Originální název: The Hitchhiker´s Guide to the Galaxy

Argo (2015) 978-80-257-1309-9 232
Argo (2015) 978-80-257-1513-0 704
Argo (2002) 978-80-257-0030-3 146
Hynek (1998) 80-86202-14-3 178 Vyšlo pod názvem Stopařův průvodce po Galaxii
Odeon (1991) 80-207-0229-6 298 První a druhý díl vyšly jako jeden pod názvem Stopařův průvodce po Galaxii; Restaurant na konci vesmíru

První část "pětidílné stopařské trilogie", kterou autor původně koncipoval jako rozhlasovou hru pro stanici BBC. Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný, ale sympatický pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z nehož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy.

vladislaus
  29. 10. 2011, 15:41
Já dávám za pravdu těm komentářům, kteří nedali 5 hvězdiček. Ano zasmál jsem se, ale kniha nemá nějakého ducha. Nedonutila mne číst další díly.
Bastet
  13. 5. 2012, 10:34
Dokonalá kombinace anglické literatury, anglického humoru a žánru sci-fi. V knize je několik dokonalých postav, mezi nimiž vyniká depresivní robot Marvin. Několik průpovídek mám vypsaných a s radostí je používám.
Romanka
  7. 4. 2016, 13:31
Sci-fi není úplně můj šálek čaje, ale tohle je naprostá pecka! Vogonská poezie, řešení otázky vesmíru, života a vůbec, a spoustu dalších vtipných a absurdních situací. Robot Marvin je moje nejoblíbenější postava. Hned jdu půjčit další díl. Skvělý humor.
Tanmut
  21. 8. 2011, 19:47
Tak jsem si Stopaře po pár letech znovu přečetl, mezitím jsem dával přednost rozhlasovému a filmovému zpracování. A když jsem teď vedle vtipného obsahu pořádně vnímal i styl díla, neustále se mi vybavovala jiná, podobně trajdavá sci-fi satira - Sirény z Titanu. Sám Adams přiznal, že toto Vonnegutovo dílo bylo pro Stopaře inspirací. Porovnávat obě knihy by postrádalo smysl - jeden o voze a druhý o koze... nebo jeden o koze a druhý o voze?
Rames
  15. 5. 2014, 19:05
Milé čtení které mě utvrzuje v mé oblibě anglických autorů, zdánlivě nesmyslné situace posunují příběh do netušených dálek a vyvolávají úsměv na tváři. Humor vycházející z vlastních omylů a neschopností je u Angličanů povýšen na umění.
soniaf
  11. 11. 2011, 21:28
Knihu jsem četla už podruhé a líbila se mi moc. Výbuch smíchu byl sice jenom jednou, ale i u ostatních pasáží jsem se bavila, Nejvíce se mi ale líbilo, jak si pan Adams dělal srandu z toho, co si lidstvo myslelo a představovalo o bohu. Geniální !!
illy
  12. 10. 2011, 8:29
Vyjimečná kniha (původně rozhlasová hra) která se stala po právu kultem. Existuje i rozhl. hra v češtině s Ebenem, Lábusem, Moravcem atd. kterou mohu doporučit. Film není špatný, ale knize nesahá ani po kotníky. Další části série jsou také vynikající, postupně však kvalita trochu upadá...
Myrddin33
  8. 10. 2013, 13:24
Kolik let jsem se na ni chystal. A kolik let se snažím přijít na tu zapeklitou odpověď na otázku života, vesmíru a vůbec. Zpropadené 42! :) Ano, jsem dnes lehce robot Marvin. Kniha se mi líbila. Velmi mě pobavila a užil jsem si ji. Jen u mě nějak nemá na plný počet. Ale to kruté číslo...42...či v dvojkové soustavě 101010...nedá mi spát...
Tojaheva
  12. 8. 2015, 9:08
Příběh sem dlouho znala jen jako rozhlasovou hru, kterou mimo jiné miluju. Oproti knize jsou tam jisté věci jinak, ale o to víc mě bavilo ji číst. A v dalších dílech hodlám pokračovat, pač mě opravdu zajímá co bude dál.
Jasanek
  5. 1. 2014, 19:43
Několik let jsem si říkal, že si musím stopaře přečíst, až se konečně stalo. K pocitu naprosté blaženosti mi však chybělo celkem dost věcí. Humor je skvělý, nevšední a nevídaný, příběh se čte velmi svižně a ani se nenadějete a jste na konci. Ovšem, co mě trochu štvalo, byl způsob jakým autor někdy vysvětloval "proč se ono stalo", někdy to prostě přehnal. I když závěrečná pointa s Marvinem byla geniální.

A jak píše vladislaus i mně chyběl nějaký ten duch a nemám zrovna touho číst další díly.
Domovoj
  23. 9. 2014, 7:17
No, dočteno, ale popravdě, nevím.... Smysl tohoto druhu literatury mi asi trochu uniká. Za mě tedy dvě hvězdičky (některé drobnosti se mi tam líbily) a otázka, která mi zůstává: proč, proč tohle vůbec...?
scajo
  3. 2. 2013, 19:05
Jedna z mála knih, kterou jsem četl víckrát. Důvod je jasný - Adams vymyslel skvělou a mimořádně zábavnou sci-fi komedii (parodii) s povedeným samonosným příběhem a dokonale ujetými postavami. Opravdu skvělá zábava.
G8
  27. 1. 2013, 13:31
Anglický suchý humor v plné síle. Kombinace se sci-fi je naprosto vražedná, ať už je to věčně depresivní robot Marvin, přihřátý palubní počítač Eddie nebo smrtící Vogonská poezie. Nepropadejte panice.
Ramirez85
  17. 3. 2015, 17:51
Ze začátku se mi Adamsův styl zdál hrozně překotný, jako kdyby házel bez ladu a skladu na papír myšlenky, které ho zrovna napadly a ani moc nerozmýšlel, jestli se mu hodí do konceptu. Jenže po chvilce jsem tomu jeho bláznivému vesmíru přišel na chuť natolik, že zbytek knížky už jsem doslova zhltl a hlavně- se opravdu bavil. Samozřejmě vede depresivní robot Marvin, ale všechny postavičky jsou správné charaktery (čti jeden větší blázen než druhý). Zkrátka jak jsem nedávno v seriálovém světě propadl Doctor Who, tak v tom knižním si mě omotal kolem prstu Arthur a spol.
Gereth
  13. 1. 2014, 15:33
Jako kdyby někdo knižně vydal nějaký britcom. Až na to, že v knize je více času a prostoru ty vtípky pěkně postupně vybudovat a vypointovat. Tak trochu blízko Pratchettovi, ale ještě o něco sušší. Nakonec nejsem tak oslněný jak jsem očekával, zejména kvůli tomu, že o Stopařovi jsem slýchal už několik let a nikdy jsem se k němu nemohl dostat a tak už jsem to měl řádně vyhypované. Nicméně sfouknuto za 1-2 dny a rozhodně si dám nášup. // 75%
Ailees
  29. 7. 2012, 21:20
Na Stopařova průvodce mám jen ty nejlepší vzpomínky :) Kromě toho, že jsem konečně pochopila zázrak stvoření (a kdo by to do těch myší řekl...), jsem se také úžasně pobavila. Miluju Adamsův humor - i když svého času mě kvůli častým výbuchům smíchu doma pokládali za blázna; inu, nedokázali pochopit, co by mohlo být na takové tenounké knížečce zajímavé :) A robot Marvin? Legendární! Co se filmového zpracování týče, to pro mě představovalo jedno velké zklamání - kromě naprosto tragického obsazení se do ztracena odebral i vtip a švih předlohy.
Kanci
  7. 5. 2013, 14:36
První a druhý díl nejlepší, potom už to začíná být poněkud nudné, např. z třetího a čtvrtého dílu už si ani nepamatuji děj. Ale film se povedl :)
lusk_lusk
  17. 11. 2012, 23:58
Souhlasím s pochvalnými komentáři. Kniha je plná skvělých narážek a vtipů, ale již v polovině této útlé knížečky na mne padal pocit, že proměnlivost děje je až příliš rychlý. Uznávám však, že je to hned vedle již zmíněného humoru hned druhým nejvýraznějším charakteristickým rysem a je nutno ho brát jako fakt. S tímto vědomím se pouštím do druhého dílu a dávám mu šanci přestože souhlasím s názorem, že tento styl vyprávění se velmi brzy přejí. Ráda bych se také dozvěděla o názorech více čtenářů, kterým dokonalá znalost angličtiny dovolila přečíst i originál, jelikož jsem od fundovaného zdroje vyslechla, že způsob využívání jazyka především k vtipným slovním hříčkám je v původním vydání takřka dokonalá, takže jestli s tím má zkušenosti někdo další, ráda je porovnám.
Martin_cz
  12. 5. 2015, 19:19
Hodně jsem se na tu knihu těšil a formát i obsah mě přesto překvapil a to mile. Nevinně napsaná kniha, která ovšem podle mého dosahuje o něco menších hvězdných výšin, než do kterých je vnášena.
RockWagram
  2. 2. 2016, 13:46
Také mám raději knihy s duší, jakousi hloubkou a nabídkou poznání. Ale myslím si, že Douglas Adams moc dobře věděl, proč to psal. Otázka o životě, vesmíru a vůbec je v nás všech a Adams si z toho věčného hledání prostě dělá srandu. Dovede to perfektně. Je třeba uznat, že tak kreativní humor, jaký ve Stopařově průvodci je, jinde moc nenajdeme. Ani v Červeném trpaslíkovi (ten má ovšem jiné kouzlo :) ).
Rumbelle
  30. 8. 2015, 18:45
Satiristickou scifi jsem ještě nečetla a tohle je vážně úžasné, nic podobného jsem ještě nečetla. Na další díly se rozhodně těším. Je to trochu šílené a zároveň tam jde o důležité věci. Jedinečná série.
Blueberry
  7. 10. 2013, 21:53
Prima vtipná knížka, u které se člověk dost zasměje. Obzvláště, pokud si připustí, že smysl vesmíru, života a vůbec... je 42 = 9x6. No neříkejte, že to není smysluplné. Teď mohou vědátoři horečnatě dumat nad tím, co tím vlastně básník chtěl říci. Možná pouze to, že by se matematika měla vyřadit z vyučovacích osnov školských lavic!
miiichalka
  30. 12. 2015, 18:46
O knize se mluvilo tak moc, že jsem vůbec neměla chuť si ji přečíst. Nehledě na to, že sci-fi a fantasy obecně spíš nečtu... Po shlédnutí Stopaře v Hejlíkově projektu Listování jsem usoudila, že tohle je přesně ta správná směska úžasného britského humoru a intelektuálního cynismu. A měla jsem pravdu. Faktem je, že sama o sobě asi nemá ducha, nicméně způsob, jímž je napsána, je tak geniální, že jsem se hned vrhla respektive byla jsem vržena, na další díly... a vřele doporučuji všem, co rádi slovíčkaří, milují ironii a zároveň ani nemusí mít ke sci-fi příliš blízko....
MatesS
  10. 8. 2013, 10:05
Chvíli člověk tápe, zda opravdu nedat těch pět hvězd, ale zpětně si uvědomím, že kvalita v průběhu děje kolísala s autorovou fantazií, že mnohdy samoúčelností vyplňuje hluchá místa a že sám mnohdy neví, co to píše. Na druhou stranu přesně to je také znakem literárního génia, občas se odprostit od zaběhnutých konvencí a pobavit čtenáře absurdistánem, což celý průvodce je sám o sobě.
Martin
  22. 4. 2013, 15:09
Dobře napsané, promyšlené až do konce, ale i tak jsme si neodnesl žádné životní moudro, ani pocit, že bych se hned měl pustit do dalšího dílu. Možná mi tak úplně nesedlo to vesmírné prostředí.
VaclavB
  18. 1. 2016, 15:06
Kniha je značně přeceněna. Ano, humor je skrznaskrz britský se vším dobrým, co to sebou nese. Dílo obsahuje pár geniálních záseků. Ale jako celek je to spíše neuchopitelné a vlastně to nenechává žádný výrazný dojem. Pobavilo, ale stačilo.
Eset
  23. 8. 2012, 17:46
První díl je naprosto úžasný až je mi líto, že ostatní díly ztrácí na kvalitě(A to jsem teprve u třetího dílu)Akorát občas mě štve Arthur Dent, zato Zafod, to je kapitola sama o sobě :)
TajemnaM
  28. 10. 2011, 7:40
Když mi ji doporučil bratránek a následně mi i všechny knihy dovezl, podívala jsem se na obálku a říkala si...Ne tohle se mi nebude nikdy líbit...po první stránce jsem změnila názor. Líilo se mi to. A hrozně moc. Miluju ten originální humor, miluju všechny postavy (nejvíce Marvina) a nechápu, jak jsem si někdy mohla myslet, že se mi to nebude líbit.
Ale znám lidi, kterým by se to nelíbilo. Tohle je jedinečné dílo. Pokud jste člověk, který je ochoten smát se těm největším bizardnostem (možná i v dějinách literatury) a přitom číst mnohdy velmi komplikovanou futuristickou knihu, pak směle do toho, pokud jste ale konzervativní tupec, který čte všechna ta klasická díla jen proto, aby se mohl chlubit, že je má všechny přečtená, tak se Vám tahle kniha líbit nebude. Ale stejně si ji přečtěte. Stopařův průvodce galaxií je totiž něco, co by měli dávat do povinné četby. A takové věci vy přeci čtete, nebo ne?
Aratar
  15. 10. 2014, 18:51
Zpočátku mi Stopařův průvodce příliš nesedl (buď jsem ho četla v nevhodném rozpoložení, nebo jsem dosud měla v živé paměti úvodní scény z její filmové adaptace), a proto mě absurdní dialogy a nevšední situace nedokázaly překvapit. Na chuť jsem tak knize začala přicházet až v její druhé polovině. Přečtení této knihy mě tedy sice příliš neobohatilo, ale nedá se ani říct, že by to byla vyložená ztráta času. Z tohoto žánru je mi bližší spíše Pratchettův styl, přesto musím uznat, že obzvláště ke konci knihy je tu hned několik neotřelých nápadů.
Jandovka
  27. 3. 2013, 10:01
Pro mě až nepochopitelná představivost a originalita. Adamse musí člověk obdivovat. Je trochu škoda, že první díl je skvělý a s dalšími díly poutavost a originalita stále více upadá.
nečik
  11. 10. 2011, 7:08
Narazil jsem na zajímavou věc. Červeného trpaslíka jsem viděl a jsem z něj nadšen. Četl jsem ho, a knihu jsem chtěl rychle odložit, abych si radši pustil seriál.
Se stopařem je to naopak, film jsem nedokoukal, ale u knihy jsem se královsky bavil.
Vojtik69
  7. 11. 2010, 21:06
Zábavná kniha. Za dva dny téměř jedním dechem sfouknutá. Bohužel jsem se nepřinutil začíst se i do dalších dílů, ale třeba to někdy napravím. Doporučuji fanouškům Monty Pythonů.
Paity
  9. 9. 2013, 16:17
Naprosto slaboduché. Například srovnání s Červeným trpaslík nějaký Stopařův průvodce galaxií vůbec nesnese. Tomu nešahá ani po kotníky.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 9:45
Tato kniha je vážně dokonalá, podle mě je film téměř jako kniha (takže doporučuji i film).
Tak originální a svěží humor těžko někde seženete (snad u Pratchetta, ale Adams píše knihy kratší, tedy více vtipů na menším prostoru :) Typický anglický humor). Je to parodie sci-fi, kdo nečte sci-fi, tak to snad ani nemusí poznat, ale je to poměrně zjevné :D. Jsou tam úžasné postavy (maniodepresivní robot Marvin :D) a děj je dobrý :)
Jestli sháníte něco, co vám přišpendlí úsměv na rty, tak sáhněte po této knize :)
Steak
  23. 8. 2016, 19:23
Ne, ne, ne, prostě ne. Tak krátká knížečka a já se s ní tak moc natrápila, než jsem ji konečně dočetla. Když jsem si ji koupila, můj kamarád, který ji miluje, z toho byl tak nadšený, že mi ji hned s radostí předčítal a já se na něj dívala s kamennou tváří a on nechápal, proč se nesměju. Postavy jsou buď naprosto ploché, nebo úplně nesnesitelné a dialogy křečovité a rádoby vtipné. Hodnotit raději nebudu, protože uznávám, že zkrátka nejsem cílovou skupinou - nemám ráda ani sci-fi, ani tenhle druh humoru.
TheArleen
  28. 11. 2015, 18:11
Miluji knížky a příběhy, které obsahují takový ten humor, který je tak nesmyslný, až dává smysl. Za mě určitě pět hvězdiček.
lidus
  29. 1. 2014, 17:04
Z celé série se mi první díl líbil nejvíc. Další jsou čím dál ke konci, tím víc překombinované. Přesto mám Stopařova průvodce moc ráda.
Methat
  16. 1. 2013, 11:29
Stopařův průvodce Galaxií ponúka veľmi vtipným rozprávaním ľahko nadpriemerný dej. Mne osobne sa britský humor páči, no v tejto sérií som ho akosi odmietal... Dej ma nebavil, možno aj preto, že tých vtipov bolo na tak málo stranách jednej knihy aj moc alebo len preto, že kniha už je veľmi stará a vtipná je len pre starších čitateľov... :-) Každopádne si ju prečítam ešte raz!
jirkam
  17. 8. 2012, 18:44
42...Jenže to by nebyl smysluplný komentář. Možná jsem původně úplně nečekal, že Stopař má tolik dílů, nicméně i přes to, jak je první díl dobrý, nehodlám číst dále. Sbohem a díky za všechny ryby.
DeviR1
  1. 8. 2012, 21:38
Kvůli skvělým ohlasům jsem tento díl přečetl s tím, že přečtu celou sérii. Ale bohužel se stále neubráním srovnávání s knihami a humorem T.Pretchetta a ten u mě vyhrává na plné čáře. Toto srovnávání nejspíš není moc na místě, ale do dalších dílů se mi moc nechce. Bohužel jsem se nebavil tak jak jsem čekal. Robot Marvin byl u mě jednoznačně nejlepší.
sharky95
  6. 12. 2011, 18:47
Tuhle knihu jsem četl až poté, co jsem viděl film. Po přečtení mi bylo jasné, proč film není moc dobře hodnocen (i když se mi líbil). Toto je perfektní kniha, pokud se chcete zasmát. Pořád z ní používám přirovnání a citace. Knížku bych srovnával spíš s Červeným trpaslíkem, jen je víc ujetá a její humor sedne více lidem.
m4xp4yn3
  2. 1. 2010, 13:33
Neuvěřitelná plejáda těch nejbizarnějších nápadů v dějinách literatury.
K tomu humor, který podrbe srdce příznivce staré "pythonovské" školy na koul... za ušima.

Pro mě, společně s dalšími díly, nejoblíbenější kniha vůbec.
Barca9358
  8. 5. 2015, 20:39
Hmm kniha je jistě originální, ale mě spíše zklamala. Těch vtipů a absurdních situací bylo tolik, že už mi to ani nepřišlo vtipné a čím déle jsem četla, tím méně mě kniha bavila. Po pár měsících už jsem si ani nemohla přesně vzpomenout, o čem že to vlastně bylo, a abych mohla přečíst i jiné díly, protože nerada nechávám něco rozečteno, musela sem si 1. díl přečíst znovu. A i teď, když už mám všechny díly přečtené, nemohu říct, že by mě celkový děj nějak uchvátil, vše působilo spíš zbrkle a uchvátaně.
bungalov
  24. 6. 2014, 21:14
Zajímavé a asi i originální... uvidíme, zda-li sáhnu i po dalším díle. Je pravda, že je to opravdu čtivé a nenáročné, ale že bych od toho nemohl odtrhnout zrak, se říci nedá.
johny777
  21. 2. 2013, 14:01
Nejprve jsem viděl filmové zpracování, které se mi přes některé nelichotivé recenze líbilo. Ale kniha je jako skoro vždy silnější a o malý krapet nad filmem vítězí, hlavně díky fantazii a ujetému humoru Adamse.
kure91
  6. 9. 2011, 14:10
Výborné, akorát nedoporučuju číst v hromadné dopravě, neb knížka umí člověku vyloudit permanentní úsměv na rtech a to pak kvůli tomu může vypadat jak idiot:)
zdeny99
  20. 6. 2016, 18:28
Na to jak je to známá a kladně hodnocená kniha, tak to jsem čekal víc. Ty absurdní dialogy a celej ten absurdní vymyšlenej děj mě zklamal. [2096. přečtení, 1194. hodnocení, 78. komentář, 90%]
Barbora Ptáčková
  19. 2. 2016, 20:08
Hned jak jsem knihu otevřela děj mě doslova pohltil...Vážně kniha byla zábavná a opravu obdivuji autorovu fantazii a výběr slovních spojení, které zde používal. Musím říct, že některé pasáže mě opravdu pobavili a kdo to četl jistě bude souhlasit, že onen robot Marvin je svou depresivní povahou tak otravný až ho člověk začne opravdu milovat... :D Určitě doporučuji.
mumin
  28. 9. 2015, 16:02
Roztomile ujeté, neskonale vtipné, svižně napsané, plné originálních nápadů a se skvělým závěrem. Nemám, co bych vytknul.
NiennaTasartir
  10. 5. 2015, 12:08
Obsahuje spoiler spoiler Připomíná Pratchettovu Zeměplochu, ale tak nějak nedosahuje její kvality.