Bára Špotáková

Originální název: Bára Špotáková

Imagination of People - 2009
ISBN: 978-80-904214-2-4

Imagination of People (2009) 978-80-904214-2-4 175

Kdo z nás by si nepamatoval z obrazovek a potom z fotografií slzy štěstí tryskající z Bářiných modrých očí a kanoucí po tvářích, když 21. srpna 2008 získala na olympiádě v Pekingu vypjatým posledním hodem zlatou medaili. V tu chvíli se oštěpařka stala u Čechů stejnou hrdinkou jako Dana Zátopková v Helsinkách 1952. "Hlavou se mi toho honilo strašně moc, ale také jsem měla v povědomí, že je čtyřicáté výročí invaze a ještě k tomu vede Ruska Abakumovová s 70,78 metry, najednou o metr a půl. Myslela jsem, že to prostě už nemůžu otočit," svěřovala se už zlatá Bára po oštěpařském thrilleru. "Jinak to ale viděly soupeřky a hecovaly mě: ty na to máš, Rusku přehodíš." Oštěp doplachtil na neuvěřitelných 71,42 metru a s ním přilétlo Báře zlato. V tuhle chvíli si ještě nemohla uvědomit, že na cestě za olympijským zlatem musela překonat mimořádně obtížnou cestu. Třeba dvě únavové zlomeniny nártu a v holeni, které mohly znamenat stop kariéře, i svou americkou tryznu, jak bychom mohli pojmenovat stáž na univerzitě v Minnesotě, kde se ocitla na pokraji psychického zhroucení a bez jediného dolaru. "Stal se zázrak. Já za to opravdu nemůžu," sotva ze sebe dostala po zlatém závodě. A proč se Barbora Špotáková, rovněž mistryně světa, také stala miláčkem národa? Že je Bára oštěpařským fenoménem, který o necelý měsíc po olympijském triumfu překonal ve Stuttgart světový rekord výkonem 72,28 metru, je zřejmé. Ovšem ne všichni vědí, že je také avantgardní vzdělanou ženou, jejíž úsměv, tvář, účes a podoba vůbec včetně výrazného intelektu připomínají bohyni přirozené vznešenosti Lady Dianu. Co ještě mají tyto dvě výjimečné ženy společného? Diana pochází z chudých šlechtických poměrů a Barbora ze skromné učitelské rodiny. Obě zažily rozvod rodičů, ale také měly odmalička talent pro sport. Zatímco Diana se stala princeznou, Bára opanovala oštěpařský trůn královny všech sportů a stejně jako Lady Di se dokáže vyjadřovat k aktuálním společenským událostem. Obě jsou charismatickými osobnostmi, které chtějí měnit svět k lepšímu. Barbora Špotáková držela oštěp v ruce už jako malá holčička, jako by už tehdy symbolizovala velkou bojovnici, která nyní napsala pravdivou pohádku o tom, jak se z obyčejné jablonecké holky stala oštěpařská královna a pozemská hvězda našich srdcí. (Založil/a: skjaninka)