Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Maršál Ney

94%
5 7
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Maršál Ney

Podtitul: Napoleonův nejstatečnější


Originální název: Maršál Ney

Nejnovější vydání:
Akcent - 2007
ISBN: 978-80-7268-410-6
Počet stránek: 540
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 7x v přečtených
v knihovně 3x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Akcent (2007) 978-80-7268-410-6 540

Maršál Michel Ney, muž, kterému Napoleon i celá jeho armáda říkali Nejstatečnější ze statečných, prošel od prvních let Francouzské revoluce až po bitvu u Waterloo stovkami bojů a zařadil se mezi největší legendy napoleonských válek... (Založil/a: shawn)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

janeicka
100% 100% 100% 100% 100%
  23. 8. 2014, 16:27
Má první kniha od Jiřího Kovaříka z napoleonské doby, a rozhodně nezůstane knihou poslední :-) Vždy jsem si chtěla životopis maršála Neye přečíst, jedná se opravdu o působivé čtení. Začátkem jsem se musela prokousávat déle, než bych sama chtěla, nemohla jsem se pořádně začíst, ale jen se objevil Napoleon a mně dobře známé bitvy, už se četlo lépe. Maršála Neye jsem zpočátku rozhodně neviděla jako nejstatečnějšího, spíš jako nejzbrklejšího vojevůdce, s pozdějším věkem se snažil být opatrný, což ale bylo překážkou Napoleonovu strategickému myšlení. Nejvíc na mne asi zapůsobilo vylíčení krvavé bitvy u Jílového, ale hlavně nejkrvavější bitvy do první světové války, bitvy u Borodina. Za neopuštění zadního voje na cestě z Moskvy měl Michel Ney můj velký obdiv, určitě si přečtu něco i o ruském tažení. Jak několikrát Jiří Kovařík zdůraznil, maršál byl v soukromí velmi ovlivnitelným člověkem, a když viděl, že Napoleon nehodlá nekonečné a krvavé války ukončit, začal vyjednávat o jeho abdikaci a posléze se připojil ke dvoru Ludvíka VIII. Po Napoleonově návratu stále doufal, že nová situace nepovede k opětovným zničujícím válkám, ale to se opět mýlil. Jeho životní cesta pak skončila krátce po bitvě u Waterloo...
kingmaker
80% 80% 80% 80% 80%
  8. 8. 2012, 11:04
Další z knih Napoleonského autora. Moje hodnocení je samozřejmě silně ovlivněno tím, že jsem Napoleonský úchyl a čtu všechno, co je z dané epochy k dispozici, což jsou v daném případě především knihy Jiřího Kovaříka. Takže už vím, do čeho jdu. Vím, že autor píše čtivě, vím že text bude hojně prošpikován citáty, ale má to i své nevýhody, protože jak čtu vše, vím, že autor se začíná sám vykrádat, takže většina citací už byla použita v jiných knihách. V tomto svazku to kupodivu nehrozí, tady je Kovařík pořád ještě značně originální. Čtivost zůstala zachována, takže tato kniha patří jistě k těm lepším. Koho zajímá životní příběh maršála Neye, postavy opravdu komplikované, neměl by si nechat tuto knihu ujít.
JERRY
100% 100% 100% 100% 100%
  25. 8. 2011, 20:43
Nejstatečnější ze statečných. Naprosto trefná přezdívka muže, který je pravděpodobně nejstatečnější člověk v dějinách, kterého znám. Michel Ney nebyl nejschopnějším Napoleonovým maršálem. Rozhodně však byl nejstatečnějším a tím, jehož měli prostí vojáci ze všech maršálů nejraději. Muž, který se nebál ani ve chvíli kdy věděl, že si pro něj skutečně jde smrt. Kdo není zrovna fanoušek napoleonských válek, zřejmě mu kniha nebude nic říkat. Ze začátku jsou některé popisné pasáže, které by čtenáře dokázaly odradit. Pokud se však přes ně člověk přenese, kniha ho odmění vylíčením nespočetných hrdinských (a někdy i tvrdohlavých, či ne úplně taktických) skutků, které tento "rudý lev" vykonal. Pro mě osobně jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl.