Originální název: Krysař

Michal Zítko-Otakar II (2000) 8086355144 133
Dauphin (1997) 95
Československý spisovatel (1972)
František Borový (1915)

Lyrická próza inspirovaná romantickým saským motivem ze 13. století o krysaři, který na žádost občanů očistil hanzovní město Hammeln od krys. Útlá knížka je vrcholem autorova prozaického díla, jakousi rekapitulací jeho myšlenek a postulátů. Věčným tématem je zde svár reality s ideálem, kterého je ale třeba se nikdy nevzdat.

Poklidný život ctihodných občanů hanzovního městečka Hammeln narušují krysy. Jsou úplně všude a v takové situaci může pomoci už jen krysař. Jenže jeho práce není zadarmo... Novela Viktora Dyka je příběhem o lásce, zradě, lidské hamižnosti, ale také o naději, která se může objevit i v nejzoufalejší situaci. Kniha, která nejprve vyšla na pokračování pod názvem Pravdivý příběh, je unikátním zpracováním staré německé legendy. Autor nabízí neotřelý pohled na klasický příběh, kde se mistrně snoubí iluze s realitou a čtenář se nemůže od knihy odtrhnout, dokud nedočte poslední stránku. (Založil/a: Chemísek)

Introvert
  23. 2. 2014, 8:17
Velmi zvláštní dílo. Kdybych měla shrnout své pocity po jeho přečtení, zvolila bych asi výraz melancholie. Knihu jsem četla zhruba před dvěma lety, a melancholie přetrvala.
Líbilo se mi to.
Anael
  1. 9. 2012, 15:22
Pro mě jedno z nejlepších českých děl 20. století. Náměť je sice starý, ale zpracován je velmi poutavě a čtivě. Tragický konec byl nevyhnutelný, ale... zbyla naděje.
Ariko
  13. 9. 2014, 17:59
Útlá knížečka, která zachycuje velmi známý o stále dokola omýlaný příběh pomstychtivého krysaře. Líbila se mi taková čertovská myšlenka - ti, kterým se nejvíce posmíváte, vydrží více než vy sami :)
Tiwala
  2. 10. 2012, 21:31
Nebylo to špatné, četlo se to poměrně dobře, ale jedna z mých nejoblíbenějších knih to tedy rozhodně nebude. Každopádně je to ta příjemnější kniha z povinné četby.
CarolineS
  13. 9. 2012, 18:03
Přiznám se, že jsem tuhle knihu taky četla kvůli tomu, že je v seznamu povinné četby k maturitě a jinak bych po ní asi těžko sáhla. Ale rozhodně nelituju! Zaprvé mám zase k maturitě o něco blíž a knížka je tenká a zadruhé se rozrostl seznam mých oblíbených děl. Zastaralý jazyk mi nevadí, naopak byl docela příjemný, člověk si snáz dokázal představit středověké hanzovní město i s jeho obyvateli. Budoucí maturanti, určitě si ji vemte, budete ji mít přečtenou za jeden večer;)
jatox
  4. 4. 2011, 20:33
Tak tohle bylo hrozný. Ta neustálá inverze ve větách mě fakt nebavila, četlo se to špatně. Hlavně v přímý řeči vyzněla dost komicky. Takhle se přece nikdo nebaví.

Pardon, ale tohle bylo fakt nic neříkající. Myslim si, že si často mezi řádky něco vyčtu, ale tohle bylo jen spousta vět bez žádný kompaktní myšlenky. I když jsem se hodně snažila tam něco najít.
Chtěl Dyk říct, že všichni hříšníci touží po štěstí? Je na tom snad něco špatnýho? A kdo vůbec říká, že je vinná i Agnes? To Krysař byl ten, kdo se mezi ty dva vecpal a začal tam machrovat se svojí píšťalou, i když byla holka skoro (nebo možná úplně) zadaná. A za to, že je Agnes těhotná, tak z vzteku pošle do propasti celý město. Není to trošku sobec? Kdyby si ty lidi radši sedli a normálně o všem mluvili, jako se to normálně dělá.

Vim, že nebylo záměrem udělat prózu úplně ze života. Ale i přesto. Pokud chtěl Dyk něco říct, mohl to udělat asi tak stokrát líp, zdá se mi:)
Rames
  30. 11. 2014, 18:08
Příběh je známý a tak autor použil příběh tragické lásky aby dílko osvěžil.
...."Nemiluj přespříliš, chceš-li býti milován, vyčerpáš sám všechnu lásku, určenou pro dva. Přemíra lásky, kterou dáváš, ničí možnost lásky, kterou bys měl bráti, to ti radí krysař, který mnoho viděl."......
Ducii
  25. 10. 2012, 19:06
Taková jednohubka na volnou hodinu a půl mezi přednáškami. Že by mne to ale nějak extrémně bavilo se říci nedá. Stálo by za to to trochu více rozpracovat, aby byl příběh poutavější. Námět jako takový špatný není, ale zpracování nic moc.
VerenaLord
  7. 2. 2013, 1:32
Klasický literární příběh, který byl mnohokrát přepracovaný i zfilmovaný jak pro děti, tak i pro dospělé.
teola
  10. 5. 2014, 13:28
Miluji melancholické příběhy. A Krysař takový je. Dyk si krásně hraje se slovy, ale zbytečně se nerozepisuje. I já mohu doporučit (nejen) maturantům.
Abigor
  22. 5. 2012, 11:51
Jinak než za tři to asi nejde... ten pseudoďáblův slouha mě dost konsternoval... Nicméně k věci: cejtím tam silnej vliv romantismu, ale to asi bude jen tím, že je to na základě nějaký tý pověsti, lyrizovaný pasáže byly mnohem, ale MNOHEM příjmnější, než v Petrovi a Lucii, kde se mi z nich dělalo šoufl, tady se mi dokonce ten popis řeky líbil. Postava Krysaře je výtečně prokreslena, toho rybáře mi bylo líto a vůbec, všech těch občanů města mi bylo líto, páč to vyznělo, že jsou všichni úplně blbí a zlí... Nevím, každopádně je to krátký, takže přečíst se to dá. Není to špatný, ale ani žádná extra paráda. Kdo ví? Třeba za rok, dva si to zas přečtu a zvednu hodnocení ještě o jednu hvězdu, ale třeba taky ne.
LeaLea
  12. 3. 2012, 13:26
Nebylo to špatné, ale ve mně se Dykovi bohužel nepodařilo zanechat hlubší dojem. Neudržel mě u svých stránek, a to je prostě něco špatně. Třeba dám Krysaři ještě druhou šanci.
Pend
  25. 7. 2013, 20:55
Určitě jeden z vrcholů Dykovy tvorby. Zjevná inspirace romantismem, dokonce můžeme říci německým (srovnání s Faustem se přímo nabízí). Opět téma lidské touhy po poznání, úžasný popis cesty na kopec...
pchmelda
  20. 9. 2015, 14:07
Je chybou slepě následovat sladkou hudbu flétny vedoucí nás svorně až do propasti. Stát se krysou kráčející v davu za vidinou lepších zítřků bez práce. Je to chyba! Hledět před sebe na přislíbený sýr v budoucnosti a zapomenout se při tom nyní koukat pod tlapky, jestli šlapeme po pevné půdě. Je lepší si zacpat uši a zůstat sám na výchovu nové generace, než následovat pochod smrti.
Miss Utahraptor
  7. 9. 2011, 15:45
Krátká novela vyprávějící o konci jednoho krysaře s mocnou píšťalou.
Nápad, základní dějový náčrt se mi líbil. Krysař, nebo prostě člověk na okraji společnosti, objeví smysl života v druhé osobě, citu k ní, jen proto, aby o něj vzápětí přišel. Zápletka byla celkem jednoduchá. Postavy na mne zapůsobily, jak by měly. Lakomí, pokrytečtí občané vyvolali patřičné antipatie, zatímco “ti hodní” (Sepp Jörgen, Krysař...) soucit a lítost. Myslím, že by bylo zbytečné vyčítat možná až přílišnou černobílost např. u radních, kteří jsou prostě hloupí, vypočítaví chamtivci. Vzhledem k tomu, že na mi kniha zdála jako taková andersenovská pohádka. A možná až přeháněný kontrast k pohádkám patří....
Velmi se mi líbilo vykreslení postavy doktora Fausta a jeho soukromého neviditelného šílenství, nebo také prokletí- daru vidět, co chce, nehledě na realitu.
Knížce nechybí čtivost, ani spád. Čte se jedním dechem. Sloh je poměrně jednoduchý, nikde nic nepřebývá ani nechybí. Ráda se k tomuto titulu ještě někdy vrátím.
LadysR2
  30. 1. 2013, 8:17
No nechápu tu negativní kritiku. Ale každýmu podle gusta, to je jasný. Pro mě jasnej zářez do duše čtenářovy. A ta Krysařova moc... Kéž by to šlo i dneska
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 18:06
Líbil se nápad jakým Viktor Dyk oživil dávno zapomenuté povolání ze středověku, kdy byly krysy hlavním problémem i u bohatých a važených obačnů města.
Jednoduché čtení pro ukrácení chvíle
Ajka13
  16. 4. 2012, 16:01
Příběh o osamělém poustevníkovi, který pro nešťastnou lásku vyhubí celé město. Protože se u mě opět jednalo o povinnou četbu, nevyvolalo to ve mně nějaké větší pocity. Příběh se četl dobře, to je fakt, žádné zdlouhavé popisy a hloupé dialogy, ale nic světoborného.
Ramirez85
  18. 10. 2015, 20:20
Nadčasové dílo, co je dneska možná aktuálnější než v době, kdy ho Viktor Dyk napsal. Krásný český jazyk, kdy každou jednu větu budete hýčkat jako něco hodně cenného, a úchvatný, i když smutný konec. Krysař na mě působil jako velká autorita, zahalen pod kápí a s píšťalou, co trestá každého, kdo si to zaslouží. Příběh na sychravé podzimní večery jako dělaný.
Al-Borak
  6. 2. 2013, 22:34
Vynikající literární počin. Velmi se mi líbí formální i obsahová stránka. Rozhodně nemám, co vytknout!
Lucie.Terezie
  15. 10. 2012, 20:09
Knihu jsem četla asi tři hodiny. Je zajímavé jak Dyk navlékl kritiku doby počátku 20. st. na starogermánskou pověst. Myslím, že je to zdařilé dílo, které má i dnes co říct, pokud se nad ním člověk zamyslí.
Tomáš Fiurášek
  12. 5. 2014, 15:01
Skvělá příběhová linie a skvěle napsaná knížka. Oddychová (alespoň pro mne) záležitost, kterou máte přečtenou za necelou hodinku a hodně ve Vás nechá!
Martin_cz
  2. 5. 2014, 14:27
Pro někoho snad může být i přínosná. No pro koho a čím, to fakt nevím. Nebudu obdivovat pár menších zajímavých řádku, když většina knihy byla tak šíleně nudná a nepřínosná. Nevidím opodstatnění pro vznik či reprodukci takových počinů, jakým toto dílo je. Jediná opravdu zajímavá myšlenka, co by mohla člověku něco dát, mi do cesty nepřišla. Bylo sice pár momentů, kdy už už jsem myslel, že to zachrání. Ale nic. Nedokážu si představit nikoho, komu bych ji mohl doporučit. Bohužel.
moonchild
  21. 10. 2013, 14:32
Tahle proza je skvělá.Líbí se mi a hned jsem jí přelouskala.Líbí se mi i filmové zpracování.Fakt super.
Karliiina
  19. 6. 2015, 21:21
Celé dílo čtenáře naplní tajemným kouzlem staré německé pověsti, kdy postava krysaře vezme do vlastních rukou osud téměř všech obyvatel městečka Hammeln, kteří - stejně jako on sám - ani zdaleka nejsou bez hříchů.
Knize nemůžu odepřít jednu úžasnou vlastnost, a to, že příběh sedí na kteroukoliv dobu a je stále aktuální.
Paio
  31. 8. 2013, 20:28
Velmi poutavý romantický tragický příběh . Kniha se mi četla snad i jedním dechem. Nutí k zamyšlení.
Anett
  18. 2. 2012, 16:35
Kniha, na kterou se nezapomíná. Četla jsem ji v rámci povinné četby a čekala jsem, že mě nezaujme. Netvrdím, že bych ji chtěla číst znovu, ale rozhodně si ještě pár knížek od Dyka hodlám přečíst.
ronynka
  23. 10. 2011, 11:50
Super knizka, mam ji hrozne rada. Krysare jsem videla i v divadle, ale uznam, ze knizka se mi zda lepsi.
mitote
  16. 11. 2010, 9:27
Krásný mystický příběh, který mne do svého děje vtáhl tak, že jsem toto dílko přečetla hned ten den.

Sedmihradská země smutek konejší.
Silnější v ni plémě, lidé šťastnější....
Alduin
  26. 3. 2014, 20:35
Snad nejlepší lovestory, jakou jsem zatím četl (navíc je ze 13. století!). Hlavní hrdina, všemi opovrhovaný, ale nezbytný, mně imponuje. Zhrzená láska, nenávist, hloupost a lakomost lidí, trest, naděje...
kajas1993
  29. 3. 2013, 21:20
Pověst o Krysařovi z města Hameln je notoricky známá a Dyk se tohoto tématu chopil se ctí. Dokázal fantasticky vylíčit povahové vlastnosti jednotlivých postav. Příběh čtenáře pohltí, kniha je i z literárního hlediska velice povedená.
lucy.sankova
  12. 2. 2013, 21:39
Krásný, tragický, krátký příběh. Moc se mi líbíl.
Nad takovými díly by se měli lidé zastavit, zamyslet..
24601
  10. 7. 2013, 12:06
"A vaše jméno?"
"Nejmenuji se. Jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař."
Viktor Dyk si umí tak krásně pohrávat se slovy. Neřekl mnoho, ale řekl dost. Více by bylo příliš, méně by byl nedostatek.
Artep524
  2. 7. 2012, 14:51
Viktor Dyk napsal tuto knihu podle jedné německé pověsti. Dílo je založeno na symbolech, také se zde vyskytují znaky romantického hrdiny.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 9:46
Tuto knížečku jsem měla přečtenou za dvě hodiny a ráda si ji někdy přečtu znovu. Příběh je zajímavý (o pověsti - tuším -, trošku jinak zpracované), skvěle napsaný (kvalitně, určitě by mě to obohatilo i pro tvůrčí činnost :) Jak psala Dočekalová: Jednou čtěte jako čtenář, po druhé jako spisovatel), čtivé... hrozně zajímavé :) Vážně, Viktor Dyk na této knize ukázal, jak skvěle zvládá své řemeslo, protože mám něco z Tvůrčího čtení načteno, vím, že to je správně napsané a moc se mi to líbí :D

Je to přečtené za chvilku, má to 69 stran a já vřele doporučuji :)
b.w.
  10. 4. 2014, 14:36
Zvláštní kniha, vlastně ani nevím co o ní napsat, nezanechala ve mě skoro nic, kromě jak už tu někdo trefně napsal - melancholie. Čím víc o ní přemýšlím, tím nesmyslnější mi přijde. Jazyk, kterým je psána, je ale nádherný. Všechna čest autorovi.
jana80
  19. 1. 2012, 9:04
Ačkoli patří Krysař do povinné četby, tak mě velmi zaujal a ráda si ho pčečtu znova. Ale celé dílo na mě působí takovým divným, ponurým dojmem.
Elisa99
  14. 2. 2015, 16:10
Vím, že většina mých vrstevníků tuto knihu čte, protože je krátká a je v seznamu povinné četby k maturitě. Já musím říci, že jsem knihu objevila náhodou v knihovně a hned si jí vypůjčila. Ze začátku jsem knihu četla velmi rychle a těšila se na další kratičkou kapitolu, ale ke konci jsem si začala vzpomínat, jak to vše skončí (bohužel, zde jsou hodiny literatury na škodu :)) a proto jsem zvolnila tempo čtení, protože jsem nechtěla, aby tento malý a roztomilý románek skončil.
Možná, že někomu nesedne autorův styl, ale já za sebe říkám, že mě se tento styl líbil - výstižné, hluboké a krátké = ideální kombinace. :)
katheriin
  1. 3. 2014, 15:46
Je to zajímavá kritika člověka. Krysař je městu užitečný, přesto ho nikdo nemá rád. Lidi mají předsudky a bojí se neznámého.
Dílo má smutný konec, i když záleží na úhlu pohledu. Je docela dost paradoxní, že znovu může začít svůj život Sepp, který je mentálně zaostalý.
Čte se to moc dobře!
Luci-ye
  9. 7. 2011, 18:59
Musela jsem u toho dost přemýšlet, třeba vícekrát si to přečíst po sobě, pomalu.. Myslím, že jsem lecos nepochopila. Třeba si vůbec nejsem jistá, jestli Agnes skočila do řeky (v knížce byla taková pasáž, jakože "se někdo vrhá do vln" - nebo tak nějak, někdo nešťasný,takže nevím, jestli to byla právě těhotná Agnes), anebo jestli skočila do té propasti. Opravdu nevím. Ale námět podle té pověsti je moc zajímavý a hrozně ráda bych se jednou do města Hammeln podívala a zjistila i víc!
Altheus
  13. 2. 2011, 0:11
Vrcholné dílo Dykovo a jedno z nejvyvedenějších děl české dekadence. Obraz zkažené společnosti zasazený do prostředí německé legendy o městě Hammeln, krásně ztvárněná mystika prostředí i charakteristiky jednotlivých postav, symboličnost děje, která ovšem nabízí různé varianty výkladu autorova úmyslu. Krásný kontrast démonického Krysaře, který je zdánlivě bez citu, a oduševnělé křehké Agnes. Opravdu nádherný příběh.
Honey0105
  7. 11. 2010, 22:48
Líbí se mi styl ve kterém to je napsané, ale jak se vyjádřit ke knize to mi trochu vrtá hlavou. Příběh Krysaře mě nikdy moc neuchvátil. Příběh docela zajímavý, ale.. Moc se mi nelíbil. Ale konec se mi líbil. Ten úplně konec. To je tak vše, co mohu o této knize říct.
Morloth
  4. 5. 2010, 0:34
Dyk byl velmi kvalitní autor, a pro mne osobně poněkud podivný politik. Krysař mne svým způsobem uchvátil. Filmové adaptace (české), co vím, jsou dvě a diametrálně se liší liší. Ta Bartova rozhodně stojí za to.
zdeny99
  8. 2. 2015, 9:56
Čekal jsem šílenou nudu, když se jedná o povinnou četbu z počátku 20. století a ono to nakonec bylo přesně naopak. Typický Krysař upravený románkem s místní ženou netypicky ožil a tím mne zaujmul oproti klasické verzi. [2594. přečtení, 1268. hodnocení, 59. komentář, 83%]
Cracky
  29. 4. 2014, 23:47
Této knize jsem absolutně nepřišel na chuť. Příběh mne nezaujal a nějakou hlubší myšlenku jsem zde neobjevil (nebo mne minula). Vyzdvihl bych pouze závěr knihy a zajímavý styl, kterým je Krysař napsán. Jsem rád, že kniha měla pouze něco kolem 80 stránek, neboť se obávám, že bych další strany navíc nezvládl.
gelu
  16. 8. 2012, 17:23
Závěr může mít více výtnámů, rozhodně mě donutil k zamyšlení a může být alegorií pro spoustu věcí ze současného světa snad více než v době vzniku.
trilji
  27. 5. 2012, 15:24
Nevím čím ale tahle kniha i když je to povinná četba mě zaujala samozřejmě né tolik abych dal víc jak 3 hvězdy ale knížku doporučuju ne snad těm kteří nevědí co si přečíst aby zahnaly nudu. Spíše těm co nevědí jaké dílo si dát do povinné četby.
raisen
  13. 2. 2012, 18:59
Líbila se mi, i když si z ní po čase toho moc nepamatuji. Vybavuje se mi ponuré prostředí, které mi je velmi blízké, a hlavně s postavou Seppa (snad je to jeho jméno) jsem sympatizovala.
Maikeru
  17. 8. 2016, 16:54
Na tuhle knihu zřejmě nikdy nezapomenu, neboť jsem si jí vytáhla při zkoušce z dospělosti. Z deseti přečtených knih (z povinných dvaceti), byla naštěstí tato mezi nimi. Už na potítku jsem vymýšlela jak barvitě vylíčím danou ukázku (byl to rozhovor mezi Agnes a Krysařem), a taky že se mi to povedlo. Zrovna jsem charakterizovala postavy a s bohatou gestikulací jsem se snažila ukázat, jak je Krysař zobrazován v celém díle za takovou až tajemnou postavu, obklopena celá v černém,, ale že tomu vlastně tak není, protože víme, že se bojí své moci - moci své vlastní flétny. ,,Natož Agnes, že je zase zobrazována jako "světlá" postava. Sice má pak dítě s někým jiným, ale tak to už se v téhle době stává celkem často..." natož jsem musela svoji charakteristiku přerušit, neb se mi podařilo rozesmát celou porotu na krásných pět sekund.
Maturitu jsem díky bohu nakonec zvládla, ale po knize se mi nějak zvlášť nestýská. Tak snad za pár let, kdy zapomenu na všechny nervy z maturity, se k této knize opět vrátím.
PitaPitovic
  23. 5. 2016, 18:56
Popravdě jsem ji začala číst jen kvůli maturitě. Ale rozhodně toho nelituji. Kniha mne bavila a jsem určitě ráda, že jsem se k ní dostala. Byť touhle cestou.