Tajný kruh

Tajný kruh Originální název: Cyanide in My Shoe

Naše vojsko - 2005
ISBN: 80-206-0783-8

Naše vojsko (2005) 80-206-0783-8 251

Angličanku Josephine Butlerovou, kvalifikovanou lékařku s dlouhou praxí ve Francii, povolal Winston Churchill roku 1942, aby se jako jediná žena stala členkou elitního "Tajného kruhu", skupiny, o níž nevěděli ani činitelé britského ministerstva války a rozvědky. "Tajný kruh" byl Churchillovým nejužším jádrem výzvědných agentů, kteří se zodpovídali pouze jemu a jejichž prostřednictvím premiér získával informace nezbytné pro úspěšné osvobození Evropy. Žádný z dvanácti členů neznal totožnost ostatních. Přezdívku Jay Bee dal Butlerové Churchill. Josephine měla trénink v umění džiu-džitsu a cirkusový klaun ji naučil vyskakovat z letadla letícího těsně nad zemí. I po těchto stránkách byla připravena pro své úkoly vyzvědačky v porobené Francii. Víc než padesátkrát letěla na okupované území Francie, byla zatčena gestapem pro urážku jeho důstojníků a neustále čelila hrozbě prozrazení a smrti. Kniha Josephine Butlerové je dramatický a poutavý příběh o práci anglické ženy se skupinou bojovníků francouzského odboje, které organizovala a vedla. Kniha o Churchillově Jay Bee však je víc než jen napínavý thriller z druhé světové války. Přeneseme se v ní do prostředí významných lidí a jejich plánů; nečekanými zajímavými postřehy osvětluje postavu Churchillovu, de Gaullovu i jiné velikány té doby. Ale především se před námi rozvíjí realistický a nezapomenutelný obraz okupované Francie vydané na milost a nemilost nacistickému zlu. S důvěrnou znalostí Francie a s láskou k ní líčí Josephine Butlerová prosté lidi, kteří se dostali do zvláštních a často děsivých situací, a přece jim čelili s vynalézavostí, rozhodností a sebeobětováním. (Založil/a: skjaninka)