Poslední záhady vědy

Poslední záhady vědy Originální název: Letzten Rätsel der Wissenschaft

Knižní klub - 2006
ISBN: 80-242-1730-9

Knižní klub (2006) 80-242-1730-9 332

Proč není možné temnou hmotu ve vesmíru vidět ani měřit? Jak dokázali Mayové zhotovit lebky z křišťálu? Jaký význam má číslo devatenáct pro dnešní výzkum koránu? Došlo skutečně k potopě světa? Tyto a jiné otázky zaměstnávají badatele dodnes. Autor kráčí zábavnou, ale fundovanou formou ve stopách posledních nerozluštěných vědeckých záhad. Srozumitelně přibližuje, v čem fyzika a filozofie, geologie a biologie, chemie a archeologie narážejí na meze vědění, a umožňuje tak čtenáři podílet se bezprostředně na fascinujícím účinku výzkumu. Ať už při studiu tajemných smykových stop způsobených obrovskými balvany na kalifornské náhorní plošině nebo při pokusech vypátrat pomocí urychlovače částic strukturu neviditelných atomových jader - představuje vědecké úsilí ve své knize tak zblízka a názorně, že i laik začne nahlížet na taje světa ze zcela jiného úhlu. (Založil/a: Jasanek)

Jasanek
  13. 11. 2010, 14:42
Poslední záhady vědy je druhá kniha od Felixe R. Paturi přeložená do češtiny. Před jejím otevřením jsem se na ni moc necítil, některá témata mi přišla složitá a bál jsem se, že budu číst stránky, které absolutně nepochopím. Jazyk knihy je ale nenáročný, autor když použivá odborných výrazů, tak buď je vysvětlí, nebo se jedná již poměrně rozšířené termíny kterým je rozumnět. Vypráví v příjemném duchu, nesnaží se jít do hloubky věcí, ale spíše nám
zjednodušeně představuje základní problémy poslední doby. Knihu celou dělí do pěti částí, které ale sami na sebe navazují, takže nemáte ani pocit, že čtete něco jiného. Jakoby kniha sama měla
nějaký děj i když nemá, vše dobře navazuje, nejsou zde žádná hluchá místa. Celkem 300 stran knihy tak uběhne poměrně rychle a dobře se čte, jediné co vás asi zdržuje, je zastavení se nad
určitými problémy a přemýšlení, jestli je to opravdu tak, nebo si z vás autor dělá legraci. Vše je ale dobře uvěřitelné, neboť
autor přináší logická vysvětlení, přesná data, jména a datumy.

Před přečtením knihy jsem měl ale pocit, že se mi žilo jednodušeji, po přečtení si říkám, co se to děje kolem mě, vysvětlí mi to někdo? Přesně tak jak píše autor v knize, když se člověk nad tím moc zamyslí, buď se do toho ponoří, nebo spáchá
sebevraždu. Zase tak daleko se toho nebojím, ale některé věci, co jsem přečetl, mi v hlavě uvízly a nutí mě o světě přemýšlet, tak jako mě to předtím ani nenapadlo.