Ruiny

Ruiny
Originální název: The Ruins

Euromedia Group - 2007

Euromedia Group (2007) 430

Scott Smith, proslul již debutovým thrillerem Jednoduchý plán z roku 1993, a jeho popularita mezi fanoušky napínavých příběhů ještě více vzrostla, když za filmový scénář, který si sám podle kultovní knihy napsal, získal o pět let později prestižního Oscara. Po tvůrčí odmlce se nyní vrací s dlouho očekávaným hororem Ruiny, aby ukázal, že je skutečným mistrem žánru s vypravěčskými schopnostmi, díky nimž Stephen King četbu románu přirovnal k jedinému dlouhému výkřiku hrůzy. Několik přátel se v mexické džungli dostane do situace, o níž se jim dosud nezdálo ani v nejčernějších snech - uvězněni na pahorku uprostřed zakázané mýtiny zjišťují, že liány, které je obklopují, mezi sebou dokáží komunikovat, napodobovat zvuky i lidské hlasy, předvídat, plánovat - a chladnokrevně zabíjet. (Založil/a: malc8k)

Scott Smith Scott Smith
*13.07.1965

jaryj07
  12. 10. 2012, 13:39
Před tím než jsem se vrhnul na tuto knížku, jsem viděl film. Určitě je kniha čtivě napsaná. Ale zas takové pocity hrůzy jsem nepocitoval, to bylo dáno asi tím, že jsem viděl film a stejně tak jako , že jsem knihu četl přes den. Každopádně, ti kteří mají bujnou představivost u této knihy musí zaručené, u některých scén, trpět.Trochu mě zklamalo, že jsem se nedozvěděl víc o tom místě, respektive mi scházelo trochu vysvětlení, proč, co a jak..Jinak doporučuji všem čtenářům, kterým je tento žánr k srdci blízký.
aage
  16. 5. 2014, 17:18
Překvapení. Čekal jsem standardní vyvražďovačku a dostal solidní, promyšlený román. Smithovo vyprávění stojí někde na půl cesty mezi hororem a psychologickým románem a jeho hnací silou se tak vedle temné nevyhnutelnosti (určující, že většina protagonistů zemře) stává především psychologická motivace postav. Právě postavy – věrohodné, živoucí a přesně vystižené – pozvedávají Ruiny nad žánrový průměr. Je to jejich povaha, co určuje směřování příběhu, ne naopak, a smrt většiny z nich není jen naplněním žánrových konvencí, ale daleko více mementem jejich vlastní slabosti a dětinskosti. Skutečně, tady by se takový Stephen King mohl učit, jak do hororové knihy napasovat víc než jen povrchní proklamace postav.
Ruiny jsou navíc i nezvykle dobře odvyprávěny. Scott dovede pracovat se zkratkou i sugestivními refrény, umně si pohrává s fokalizací i čtenářskými očekáváními. Tíživou atmosféru buduje na zlověstných náznacích a graduje do nebývalých výšin – těch pár trifidů se v jeho rukách proměňuje v jednu z nejlepších reprezentací zla, s jakou jsem se v hororu setkal. Nečekejte ovšem, že se budete bát. Není to strach, co Ruiny ve čtenáři vyvolávají – spíše hrůza, úzkost a tíseň. Každopádně mám dojem, že po téhle knize začnu brát rady Přemka Podlahy smrtelně vážně.
Francesco
  2. 12. 2013, 14:53
Skvělá kniha, velmi napínavá až děsivá a film je jen slabý odvar. Ani jsem se na něj neměl dívat a raději si představovat jen z knihy.
Maty38
  17. 10. 2014, 12:34
Velmi dobře napsaný horor. Od začátku mě to vtáhlo do děje a nepustilo až do poslední strany. Skvělá myšlenka, velmi zdařilé zpracování. Určitě zkusím i druhou knihu autora.
Slarque
  15. 6. 2014, 13:10
Výborný vyvražďovací horor o šestici turistů, kteří se na dovolené v Mexiku dostanou někam, kde jim žádný turistický průvodce nepomůže. Autor napsal pouhé dvě knihy a to ještě se třináctiletým odstupem. Podle obou si ovšem napsal i filmové scénáře a za ten první rovnou dostal Oskara (Jednoduchý plán, režie Sam Raimi). V každém případě se vyhněte informacím na záložce knihy. Za ty by vážně někdo zasloužil sejmout. :-(
maciii
  22. 9. 2011, 23:44
Příběh napsaný tak sugestivně, že jsem myslela, že u něj umřu. Kniha mi "vlezla pod kůži", takže i když mi z ní bylo zle, stejně jsem se od ní nemohla odtrhnout. Rozhodně si ji už nikdy nepřečtu znova a na film se taky nepodívám.
zdero
  15. 10. 2011, 22:11
Vynikající. Sice jsem nejdříve viděl film, který je také velmi dobrý, ale i knížka stojí zato. Takže kdo se rádi bojíte, nebojte se sáhnout po této knížce.