Ďábel ve Francii

Ďábel ve Francii Originální název: Der Teufel in Frankreich
Poprvé vydáno celosvětově: 1942

Naše vojsko - 1987

Naše vojsko (1987) 185

Děj této knihy se odehrává za 2. světové války. Není to smyšlený příběh. Spisovatel Lion Feuchtwanger zde vypráví o svém životě poté, co na poslední chvíli opustil Německo, kde ho Hitler chtěl nechat zatknout.
Lion přesídlil i se svou manželkou Martou do Francie, kde si myslel, že bude v bezpečí. Lion byl 2x internován. Poprvé ho propustili, podruhé tam však již zůstal.
Feuchtwanger byl syn židovského továrníka. Hitler ho považoval za jednoho z předních nepřátelů, protože Lion vydával knihy jak ve Francii, tak i v Německu, které byly mířené proti Hitlerovi a to se mu nelíbilo. Když Hitler začal útočit na Francii, vydala Francie rozkaz, aby se muži německého původu od určitého data narození dostavili na úřad ve francouzském městě, kde žili, aby je přidělili do internačních táborů. Lion byl mezi nimi. Odjel ještě společně s dalšími Němci do internačního tábora Les Milles, což byla stará cihlárna. (Založil/a: Kryptonitka)

MsAndy
  27. 9. 2016, 18:49
Lion Feuchtwanger je můj top spisovatel, které ho jsem si oblíbila hlavně díky osobitému stylu psaní. Tato kniha mě opět nezklamala a myslím, že jen dovršuje Feuchtwangerovo dílo osobními vzpomínkami na zřejmě nejhorší etapu jeho života. Velmi poutavě a čtivě napsáno! Doporučuji k přečtení.
Beránek
  25. 5. 2011, 17:32
Děj této knihy se odehrává za 2. světové války, kde spisovatel nevyužívá smyšleného děje, ale příběhu prožitého na vlastní kůži. Lion Feuchtwanger na poslední chvíli opouští Německo, kde ho chtěl nechat Hitler zatknout. Odjíždí i s manželkou do Francie ve víře, že budou oba v bezpečí. Bohužel se dostává do internačního tábora Les Milles, kde se odvíjí nadále příběh plný strachu, nebezpečí, ale i lidské shovívavosti a úcty.