Neobyčejný čtenář

Originální název: The Uncommon Reader

Dybbuk - 2010
ISBN: 978-80-7438-011-2

Dybbuk (2010) 978-80-7438-011-2 128

Novela Neobyčejný čtenář oceňovaného britského dramatika Alana Bennetta vychází z banální situace: britská královna ne nepodobná Ažbětě II., si v pojízdné knihovně zaparkované u Buckinghamského paláce vypůjčí knihu. Tímto zdánlivě nevinnným aktem spustí řetězec událostí, jejichž následky jsou nedozírné. Jelikož si brzy s pomocí mladíka pracujícího v královské kuchyni začne půjčovat nepřeberné množství literárních děl ze všech možných knihoven, a dohánět tak, co v dané oblasti zameškala, tato prapodivná a náhlá čtenářská vášeň samozřejmě nezůstane utajena pozornosti pracovníků paláce či jejího chotě. Záhy je také fatálně ovlivněn chod celé země - panovnice pod vlivem četby začne měnit svá mnohdy pevně zakořeněná stanoviska, postupně dojde k celkovému přehodnocení jejího světonázoru, zpochybnění vladařovy úlohy i k revizi vztahů mezi královnou a jejími poddanými. (Založil/a: jonyrico)

#novela
Alan Bennett Alan Bennett
*09.05.1934

Fade
  25. 1. 2014, 0:03
Hlavní hrdinkou knihy je vskutku neobyčejná čtenářka, která má ale s vášnivými čtenáři mnoho společného. Zná ten pocit, kdy ji knihy zatáhnou do svého děje, zná ty nekonečné minuty, kdy se člověk chce jen zabořit se do deky a číst si. Skrz její myšlenky nám autor představuje mnoho zajímavých obecných i konkrétních myšlenek o knihách a čtení, které stojí za přečtení a zapamatování. Nemluvě o té hoře inspirace ohledně autorů, které si teď musím přečíst.
Tardis
  23. 5. 2016, 16:21
Pro mne nebetyčná nuda a to jsem si po přečtení anotace dlouho chtěla přečíst. Zle překvapila jistou nezáživností, dobře odkazy na ne moc známé, ale nikoliv nezajímavé, literáty.
miiichalka
  22. 2. 2012, 10:54
Dokonalá příruční četba, jsem nadšená autorovým - typicky britským - smyslem pro humor. Čte se jedním dechem.
mosem
  3. 12. 2015, 17:59
Anglický humor? Oddechová četba? Studie čtenáře gurmána? Inspirace? Od každého něco, a vše současně. Může se stát příjemným společníkem na krátkou cestu, ale může se stát i zdrojem, který nás povede k dalším knihám, které stojí si zato přečíst. Ale i kdyby to náměty nebyly, lehkost a úsměvnost textu stojí za přečtení i sama o sobě.