachycuje více než jen život Karla Schwarzenberga. Autorka, vystudovaná historička, shromáždila mnoho historického materiálů o životě rodu Schwarzenbergů po dobu několika staletí, zachytila nezaměnitelné rodové tradice a hodnoty. Velkou pozornost věnuje schwarzenberskému hospodaření, vazbám rodu na Čechy, Rakousko, Německo i Švýcarsko. Pro českého čtenáře jsou cenné zejména dlouhé pasáže věnované rakouské vnitřní a zahraniční politice i kultuře od 50. let do konce let 80., ve kterých se s takto detailním pohledem zevnitř setkává u nás vůbec poprvé. Kniha je doplněna rozsáhlou fotografickou přílohou, soupisem použité literatury a zasvěceným doslovem Martina C. Putny. (Založil/a: slide)

Barbara Tóth Barbara Tóth
*08.10.1974

rosavtrave
  7. 11. 2011, 22:09
Řekla bych, že tato kniha byla opravdu laděna do "politična" a čekala jsem od ní víc vzpomínek na obyčejný šlechtický život, což jsem se však nedočkala. Nečetla se mi dobře, čekala jsem od ní asi něco jiného než mi mohla nabídnout.