Stephen King jde do kina

Originální název: Stephen King Goes To The Movies
Poprvé vydáno celosvětově: 2009

BETA Dobrovský - 2010

BETA Dobrovský (2010)

Výbor obsahuje pět literárních děl Stephena Kinga, která se stala (vedle dalších) předlohou k filmovému zpracování. Každou povídku, novelu či román (původní název předlohy, pokud se liší, je uveden v závorce za názvem filmu) doplňuje vždy několik autorových postřehů, dojmů či připomínek k danému filmu. Téměř ve všech filmech zazářily známé hollywoodské hvězdy - v Pokoji 1408 (1408) John Cusack a Samuel L. Jackson, v Děsu v prádelně (Šroťák) Ted Levine a Robert Englund, v Srdcích v Atlantidě Anthony Hopkins, ve Vykoupení z věznice Shawshank (Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank) Tim Robbins a Morgan Freeman a v Kukuřičných dětech (Děti kukuřice) Peter Horton a Linda Hamiltonová. (Založil/a: malc8k)

Barabura
  23. 7. 2012, 11:23
Pokoj 1408 - výborný, skvělý 100%
Šroťák - jsem už četla dřív a nebavilo mě to, tak jsem to tentokrát přeskočila
Ničemové ve žlutých pláštích - dokonalý 100%. Jak jsem intenzivně cítila všechny pocity malého Bobbyho; tahle Kingova poloha se mi líbí nejvíc, tady je opravdu vidět jeho mistrovství a dokazuje mi, že je to PAN spisovatel a odpustim mu i jeho občasný úlety.
Vykoupení z veznice Shawshank - dobrý, ale chvílema mě to prostě úplně nebavilo 80%
Děti kukuřice - klasika, která se mi líbí 90%
jehlaspichlas
  15. 5. 2011, 13:06
Co se týče tohoto zpracování, jsem rád, že jsem si přečetl lit. zpracování Vykoupení
z věznice Shawshank a připomenul si některé povídky ze 70 let: Děti kukuřice a Šroťák,
které patří mezi jeho nejlepší (viz. sb. Noční směna).
HPL
  3. 3. 2015, 21:39
Tak tohle byla hodně povedená sbírka. Tuto sázku na jistotu reflektuje už samotný název. K četbě mě přitáhli hlavně 1408 a Shawshank, jejichž filmové verze mám moc rád. Šroťák a Děti jsem už četl, nicméně největším překvapením (a i to je eufemismus) se ukázali být Ničemové! Ale pěkně popořádku...
• 1408 - nádherně hustá atmosféra s napětím dřímajícím pod povrchem, i když je to bohužel příliš krátké. Hlavně pobyt v pokoji mohl být delší, a přijde mi, že tu potenciál nebyl naplno využit - škoda. Při četbě ve vaně v napínavé chvíli zničehonic spadlo několik ručníků, což atmosféru posunulo jěště o krok dál. Film jsem viděl již v době jeho vzniku a líbil se mi. Myslím si, že Cusack se do role hodil a taky si ji náležitě užíval. SLJ se do té své však absolutně nehodil, a s jeho vzhledem to nemá nic společného. Sebebanálnější zmínka o Lovecraftovi vždy potěší, navíc mi příběh i trochu připomínal jednu jeho povídku. 90%
• Šroťák - už jsem jej četl, takový ten Kingův lehký nadprůměr, totální kýč plný klasických klišé, který přesto vyloženě neurazí, ale ani příliš nenadchne. Předmluva ho staví do lepšího světla (i dkyž jen o trošku). Vůbec jsem netušil, že existuje film... ten musí stát za to :D Místy dost primitivní, gore na úkor atmosféry. Ale teď vážně, vzdyť je to povídka o ďábelské mašině z prádelny! :D 65%
• Ničemové (pozor, zde je pár SPOILERů) - film jsem videl, ale nikdy mě moc nebral. Temnou věž jsem (zatím) nečetl, takže provázanosti bych si nebýt předmluvy ani nevšiml. Od začátku se mi však vyprávění zalíbilo a je poznat, jak je/byla Stevovi problematika blízká. Mezi jednotlivými střípky musím vyzdvihnout dokonalý citát o knihách a pumpách, nebo povedený odkaz na Pána much. Z Teda začínaj postupně odkapávat kapičky schizofrenie (nemůžu si nevzpomenout na Beautiful mind s R.Crowem). Tak trochu ve mě navíc začla hlodat myšlenka (šarlatové oko), že bych si tu věž možná fakt měl zkusit přečíst - už jenom abych zkusil Teda znvu najít. Jinak Bobbyho matka je ten Kingův klasický ženský záporný archetyp (neustále máte chuť ji pořádně proliskat, aby se už probrala), kterému chybí snad už jen křesťanský fanatismus. Taky musím říct, že Bobby mě moc bavil, a je dobře, že se Steve projednou věnoval plně jednomu malýmu klukovi, místo celé party. Celé je to nadprůměrně napsané! (i na Kinga) a vpodstatě bez jakékoli vaty. Příběh hřeje u srdce. Steve dokáže tak nádherně podat dospělé myšlenky očima dítěte, nebo dětské myšlenky s absencí infantility - zkrátka přesně to, proč jsou jeho dětští hrdinové tak oblíbení. Opravdu jen málokdy si u Kingových postav všimnete (pozor - pouze co se dětí týče), že by se chovali nějak nelogicky či nevěrohodně - zkrátka jim to věříte. Povídka není zrovna krátká (možná dokonce jeho nejdelší), přesto mi přišlo, že se toho do ní vešlo neskutečně moc. A ačkoli jsem zarputilý odpůrce happyendů, tady jsem v něj doufal jak nikdy! ...Jestli tam je, musíte posoudit sami. Finále je ovšem dlouhé a monstrózně graduje. Jedna z nejlepších Kingových povídek jednoznačně a jeden z nejšílnějších pribehů. Zkrátka tak neskutešné, až je to skutečné! 100+%
• Shawshank - zde jsem naopak asi očekával příliš. Film je bohužel až příliš povedený, a tak jsem byl moc natěšený. Red (pokud jste četli povídku, musíte se Morganově přezdívce ve filmu smát!) vypráví fakt poutavě, ale na pár místech je trochu nuda. Jako nebylo to špatný, ale film z toho vytěžil daleko víc. 78%
• Kukuřice sice neměla takový grády, jako když jsem ji četl poprvé (cca 3 roky), ale stejně se mi pořád líbí a stojím si za názorem, že by si téma zasloužilo obsáhlejší zpracování. 83%

Shrnuto jednoznačně 5*. Vzhledem k tomu, že se vpodstatě jedná o bestof, to však příliš nepřekvapí - Kingovy sbírky povídek mají většinou nižší hodnocení právě kvůli nekonzistenci kvality.
VerenaLord
  30. 1. 2013, 0:27
Nejvíce se mi zalíbil Pokoj 1408, který je jedinečný svoji vícerozměrností. Stejně tak hodnotím i perfektní věznici Shawshank a Děti kukuřice, ostatní nejsou špatné, ale tyhle jsou zcela brilantní.
ondrasek
  18. 11. 2013, 14:01
Krom Šroťáku a Kukuřičných dětí jsem ostatní novely již četl, ale proč je nepřečíst znovu, když jsou skvělé, že? Kukuřičné děti jsou taky dobré a co se týče Šroťáku, řadím ho mezi nejlepší povídky, které jsem kdy četl (jestli ne vůbec nejlepší)!!!
kajas1993
  25. 8. 2013, 20:24
Když bych měla srovnat všechny příběhy z této knihy, vítězem se jednoznačně stává "Shawshank". Režisér Darabont ovšem stejně jako u "Zelené míle" dokázal zdánlivě nemožné, a to natočit film přesahující kvalitami předlohu. I ostatní díla ale měla něco do sebe, dokázaly dojmout i vyděsit. Rozhodně doporučuji všem, kteří se s Kingem teprve seznamují, zde poznáte více jeho autorských poloh.
rodriguez
  18. 10. 2016, 20:28
Všechny povídky mě bavily, až na Šroťák, tomu bych dal tak 75%. U pokoje 1408 i kukuřičných dětí jsem se bál zhasnout večer lampičku. Shawshank znám jako film snad nazpaměť a povídka není o nic horší.
luksky
  17. 9. 2015, 12:01
Hlavní důvod koupě a přečtení této knihy byl příběch R.H a vykoupení z věznice Shawshank, který hodnotím 4*, ale mile mě překvapil příběh Ničemové ve žlutých pláštích 5*.. Ostatní hodnotím 3*
Hrabka
  13. 2. 2013, 23:56
Když to porovnám s povídkami z Černočerné tmy, kterou jsem četl předtím, tak je tato sbírka o něco slabší. Shawshank se mi těžko hodnotí, když znám film nazpaměť, takže mě to tak nedostalo. 1408 jsem taky viděl dříve než jsem si přečetl povídku, ale ta mě velmi mile překvapila. Byla parádní a asi nejlepší z této knihy (škoda že se jí autoři filmu více nedrželi). Šroťák byl pro mě naopak jednoznačně nejslabší, ten konec, proboha. Ničemové ve žlutých pláštích se zpočátku jevili docela zajímavě, konec mě ovšem mírně zklamal (nejen proto, že jsem ještě nepokořil Temnou věž). Kukuřičné děti se taky jevily velmi dobře, zajímavá mystery atmosféra, tak jak to mám rád, konec mi ovšem přišel urychlený, neucelený a trochu (nábožensky) divný. Celkově se jedná určitě o dobrou sbírku, ale myslím si, že výběr Kingových zfilmovaných povídek, mohl být lepší.
kara.lol
  20. 6. 2012, 22:31
Tak ze zfilmovaných povídek jsem viděla Pokoj 1408 - ten byl vynikající, stejně jako Srdce v Atlantidě, i když tady mě zarazil fakt, že zfilmována byla pouze malá část knihy. Vykoupení z věznice Shawshank je nádherné dílo - jak filmové, tak literární. Zbytek povídek mě bavil, když jsem je četla, bohužel k filmové podobě jsem se ještě nedostala.
King
  21. 10. 2011, 18:45
Pokoj 1408-skvělý
Šroťák-slabší příběh, výborný styl
Ničemové ve žlutých pláštích-půspobivé a čtivé
Rita Hayworthová Vykoupení z věznice Shawshank-nejdokonalejší
Děti kukuřice-podobně jako Šroťák. Filmy se povedly - důkazem toho je Vykoupení z věznice Shawshank - ale některé si možná zasloužily trochu víc.
dalamanek
  21. 1. 2011, 17:13
Pokoj 1408 80%, Šroťák 80%, Ničemové ve žlutých pláštích 60%, Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank 100%, Děti kukuřice 100%
Všechny povídky byly zajímavé a nápadité. Už se těším na filmové adaptace.