Tma 2.0

Tma 2.0
Originální název: Tma 2.0

Millennium Publishing - 2003

Millennium Publishing (2003) 336

Nové vydání románu, který od svého vzniku v roce 1998 budí pozornost a získal ocenění jako nejlepší česká sci-fi. Tak vznikla - zcela přepracovaná verze původní Tmy. Zůstalo z ní to původní, fascinující líčení rozvratu. Ale co bylo potom, jaký svět vznikal na troskách starého, jací lidé ho ovládali, tato vize je zcela jiná. Nutno dodat, že podstatně temnější. Důvod je prostý. Za posledních pět let se autor naučil nevěřit mocným tohoto světa ani nos mezi očima. Podle toho taky Tma 2.0 vypadá. Je to příběh černější, než sama tma.
Autor v něm vykreslil barvitý obraz společenských katastrof, jež by nastaly, kdyby ze světa zmizela elektřina jako technicky fungující síla. Zhroucení světa, jak ho známe, je zde popsáno s nelítostnou věrohodností, a právě tak budování obnoveného středověku, ve kterém vítězí hrubá síla nad slušností a pověra nad věděním. Právě v tom vidí autor onu „tmu" a ukazuje, jak křehká je naše civilizace a jak snadno by se mohla zhroutit.

Ondřej Neff Ondřej Neff
*26.06.1945

vladislaus
  20. 10. 2011, 16:38
Tento postapokalyptický román má pro českého čtenáře ten půvab, že se odehrává na našem území a je skvělý. Původní Tmu jsem nečetl, ale věřím autorovi, že tato přepracovaná verze je propracovanější.
VerenaLord
  31. 8. 2016, 18:03
Jednu hvězdu dostává kniha za to, že se odehrává u nás a je od českého spisovatele. Na tuto knihu mě při své přednášce navedla paní Dana Drábová, která nám knihu doporučila jako ,,ne zcela nereálnou situaci, která by v budoucnu mohla nastat". Samozřejmě i zde musím podotknout, že čím víc se děj komplikuje, tím méně nakonec dá a bohužel mě zklamal směr jakým se kniha nakonec vydala. Ale jako postapokalyptický román rozhodně stojí za přečtení.
LadysR2
  11. 1. 2013, 16:23
Nejlepší česká sci-fi, co jsem četl. Nevídaný děj. Svět bez elektřiny. Apokalypsa! Skvělej nářez, kterej si určitě někdy přečtu znovu. Rozhodně nesouhlasím s kritikou od "horvise". Naopak si myslím, že autor věrohodně vykreslil různé vrsvy obyvatel a scéna co popisuje jen vykreslije prostředí a asociálnost jedné z později důležitých postav příběhu. Ke knize mám jen jednu výhradu. Poslední asi pětinu jsem se trošičku nudil natahováním konce. Ale finále nakonec stojí za to!
dollyk
  13. 9. 2016, 9:38
Oproti prvnímu zpracování tu jde o daleko černější vizi, která je ale o poznání lepší jako román. Mě se Neffův nápad líbil.
cizinec
  15. 10. 2016, 12:19
Mnohem realističtější (až naturalistické) a lepší než knížka Tma. Alespoň zdůvodnění "Elektrické smrti" je určitě uvěřitelnější.
horvis
  25. 12. 2012, 23:25
No, měl jsem na tu knihu dobré recenze, tak jsem měl možná vysoká očekávání.
Každopádně už od první či druhé stránky mi byl autorův styl psaní a vyjadřování
nesympatický. Přijde mi to takový neomalený, plytký.
Text už od začátku je prodchnutý vulgaritou a vyumělkovanou nechutností postav (kde mi to příjde hloupě předimenzovaný, jen aby snad zaujal či co).
Už jedná z úvodních scén, když otec souloží se svojí opilou manželkou, kterou tam dost nelichotivě popisuje, mi přišla tak trapná - trapně napsaná, asi jako když puberťák si myslí že je borec když mluví sprostě.
Znám jiné autory, kteří mají postavy co jsou vulgární, ale do děje to zapadne dobře a realisticky.
Ale v Neffově podání je to trapárna, strašně jednoše podaný.
Jestli je zbytek knihy dobrý čtení, tak hold smůla, já zvládl snad 10 stránek a už nemám chuť to číst, pro mě je to ztráta času.
Já čtu autory Douglas Preston a Lincoln Child a to je jiný čtení.
Childe
  27. 11. 2011, 12:26
Ó, jak provinční, jak české. Autor se utápí v politických vizích a konspiračních teoriích, nedrží se hlavních hrdinů, často u nich mění jejich životní cíle a příběh, nedá Vám šanci si je zamilovat.
Rozsáhlé povídání o Bilakovi, Klausovi, Havlovi a dalších politických figurkách, které autor zcela evidentně nesnáší, předurčuje tuto knihu aby zůstala čtením pouze pro českého čtenáře. Některé vize jsou bezesporu zajímavé a nutí Vás číst, mnoha z nich ale posléze přestáváte věřit a stává se z nich doslova blábol.
Dočetl jsem s velkým přemlouváním do konce a od Neffa mám na pár let určitě pokoj.
Pajaanch
  10. 1. 2016, 16:59
Tuto knihu jsem si vzal hned po precteni podobneho titulu Vterina pote od Forstchena, takze jsem tusi lahkym smerem se bude dej ubirat. Autoruv styl a vypraveni jsem si oblibil. Zacatek byl prekvapenim ale bavil jsem se dobre. Kniha me vemi bavila dokud se dej popisoval ze dne na den. Potom to vzal autor z prostredi po 3 letech a uz jsem cetl skoro z povinnosti. Sice se v polovine knihy vraci zpet ale to kouzlo pribehu se ztratilo. Od uteku do Ceske Lipy je to nezazivne a az moc politicke. Tesil jsem se na postapo tematiku a ta skoncula v prvni tretine. O tom jak lidi prezili dalsi roky jak shaneli potravu neni skoro nic. Ctenar nemuze mit ani k zadne postave sympatie, protoze na tom autor zrejme vubec nestavi. Snad najdu nejaky klasicky survival ktery me bude vic bavit.
humorist
  19. 7. 2014, 21:46
Mám knihu v elektronické verzi, která je zpracovaná velmi nedbale. Téměř na každé straně lze najít věty spojené dohromady bez interpunkce a čárek. A nyní k obsahu.... jsem velmi zklamaný. Při čtení mě doprovází pocit trapnosti (dialogy, explicitní vulgarita). Přitom samotné téma knihy není vůbec nezajímavé. Ke knize se rozhodně nevrátím.
Leafbower
  29. 6. 2012, 16:02
Poměrně slušné přepracování původní Tmy. Dokonce mi to místy připadalo i čtivější a zajímavější. Spojování děje s reálnými osobami ze soudobého dění je sice místy značně "přitažené za vlasy", na druhou stranu i brnká na strunu patriotismu, ale není to věc, kterou bych autorovi při čtení zazlíval. Myslím, že Neff se ani nesnažil o 100% uvěřitelnost každého momentu knihy.
Hlavní myšlenky se dají i přes tendenční balast velmi dobře sledovat a navíc je Neff výborný vypravěč. Pokud se tedy někdy rozhodne napsat Tmu 3.0, rád si jí zase přečtu.