Mastičkář

Mastičkář Originální název: Mastičkář

Mastičkář je nejstarší české drama ze 14. století. Žánrově jde o veršovanou satirickou frašku, zesměšňující pochybné léčitele a poměry ve středověké Praze. Jsou známy dvě části: první tvoří vložku latinsko-české hry Tří Marií, v druhé části je obsažen ve zlomcích rukopisu několika latinsko-českých náboženských her. Děj se odehrává v prostředí středověkého trhu; základem námětu je scéna z velikonočních her. Stojí na počátku vývoje českého divadla. Hra byla kvůli obscénním scénám vykázána ven z kostelů do venkovského prostředí.

Česká hra je podle všeho adaptací latinsko-německy psané předlohy vagantského původu, která je uvedena ve sbírce poezie německých vagantů Carmina Burana.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: xsvist)

#drama  #divadlo  #satira
Autor neznámý Autor neznámý
*? - †?

nevermore
  4. 12. 2013, 23:30
No, já nebudu, jako někteří z přispívajících, při hodnocení přihlížet k čitelnosti. Myslím, že sáhnout po tranksribovaném textu do soudobé češtiny, je to nejjednoduší, co může nenáročný čtenář udělat. Naopak, já stará česká imperfekta zbožňuju :)

Z jiného soudku:
"Kdo je boden nebo sěčen, neb snad palicemi měčen,..." Měčen!! Krása :)
Anael
  20. 5. 2014, 23:41
Musím říct, že mi Mastičkář četl dobře. Rozhodně se jedná o vrcholné satirické dílo naší staročeské literatury. Veršované drama je na svou dobu dost satirické a také vulgární, přesto dokonale představuje tehdejší společnost a také její jazyk.
barbiegrrrl
  28. 11. 2011, 21:27
Mastičkář musejní a Mastičkář drkolenský - dvě jednohubky... Zasloužilo by si to i o hvězdičku víc, jen kdyby se to lépe četlo. Holt současná čeština je už poněkud jiná a při hodnocení musím přihlížet i k čitelnosti. Podstatné je, že celkově na mě Mastičkář udělal nečekaně dobrý dojem. Je to docela fajn perlička.