Originální název: The Restaurant at the End of the Universe

ISBN: 9788025716571

Argo (2015) 9788025716571 254 Ilustrované vydání
Argo (2002) 978-80-257-0036-5 164
Hynek (1999) 80-86202-43-7 202
Odeon (1991) 80-207-0229-6 298 První a druhý díl vyšly jako jeden pod názvem Stopařův průvodce po Galaxii; Restaurant na konci vesmíru

Druhá část slavné trilogie v pěti dílech. V Restaurantu na konci vesmíru všichni čtyři protagonisté dostanou hlad, a tak se vydají na cestu časem do nejluxusnější restaurace, jaká kdy existovala či bude existovat, přičemž se opět něco přiučíme o historii a místopisu naší Galaxie, a také o gramatice pro cestovatele v čase.

Vydání Argo, 2015: Ilustrátorem nového vydání je jeden z nejlepších současných komiksových kreslířů Dan Černý.

Bastet
  13. 5. 2012, 10:38
Po přečtení prvního dílu jsem se s radostí vrhla na další díl. No nešlo to tak snadno jako u prvního dílu, ale i tak to byla zábava. Ráda bych někdy do takového restaurantu zašla.
Romanka
  22. 4. 2016, 17:21
Opět pecka!
"Mnohé rasy věří že vesmír byl stvořen nějakým bohem. Jen Džatravartidové z Vitlvodlu VIi věří, že vesmír vysmrkla z nosu bytost zvaná Velký Zelený Křečopažout. Džatravartidové, kteří žijí v neustálém strachu, že jednou nastane to, co nazývají příchodem Velkého bílého kapesníku, jsou malí modří tvorové s více než padesáti rukama. Díky tomu jsou jedineční, protože jsou jediná rasa v historii, která vynalezla dřív deodorant, než kolo."
Aiobheann
  17. 11. 2012, 22:34
Existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco mnohem bizarnějšího a nepravděpodobnějšího.

Existuje jiná teorie, která tvrdí, že už se to stalo...
Tojaheva
  17. 8. 2015, 10:28
Opět plno překvapivých zvratů a komických situací. Moc se mi líbí humor Zafoda Bíblbroxe a robota Marvina. Konečně jsme se dostali o trochu blíž (a nebo dál?) k otázce na odpověď 42.
Ramirez85
  20. 3. 2015, 20:18
Ještě lepší než první díl, toliko hlášek, absurdních situací, originálních nápadů, hlubokomyslných myšlenek... ano je to agitace (a ano, dívám se tvým směrem ;-). Douglas Adams si mě po dvou knížkách, co jsem od něj dosud přečetl, naprosto lehce omotal kolem prstu a já už se teď nemůžu dočkat, až se začtu do jeho dalších extrémně záživných příběhů. Tak nezapomeňte- don't panic! a ručník s sebou ;-)
lusk_lusk
  24. 11. 2012, 23:08
Opět spousta humoru, řekla bych že nyní více zaměřeného na kritiku společenských hodnot, tedy hlavně druhá polovina. Od prvního dílu se poměrně výrazně liší méně výrazným slohem, což sice ubírá výrazu autora, ale(minimálně pro mne)se tak stala snadněji čitelná a postupně se tak vytratil pocit přesycení(extrémě proměnlivým dějem a už zmíněným charakterictiským stylem). Kdyby první kniha neměla tak geniální úvod, zajisté bych Restaurant na konci vesmíru neváhala prohlásit za stejně dobrou. Jelikož mne ale Ford Prefekt na počátku jedničky okouzlil svou asertivitou, zůstává pro mne druhý díl navždy druhým dílem.
Rumbelle
  30. 8. 2015, 18:47
Souhlasím s Tojahevou. Otázka života, vesmíru a vůbec. Určitě chci vědět jak se to vyvine. Bohužel za utrácení peněz mi to nestojí a tak si musím počkat :(
miiichalka
  14. 2. 2016, 14:59
Tak musim smutne priznat, ze se Adams brilantnim prvnim dilem vycerpal. Tady uz se ocitam nekde na pokraji sedeho prumeru. Zabavnych a brisknich mist je zde bohuzel pomalu...
TajemnaM
  28. 10. 2011, 7:44
Pravda, tehle díl pro mě nebyl tak úžasný jako zbytek a proto ho nemám v oblíbených, ale pět hvězd si zaslouží. Opět dokonalý humor, opět jsem se smála prakticky každou minutu čtení, pravdou ale je, že se mi kolikrát stalo, že jsem se musela vracet o několik stránek dál a přečíst si něco znovu, pro pochopení. Restaurant na konci vesmíru už totiž začíná vytahovat takové ty "věděcké" věci. Takové ty věci, který já si prostě musím přečíst dvakrát. Možná i to je důvod, proč jsem se mi kniha líbila o malinko méně. Stejně ale doporučuji.
mumin
  28. 9. 2015, 0:51
Druhý díl série sice ozřejmil některé záhady, jejichž objasnění jsme se ve Stopařově průvodci nedočkali, ale jinak je Restaurant na konci vesmíru ve všech ohledech slabší než předchozí kniha. Výrazně ubylo humoru i zajímavých zápletek, příběh ztratil spád, Adams nešetří nezáživnými popisnými pasážemi a některé dějové odbočky a postavy jsou zcela zcela zbytečné. Nuda, 2/5. Za originální objasnění původu lidstva ale jednu hvězdičku přidám.
hanka24
  18. 4. 2015, 10:22
Odpočinková literatura pro zasmání, jednička se mi však líbila víc. Snad se následující díla dostanou zpátky na úroveň prvního dílu.
Lucielle
  17. 9. 2011, 17:38
Stopařův průvodce galaxií je kniha pro lidi s otevřenou myslí, pro lidi, kteří mají dostatek fantazie a zároveň dostatek shovívavosti pro naprosto bláznivé a šílené věci a hlavně pro lidi, kteří neradi propadají panice a mají 100% smysl pro humor :-) Několik mých přátel tuto knihu (i film) označilo za brak. Ale bohužel, jak já říkám, pouze 1% naší české populace dokáže ocenit a pochopit vynikající a naprosto jedinečné dílo. Vždy když je mi nejhůř a je mi smutno, sáhnu po kterémkoliv dílu a můžu se utlouct smíchy. Ale v hospodě jsem zatím nenarazila na nikoho, kdo by pochopil, o čem mluvím, když se snažím objednat si (po několika pivech a půlkách) pangalaktický megacloumák :-DD
dollyk
  10. 9. 2016, 15:04
Arthur, Ford, Zafod, Trillian a Marvin se vydali do Restaurantu na konci vesmíru - Milliways. Tak jo, je to plné originálních nápadů a skvělých postřehů, ale na Stopaře to nemá, stejně jako další díly.
Tuleník
  18. 5. 2013, 20:47
Přistupuji k téhle knize jako ke vtipnému a silně parodujícímu dílu - to je myslím základ úspěchu :-)
Ale po přečtení tak nějak přemýšlím, o čem ta kniha vlastně je a nemůžu se ubránit pocitu, že hlavní myšlenkou je vysvětlení, proč se na dokonalém počítači Země zjevilo něco tak ubohého jako je lidstvo.
Marvin perlí, pohyby časem a prostorem jsou mohutné, vymyšlená slova víceméně vtipná.
Smíchy jsem se neválela, ale pobavilo. Jsem zvědavá na celkové poselství...
koriandr
  10. 8. 2012, 10:37
Škoda. Na téhle knize je zajímavý jen začátek a konec, prostředek je jen vata. Po prvním díle jsem zklamaná a hodně se rozmyslím jestli sérii dočtu.
Flynn
  20. 2. 2011, 17:30
Po prvním dílu jsem se samozřejmě těšil na pokračování. Vtípky jsou zde opět dobré, avšak styl psaní se mi začíná pomalu, ale jistě zajídat. Něco podobného se mi stalo kdysi u Charlese Bukowskiho, prostě je to sranda, ale člověka to prostě lehoulince začíná nudit. Obávám se, že před dalším dílem si asi odskočím k jiným autorům.
Martina Vašáková
  14. 8. 2015, 9:28
Humor báječný a myšlenkově ještě propracovanější než první díl :) Top momenty: Vyšlechtěný dobytek toužící být zkonzumován, Vládce vesmíru, 6x9=42 :D, obzor obuvních událostí :)
Shampoo
  16. 8. 2013, 22:16
Druhý díl na tom není tak dobře. Možná je to tím, že jsem knihu nepřečetl jedním dechem, ale na můj vkus byla trochu chaotická, skákalo se z jednoho místa Vesmíru na druhý, až jsem se ztratil, kde vlastně jsem.
Od čtení třetího dílu mě určitě neodradila a těším se na další skvělé hlášky maniodepresivního robota Marvina ;)
Jogi
  30. 4. 2011, 11:56
I druhý díl sci-fi praštěného průvodce byl pro mě parádním odreagováním. Typický "britský" humor a hlášky, které vás vklidu prostě nenechají. A musím dodat, že závěr mě oslovil asi nejvíce, těším se na další knihu :).