Originální název: Maryša

Carpe Diem - 2015
ISBN: 978-80-7487-145-0
Vyšlo jako e-kniha

Carpe Diem (2015) 978-80-7487-145-0 63 Vyšlo jako e-kniha.
Omega (2015) 978-80-7390-057-1 112 brož.
Artur (2004) 80-86216-44-6 86
Státní nakladatelství dětské knihy (1965)

Hrdinkou je dcera sedláka Lízala. Miluje chudého čeledína Francka, ale rodiče s tímto vztahem nesouhlasí. Poté musí Francek na vojnu a Maryša se musí provdat za vdovce, mlynáře Vávru. Manželství, uzavřené jen pro peníze, je nešťastné. Když se Francek vrátí z vojny, dochází za Maryšou a vybízí ji, aby s ním utekla do Brna. Ale Maryša odmítá - jsou v ní zakořeněny mravní zásady vesnice. Nakonec však Maryša svého muže otráví. (Založil/a: Chemísek)

Vilém Mrštík Vilém Mrštík
*14.05.1863 - †2.3.1912

Alois Mrštík Alois Mrštík
*14.10.1861 - †24.2.1925

Ariko
  13. 9. 2014, 22:43
Asi jedna z nejznámnějších divadelních děl a zároveň velmi často parodovaná. Celkově se to dalo, ale můj šálek kávy na klidný večer to není.
Anael
  1. 9. 2012, 15:41
Nevím, jestli se k Maryše ještě někdy vrátím, ale líbila se mi. Je to drama jak se patří a se vším všudy.
CarolineS
  31. 3. 2013, 15:29
Maryša je opravdu skvělé drama, které jsem přečetla jedním dechem. Líbilo se mi použití dialektu, mělo to svoji nezaměnitelnou atmosféru. Přišlo mi jen trochu useknuté v závěru, i když tyhle otevřené konce taky mají něco do sebe...
S.monika
  27. 1. 2014, 22:38
krásné drama, které si mě získalo na první přečtení. Neustále se k ní vracím a doufám, že mě nikdy neomrzí. Přála bych si jí vidět v původním provedení, škoda jen že nejde cestovat časem.
Ivet
  1. 7. 2012, 18:40
Výborné dílo. Rozhodně nezávidím Čechům složitý jazyk plný našeho krásného moravského - ať už hánáckého či valašského - nářečí. I proto se mi to krásně četlo a dovedla jsem si děj živě představit.
Martin_cz
  12. 12. 2013, 1:43
Ale jo, dalo se to, ale vy si to asi ani dávat nemusíte. Rozhodně bych vám nedával podnětu k tomu to číst a rozhodně bych Vám je nerad bral, takže to raději ukončím tečkou.
S.SALVADOR
  27. 5. 2011, 14:22
Drama od bratrů Mrštíkových mi přijde vytvořeno záměrně jednoduché pro plynulost děje. Vzniklo na popud Vilém Mrštíka, děj knihy je vytvořen na pravdivém příběhu Marie Turkové, které ale nebyl tolik tragický. Podle mého názoru strhující část nastává na konci dramatu, kdy je Vávra otráven.
Vždy si ale vzpomenu při vyslovení slova maryša na parodii od Kaisera a Labuse - Maryša.
Karliiina
  22. 9. 2014, 16:58
Od knihy jsem čekala rozhodně méně, takže mě celkem mile překvapila, stejně jako povaha a charakter hlavní hrdinky.
Henkie
  1. 4. 2013, 13:44
Jedno z málo dramat, které se mi pěkně četlo a mělo pěkný děj.\r\nLíbí se mi postava Maryši a řešení jejího osudu :).
Topka
  14. 11. 2014, 21:07
Obsahuje vše, co by správné drama mělo mít. Pravda, že mě Maryša někdy vytáčela, protože se mi zdála moc pasivní. Jsem asi temperamentnější a nedokážu si představit, jak krutá to byla doba. I přes to mi ji někdy bylo líto. Někdy jsem si ale pokládala otázku, zda byl Vávra opravdu takový, jak se o něm mluvilo a zda si kafe jak se patří zasloužil.
-Nikola-
  1. 9. 2015, 12:04
S Maryšou jsem se seznámila ve škole, když nám učitel pustil záznam z divadla (http://www.csfd.cz/film/278791-marysa/). Bylo to něco neuvěřitelného. Po celou dobu mi běhal mráz po zádech z těch skvělých hereckých výkonů. Dokázali zobrazit veškeré emoce i atmosféru. Týká se to především toho srdcebolu, který celou knihu provází. Co musím také ocenit, bylo natrénované nářečí.

Některé pasáže jsem musela přečíst hned několikrát. Ne že bych jim nerozuměla, prostě jsem se jimi chtěla chvíli kochat.

Doporučuji všem! Ne jako knížku k maturitě, i když je pravda, že je tenká a jenom rozborem jazykových prostředků by jste zabrali notný čas probíhající zkoušky. Ale Maryša představuje klenot české literatury a kultury. Každý Čech by se s ní měl seznámit a pochopit, co se dělo ještě před několika lety na této půdě a jaký ks cesty český národ urazil. Možná bychom si htaky konečně uvědomili, že bychom měli být vděční za to, co máme!
Artep524
  7. 7. 2012, 14:08
Klasika, kterou zná snad úplně každý. Pokud jste dílo nečetli, určitě se vám alespoň vybaví scénka Kaisera a Lábuse, kdy Lábus alias Maryša nasype jed do kávy, kterou následně Kaiser alias Vávra vypije.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:12
Toto dílo jsem viděla v divadle a poslouchala ve škole jako audio nahrávku. Je to dílo bratrů Mrštíkových, což jsou spisovatelé mého regionu :) Musím říct, že je to skutečně realistické, místy drsné, srdcedrásající, ,,na čelo ťukající“ (nad rodiči, to byla doma!) a konec strhující a překvapivý a jak podle koho dobrý, ale mírně nedokončený, protože by mě zajímalo, co se dělo potom. Navíc podle skutečné události. Určitě velice zajímavé, jak jsem už psala – realistický, můžu doporučit :) Není ani moc dlouhé.
Susan94
  24. 9. 2016, 8:30
Jedna z nejlepších divadelních her. Drama, které v sobě má všechny prvky. Přečetla jsem to jedním dechem a ten krátký děj mě opravdu tolik bavil. Maryšu známé spíše z parodií, ale myslím že by každý měl znát základní a nejznámější díla českých autorů jakéhokoliv žánru, protože to rozšiřuje naše obzory.
katheriin
  1. 3. 2014, 13:23
Jazyk je někdy špatně čitelný, ale děj knihy je skvělý!
Je to o manželství uzavřeném pro peníze, které nikdy nemůže fungovat, síle předsudků v tehdejší době a rozhodující úloze peněz na vesnici.
A taky je dobrá změna postoje otce, který když vidí, že Maryša je nešťastná, tak toho lituje a zjistí, že nic není jen o penězích. Maryša mu ale nedokáže odpustit.
W
  25. 6. 2013, 16:27
Příjemné drama, téma není sice nijak originální, ale díky skvěle použitému dialektu mi to vůbec nevadilo.
Luci-ye
  17. 12. 2011, 21:14
V určitých částech jsem příliš nerozuměla nářečí, ale celkově se mi to líbilo. Je to jednoduše ale zároveň bohatě vylíčeno, že si to každý umí představit. Nechtěla bych v té době žít, vztahy na nic, aspoň co se týče povinného vdávání. Dnes to sice není o moc lepší s těmi vztahy, ale aspoň má dívka vždycky nějakou možnost na výběr.
Lucy1994
  13. 6. 2014, 10:35
Jako nápad a tak to mohlo být dobré. Ale toto dílo podle mě postrádalo logiku.
Ano, muselo to být v dřívější době těžké, to ano. Ale charakter postav se mi vůbec nelíbil. Možná jen Francek, který Maryšu opravdu miloval, a chtěl s ní být se vším všudy. Jeho láska byla silnější než cokoliv jiného. Ale Maryša? A její rodiče? Vávra? DĚS!
Říká se, že Maryša chtěla být poslušnou. Přitom o tom teda konec "hodně" napovídal. Kdyby utekla s tím, koho opravdu miluje, a nevzala si Vávru, byl by to menší, ne-li žádný hřích, než to, co opravdu udělala a jak kniha skončila.
Její rodiče? Také žádný plus. Nutili dceru do "pekla", a když se jim konečně rozsvítilo v hlavě, moc peněz byla silnější než jejich mateřská láska.
Babička? Ta mohla říci cokoliv, nějak pomoct. Co ale udělala? Nic.
Možná to vše vidím jednoduše. Je to můj názor. Maryša měla možnost, ale lehce se zmanipulovala. Neměla svůj názor, nedokázala si ho prosadit. Láska by měla být silnější, než jít do manželství se zlým a krutým mužem, aby poslechla rodiče. Rodičům šlo stejně jen o to blbé věno. Tak proč pro takové rodiče být poslušná?!
trilji
  22. 4. 2013, 18:01
Sice povinná četba ale četlo se to dobře, děj byl celkem povedený ale jazyk kterým je dílo napsáno mi nesednul. Kdybych byl na tom v divadle tak by se mi mluva nejspíš líbyla ale číst to, to bylo peklo. :D
krisstuss
  8. 2. 2015, 20:02
Kdyby kniha neskončila tak zčista jasna bez většího rozuzlení, možná bych hodnotila lépe ...............
Stolid
  13. 6. 2014, 12:12
A jak to dopadlo? Maryšu nejspíš zatkla policie, Francek odklusal do Brna ani nemrkl. Tak to vidím já. Myslím, že tohle se dělo na domácí pořádku, sňatky se dělali podle peněz, majetku a polí. Nevidím v tom nic zajímavé, příběh je nejspíš podle pravdy, akorát hrdinka v životě svého muže nejspíš neotrávila... Francek taky není takový kladas, vždyt byl arogantní a myslel jenom na sebe!
Mashinca
  16. 7. 2013, 10:46
Pokoušela jsem se tuto knihu přečíst, když mi bylo asi 16 let, ale asi po 20 stránkách jsem ji odložila na později a to díky jazyku a nářečí, jakým je to napsané - musela jsem si každou stránku číst minimálně dvakrát, abych si byla jistá, že tomu rozumím. Kolikrát jsem se musela vracet, protože jsem zjistila, že jsem si to asi tak úplně nepřeložila, tak jak to mělo být :-) Jinak si myslím, že je to hezký příběh (drama), a že už nadešel čas zkusit si to přečíst znovu... :-)
long.tall.sonny
  23. 6. 2012, 17:14
Drama, které si z nějakého důvodu zkrátka našlo místo v mém srdci. A námět pro jednu ze skvělých scének Kaisera a Lábuse. :)
vikhy
  23. 9. 2014, 0:05
Dle mého názoru je to nejlepší česká klasická divadelní hra. Vlastně českou klasiku nemám vůbec ráda, ale Maryša a Gazdina roba jsou dvě díla, která opravdu můžu.
Angie91
  4. 7. 2014, 10:21
U tohoto díla sem se moc natrápila, především díky nářečí. Nejspíš bych se k ní už nevrátila, ale kdo ví.
obscurite
  14. 3. 2013, 21:06
Je to v podstatě 3,5 hvězdičky. Maryša je silná žena, která je donucena okolnostmi k potlačení svých citů. Cítil jsem její nenávist z každé repliky.
Adamodry
  25. 2. 2012, 23:29
Pokud odmyslíme příšerný jazyk knihy (samozřejmě je nutný pro autentičnost, ale zase odtahuje od děje), je to výborná sonda do života vesnických lidí před sto lety. Až vám někdy někdo bude vyprávět o morálce vesnice a zkaženosti měst, tak tomu moralistovi vměťte tuhle knihu do tváře.
Kachinus
  18. 9. 2011, 18:38
Věřím tomu, že v divadelním zpracováním může být dílo opravdu skvělé. Má rychlý a zajímavý děj. Ale jako kniha se mi četlo velmi špatně, pravděpodobně i kvůli starší češtině a nářečím.