Zajat ve Stalingradu

Zajat ve Stalingradu
Originální název: Gefangen in Stalingrad

Naše vojsko - 2003

Naše vojsko (2003) 282

V této knize hovořím o životě a umírání kamarádů v čase, kdy už hlasitá, nesmyslná válka pro nás všechny skončila a smrt už jen tu a tam nezvučně udeřila. Těla zajatých, oslabená nesmírnými útrapami a ztrátou jakékoliv naděje, nebyla již schopna žádného odporu. Vyhasínala většinou jako doutnající knot vyhořelé svíčky. Tak po mém ranním procitnutí často ležel napravo nebo nalevo ode mne nebo po obou stranách jeden mrtvý. Zemřeli většinou klidně a tiše, neboť vyhladovělí nekladou žádný odpor. Jak jsme se později dozvěděli, i Rusové měli tehdy hlad a nouzi, protože ve Stalingradské kotlině bylo vše zničeno. Nebyly žádné železnice, žádná lodní doprava, žádné mosty, jen několik metrů široká železná lávka přes Don a Volhu, po které Rusové jezdili s koňskými povozy a tak mohli alespoň tím nejnutnějším zaopatřovat své vlastní lidi. Těch devadesát tisíc neočekávaně přivátých Němců, zbylých ze 6. armády, pro ně znamenalo těžké břemeno. Byli to nežádoucí jedlíci, kteří museli být dokonce zaopatřeni a hlídáni. Jen několik tisíc z nich přežilo tuto dobu a vrátilo se opět domů, ovšem nikoliv do vlasti, jaká byla dříve, jakou si ji plni touhy vysnili... (Založil/a: monk26)

Franz Sapp Franz Sapp
*??.??.1911

monk26
  9. 12. 2010, 19:49
Autor vzpomíná na období kdy byl zajat Ruskou Rudou armadou po tom co se svou jednotkou radistů musel ustoupit do trosek města. Po dlouém hladovění a smrti mnoha zmrzlých kamarádů se konečně vzadli. 6 armáda v čele s Polním Maršálem Paulusem kapitulovala a desetitisíce německých, rakouských a rumunských vojáků putovalo do pracovních táborů, kde umírali jako mouchy, přežila jich pouze hrstka něco okolo 6000tisíc z celkového počtu ( i později dovedených vězňů) 130 000vojáků. Začátek knihy byl velice čtivý, některými pasážemi mě však autor chvílemi nudil. Velice mě udivilo co všechno si museli vojáci wermachtu v zajetí v ruskcých táborech Krasnoarmějsk a Beketovka vytrpět. Trpěli neustálým hladem, průjmy, malárií, byli zavšiveni a jejich obidlí byla plná štěnic. . . Přesto dokázali přežíž a vrátit se domů. . .