Muž pod schody

Muž pod schody Originální název: Mannen under trappan

Metafora - 2008

Metafora (2008) 348

Pro spořádanou rodinu obecního úředníka se dvěma dětmi sotva může být něco krásnějšího než prostorný dům se zahradou. Když se jim taková koupě naskytne - a navíc neuvěřitelně levně - Fredrik ani Paula neváhají.
Brzy se však začnou dít zvláštní věci. Zdá se, že mají nájemníka. Podivný mužík trpasličí postavy a poněkud divošských mravů to aspoň o sobě tvrdí. Přespává v zastrčené komůrce pod schody a odmítá se vystěhovat. Když se ho Fredrik pokusí vyhostit násilím, vypukne válka.
To ale bohužel není všechno. Jeho žena, talentovaná výtvarnice, se Fredrikovi začne odcizovat a jeho čtyřletý syn tráví celé dny ve společnosti svérázného nájemníka. Když je v lese nalezena mrtvola jejich známé, galeristky, která nadto Fredrikovi nedávno sdělila šokující zprávu, je Fredrik obviněn z její vraždy. K tomu se přidají potíže v práci a narůstající nesoulad v rodině.
Je možné, aby mu jeho krásná žena opravdu byla nevěrná s páchnoucím trpaslíkem? Je on sám vysmívaným vetřelcem ve vlastním domě. Zatáhl odporný muž pod schody do svých osídel i jeho malé děti?
Anebo je to všechno úplně jinak...?

Román Marie Hermanson dokazuje, že hranice mezi tím nejtajnějším a nejvšednějším může být neuvěřitelně tenká. A že k plíživému pocitu hrůzy nejsou nutné hororové kulisy. Podivný svět šílenství může čekat i v tak idylickém prostředí, jakým je vilová čtvrť maloměsta. (Založil/a: malc8k)

Marie Hermanson Marie Hermanson
*??.??.1956

teola
  24. 4. 2011, 12:35
Není to špatná kniha. Nutí vás to váhat, jak to tedy vlastně doopravdy je. Existuje trpaslík - Kvot? Nebo je to jen výmysl porouchané mysli Frederika? Ani na konci si člověk nemůže být jistý. Záleží na vás, jak to budete vnímat.
Venceslao90
  28. 3. 2014, 13:10
Tak tahle knížka mi sedla. Rozjede se to hned od začátku a pustí vás to až na úplném konci. Psychický rozklad otce rodiny dokázala autorka popsat skvěle. Ke konci mi to v tomto ohledu dokonce trochu připomínalo Kingovo Osvícení.
chrispe
  14. 11. 2012, 23:37
Tuto knihu jsem si koupila a přečetla díky jednomu fóru o knihách, které občas pročítám. Kniha je zvláštní, se specifickou atmosférou a četla se mi dobře.
Kabis
  23. 3. 2014, 19:25
Strašně zvláštní knížka, která se mi tak dobře četla, že jsem ji zhltnul za jeden den. Musim teda říct, že z ní mám velkej guláš v hlavě, ale vřele dopoporučuji každému, kdo má rád trochu tajmena a mysteriozna. Po přečetní zůstává spousta prostoru k zamyšlení.
minkar
  15. 1. 2016, 10:02
Z knihy jsem malinko na rozpacich. Pomineme-li naprosto prisernou obalku, ktera mi uz od zacatku kazila z knihy dojem, mi kniha prisla takova jednoducha. Jako bych cetla pribeh pro deti o bubakovi pod schody. Nevim, proste se mi moc nelibila.
Mach
  30. 1. 2012, 17:47
Souhlasím ,ani vlastně nevím ,jestli ten Kvot je nebo není????Jinak se mi kniha moc líbila,napínavý děj :):)