Novodobý český hermetismus

Novodobý český hermetismus Originální název: Novodobý český hermetismus

Eminent - 2009
ISBN: 978-80-7281-327-8

Eminent (2009) 978-80-7281-327-8 362

Kniha Novodobý český hermetismus je druhým, podstatně rozšířeným a přepracovaným vydáním stejnojmenné knihy, která měla velký a kladný ohlas mezi zájemci o hermetismus, druh esoterismu, skrývané doktríny a praxe o skrytých silách přírody a člověka. Původ hermetismu tkví v esoterním náboženství starého Egypta; měl výrazný vliv na renesanční filosofii, zejména na jednoho z jejích největších představitelů Giordana Bruna. Hermetismus měl společnou cestu s křesťanskou kabalou a jeho spojení s praxí alchymie, astrologie a magie, s učením o okultních vztazích mezi člověkem a vesmírem - mikro- a makrokosmem - budilo u mnoha lidí zaslouženou pozornost, často nejen čtenářskou. (Založil/a: skjaninka)

Jan.S.Harold
  7. 8. 2014, 11:45
Pravda, že je to zatím asi největší kompendium k dějinám čs. hermetické tradice první poloviny 20. století, ale zase jsou to vesměs hlavně vzpomínky pana profesora ("Jeden člověk mi kdysi vyprávěl, že..."), dílo jako celek je hodně nesourodé a nemá rozhodně akademický záběr. Na takové zpracování si ti naši martinisté a neognostici budou muset ještě počkat. Na druhou stranu má kniha určitě velkou dokumentární hodnotu, kterou doceníme hlavně, až nebude už ani generace pamětníků pamětníků...

(Jinak to vydání Eminentu má zmrvenou redakci, protože je vidět, jak byly oproti původnímu vydání přidávány nové odstavce, ale nikdo už se nezabýval tím, zda do kontextu zapadají nebo zda nepřinášejí informace, které už v textu jsou zmíněny, např. o dva řádky výše... Rovněž nebylo ohlídáno, aby odkazy na stránky uvnitř textu vedly opravdu na stránky, kterých se týkají.)
Cermag
  7. 10. 2015, 16:14
Kniha má opravdu skvělou dokumentární hodnotu a člověk si díky ní může udělat názor na český hermetismus (a jeho hlavní představitele a skupiny), který byl kdysi opravdu špičkou v Evropě.

Nějaký čas zpátky jsem na české hermetiky psal články a dají se dohledat i další, v knize nezapsané, informace, nicméně i přesto je dílo velmi komplexní a nic zásadního nechybí.

Kniha je také velmi cenná svým seznamem knih, které se v nejaktivnější době českého hermetismu napsaly a také díla jednotlivých osobností.