Malý princ v nás

Portál - 2013
ISBN: 9788026205296

Portál (2013) 9788026205296 120
Portál (2008) 978-80-7367-412-0 120

Saint-Exupéryho kniha Malý princ byla v průběhu doby přeložena bezmála do osmdesáti jazyků a miliony čtenářů již provázely malého prince na jeho cestě po planetách …Mathias Jung se v kratičkých kapitolách své knihy zamýšlí nad dramatickou dobou vzniku Saint-Exupéryho knihy a uvažuje o strachu či úzkosti, bez nichž není lidského růstu. Věnuje se jednotlivým tématům Malého prince a nabízí je čtenáři jako možnost k setkání s tématy jeho vlastního vnitřního světa. Svá zamyšlení doprovází citacemi z ostatních Saint-Exupéryho knih či jiných literárních děl. (Založil/a: tkanicka)

Mathias Jung Mathias Jung
*1941

Pim
  19. 9. 2014, 16:55
Zajímavá zamyšlení zdaleka ne jen nad Malým princem. Jelikož je Malý princ o nás, tak jde o zamyšlení nad námi samými. Jde pro mne o užitečné zamyšlení, určitě časem nahlédnu znovu. A znovu i do Malého prince.
AkzuzkA
  17. 11. 2016, 10:53
Malý princ snad ze všech stran. Nejen o knize samotné, ale také o tom, jak Malý princ rezonuje v nás. Za mě plný počet hvězdiček. Ani ne tak pro literární hodnotu, ale pro to, že mě ta knížečka opravdu pozitivně ovlivnila.
blacks
  29. 3. 2012, 11:58
Vinikající rozbor jedné dokonalé knihy. Nechci knize ubírat zásluhy, jen si říkám, jestli se mi tak nelíbila právě pro obsah rozboru. Rychlé, čtivé, plné skvělých myšlenek. Řikám si, jestli bych si také po delší době neměl přečíst něco méně náročného?
Tak jěště pár úryvků:

"Vzpomínky jsou ráj, z nějž nás nikdo nemůže vyhnat"

"Letec se tedy v géniovi malého prince setkává se sebou samým. To čemu říkáme výchova, znamená ve skutečnosti často jen vlečení dětí nešim směrem a bránění jim v rozhledu, místo abychom je nechali projít nádherným obloukem jejich životního a slunečního cyklu"

"musím tedy utéci od světa a od lidí, které mám sebevíc rád, abych se v odloučení mohl otevříét pro nové krajiny své duše a vyvíjet se. O tom, jak bolestný tento proces je, by mohlo vyprávět mé vnitřní dítě, kdybych se ho v hlubokém ponoření otázal. Teprve když naleznu sám sebe, mohu se vrátit ke svým milým a milovat svou "růži".

"Nesnažíme se snad se svým postmodením vzhledem být na tom dobře, být "in" a odpovídat kultu mládí z reklamy? Nezdokonalujeme se snad den co den ve svých hereckých rolích vůči ostatním lidem? Skutečně jěště dáváme najevo svou nahotu, nedokonalost, zranitelnost? Což snad moderní vyznání víry nezní consumo ergo sum - konzumuji, tedy jsem?"

"alkohol je druhým nejčastějším vrahem lásky. Prvním je stav, kdy spolu partneři nemluví"

"Mít málo času je symbolem společenského statusu. Čím méně času. tím jsem vážnější" - tak přesně z tohohle trefného popisu naší společnosti je mi špatně.

"O intimních věcech spolu muži hovoří neradi, mají sklon k soutěžení o to, kdo je více emocionálně vyprahlý. ženy mohou nesrovnatelně snáze emocionálně milovat jiné ženy" - a to je hrozná škoda. Jenže jak to překonat?

"Kdy už se budou naše děti ve škole učit, co jsou? Každému z těch détí by e mělo říkat: Víš, co jsi? Jsi zázrak! Jsi jedinečný..."