Jules Verne a jeho svět

Originální název: Jules Verne a jeho svět

Mladá fronta - 2005
ISBN: 80-204-1224-7

Mladá fronta (2005) 80-204-1224-7 293

Pro vstup do Francouzské akademie nebyl Jules Verne současníkům dost velký spisovatel. Přesto ho bralo celé dvacátá století jako člověka, který nejlépe vystihl naděje své doby. Sen o fungujících strojích, ale také sen o fungujícím světě a sen o slušném člověku, to je jádro Vernova myšlení a vyprávění.
Ve třech oddílech této knihy poznáme Verna blíže. Ten první je životopisný. Verne nebyl dobrodruh Londonova typu. Prožil si svoje vnitřní drama, svoje konflikty s rodinou, nakladatelem, manželkou, milenkami i se synem - a jen velmi zprostředkovaně přenášel osobní úzkosti do svých románů.
Těmi se budeme probírat v druhém oddíle. Blíže poznáme šrafovaný svět a zejména jeho postavy. Co to bylo za lidi, kteří neúnavně putovali od pólu k pólu, po všech kontinentech, ve vzduchu, na souši, na moři i pod mořem?
Pomáhaly jim v tom četné technické inovace a fantastické vynálezy. Těm je věnována třetí část knihy. Jednotlivé fantastické motivy jsou zde seřazeny tak, že tvoří malou encyklopedii, s hesly vzájemně provázanými odkazovým aparátem. Nejvýznamnější hesla jsou doprovázena technicky precizními kresbami Ladislava Badalce. Jde o kresebné rekonstrukce, které doplní naše představy, získané četbou knih, které neztratily ani sto let po autorově smrti ni ze svého kouzla.

Ondřej Neff Ondřej Neff
*26.06.1945

vladislaus
  20. 10. 2011, 16:41
Tato kniha přispěla k tomu, že jsem se nadchl pro Julesa Verna a hltal jsem jednu verneovku za druhou. Velice pěkně psaná životopisná kniha.
Cinik
  27. 8. 2015, 6:23
Kniha na jedné straně přináší spoustu zajímavých informací, nicméně na straně druhé dle mého soudu značně deformuje Verneovu osobnost i náhled na jeho dílo. Řadit Vernea do "optimistického proudu sci-fi" je přinejmenším těžce sporné, ve skutečnosti patří mnoho jeho knih jednznačně k tomu druhému, pesimistickému...