Služebníci neužiteční

Služebníci neužiteční Originální název: Služebníci neužiteční

Argo - 1996
ISBN: 80-7203-032-9

Argo (1996) 80-7203-032-9 818

Souborné vydání všech čtyř dílů románu. (Založil/a: skjaninka)

Skřítek
  13. 1. 2013, 19:10
Na pozadí osudu K. Spinoly kniha pojednává o skutečné misii jezuitů a nejen jich, o dominanci v obchodu s Asií, o krvavých půtkách a drastickému potlačování křesťanství. Autor se pohybuje s přehledem v pásmech chaosu světa v druhé polovině 16.století: od námořnického a plavebního umění, živelných katastrof, srážek s piráty až po politiku světových mocností Portugalska, Španěl, Anglie a Holandska; dává promlouvat starým i novým řeholím, církevním prelátům, světcům i lupičům.
lacertacz
  26. 1. 2012, 22:38
Čtyřdílná historická epopej o jezuitských misiích v Japonsku v 16. a 17. stol. — Dílo o více než 1 000 stranách je rozděleno do čtyř dílů s názvy Země, Moře, Krev a Oheň, dále členěno do pojmenovaných kapitol a uvedeno motem z Lukášova evangelia: "Tak i vy, kdož učiníte všecko, což vám přikázáno jest, rcete: Služebníci neužiteční jsme; což jsme povinni byli učiniti, učinili jsme." Odehrává se od 80. let 16. stol. do r. 1622. V prvním dílu Karel Spinola, mladičký syn císařského štolmistra, Itala ze starého rodu, a české šlechtičny, odchází po vypovězení cizinců, kteří neslouží u dvora, z Prahy do Itálie k svému strýci, biskupovi, posléze jmenovanému kardinálem. Spinola, od dětství snící o náboženském sebeobětování, je páterem Riccim právě s touto perspektivou a proti vůli rodiny lehce získán pro vstup do jezuitského řádu a pro misijní působení v Japonsku. Koncem noviciátu je stižen tuberkulózou a po pobytu na několika místech Itálie odplouvá z Lisabonu směrem do Indie. V druhém dílu prožívá mnohé nehody a různá dobrodružství, odehrávající se na moři i při krátkých pobytech v Brazílii, Mosambiku, Portoriku, protestantské Anglii, kde mu hrozí smrt jako domnělému španělskému špehovi, znovu v Portugalsku, v Indii a Číně, odkud se konečně jako osmatřicetiletý dostane do Japonska. Třetí díl je věnován podivuhodně úspěšné misijní činnosti v Japonsku, které je zmítáno spory mezi knížaty a kam spolu s katolickými Portugalci a Španěly nebo na jejich úkor pronikají také protestantští Nizozemci a Angličané. Jezuité přitom soupeří s františkány a dominikány. Záhy je křesťanství různě zakazováno a posléze jsou krvavě pronásledováni jak misionáři, tak jejich japonští souvěrci, kterých bylo snad na 600 000. Spinola, houževnatý, dovedný, učený a zanícený, se stává biskupským prokurátorem a odmítá, jako už dříve víckrát, hierarchicky vyšší postavení, které by znamenalo odchod z Japonska. Ve čtvrtém dílu je spolu s dalšími křesťany, kněžími i laiky dlouhodobě vězněn nejprve v Omuře a potom v Nagasaki. Ve vězení se smiřují představitelé tří soupeřících řádů a všichni se připravují na vyvrcholení svého života - mučednickou smrt. Asi po třech letech věznění je pak před stotisícovým davem několik desítek těchto lidí upáleno či sťato.
ZDROJ: Jiří Kudrnáč, Slovník české prózy, 1994.