Kryštof Kolumbus a dobytí ráje

Kryštof Kolumbus a dobytí ráje
Originální název: Kryštof Kolumbus a dobytí ráje

Nezjištěno / Jiné - 2000

Nezjištěno / Jiné (2000) 157

Kniha nemá ani v nejmenší za cíl poučovat o notoricky známých historických faktech a není to ani životopisný román. Jde o román nabízející čtivou formu ztvárněné události na přelomu patnáctého a šestnáctého století.
Dnes již není nikdo, kdo by byl přesvědčen, že pan admirál Kolumbus byl prvním a jediným objevitelem nové země na západní straně Atlantského oceánu. Tento fakt již sám o sobě ubírá lesku na admirálově jméně. Jsou zde ale také méně známá historická fakta, která jeho památce příliš nelichotí.
Muž o kterém je zde řeč, byl s největší pravděpodobností nositel několika záporných povahových rysů, které jsou sice součástí osobnosti i mnohých z nás, avšak vidět jsou nejvíce u těch, kteří tvoří dějiny. S ohledem na propast pěti-set let, dělící nás a onoho velkolepého mořeplavce, si troufám tvrdit, že admirál Kryštof Kolumbus byl poněkud chamtivý, egoistický, nepřístupný cizím názorům a trpěl nepřekonatelnou touhou po moci a velikosti.
Tyto povahové rysy jsou na první pohled záporné, ba zavržení hodné.
Ale teď zpátky na zem. Bez těchto vlastností by nebyl velký admirál a objevitel Kryštof Kolumbus, ale jen další bezejmenný námořník v řadě s těmi ostatními, Amerika by stejně byla jen o něco později objevena a my bychom velebili jméno někoho jiného. V té době by teoretický objevitel mohl pocházet z kterékoliv země ležící na pobřeží oceánu.
Záměrem této knihy však není snižovat zásluhy Kolumba a jeho souputníků, naopak uctít jejich památku a hluboce se poklonit jejich povaze. (Založil/a: zdeny99)

Robert Kühnl Robert Kühnl
*07.11.1967