Originální název: Balada z hadrů

Artur - 2014
ISBN: 978-80-7483-015-0

Artur (2014) 978-80-7483-015-0 104

Divadelní hra od Jana Wericha a Jiřího Voskovce k oslavě Francoise Villona, odehrávající se v Paříži roku 1455. Hra se dělí na prvý a druhý díl. V prvním díle se seznámíme s hlavními postavami, přeneseme se do děje roku 1455. Je to alegorie na tehdejší politickou situaci a nástup fašismu, nezaměstnanost, vzestup kapitalismu, velké třídní rozdíly. Text je proložen písněmi, jejichž základem jsou Villonovy verše. Tyto písně jsou velmi známé, dá se říci, že zlidověly.
Ve druhém díle již postavy známe, známe i charaktery jejich postav, proto se autoři již více zaměřili na podobu hry s osudy Villona v Testamentu. (Založil/a: Marionnettiste)

Jiří Voskovec Jiří Voskovec
*19.06.1905 - †04.07.1981

Jan Werich Jan Werich
*06.02.1905 - †31.10.1980

Martin_cz
  6. 12. 2013, 21:37
Drama, kde se můžeme pobavit nad plitkými charaktery některých postav. Pokud bych to neměl v povinné četbě, která byla naprosto chudá, asi bych se k tomu nikdy neměl a ani bych to nějak nedoporučoval jako četbu, pokud to není nutné.
Simmi1
  2. 12. 2015, 15:58
"Nuzota z lidí lotry činí
A vlky z lesů žene hlad. "

Myslím, že nejlepší co můžete číst z povinné četby jsou obecně dramata, nemají žádné zdlouhavé popisy a složitý děj. To platí i u téhle knížky. Měla jsem jí přečtenou ani ne za 2 hodiny a docela mě bavila. Silný sociální podtext a různé narážky (třeba na nacismus) jí dodali na zajímavosti, takže jí hodnotím jako jednu z lepších z povinné četby.
Preambule
  12. 8. 2015, 12:34
Ta alegorie z divadelní hry přímo přetéká. Je to poučné a hezky se čte, líbí se mi princip divadla na divadle. Ale že bych z toho měla nějaký zážitek, to říct nemůžu, bohužel. Proto dávám průměr.
Yggdrasil
  1. 6. 2015, 8:42
Tolik krásy a moudra, další slova jsou vlastně zbytečná... Asi se mi ještě nestalo, abych se až tak vžila do čtení hry. V W jsou jednoznačně geniální - kdyby to ještě náhodou někdo nevěděl.