Originální název: The Life, the Universe and Everything

Argo - 2002
ISBN: 978-80-257-0037-2

Argo (2002) 978-80-257-0037-2 162
Laser (1994) 80-85601-86-9 207

Třetí část pětidílné trilogie. Po mnoha letech se opět setkáváme s Arthurem Dentem, a zanedlouho potom i s ostatními postavami, které jsme opustili v situacích tak či onak nezáviděníhodných. Zákony života, vesmíru a vůbec se surově postrkují Galaxií, tentokrát pro nic menšího, než je záchrana samotného vesmíru. Ano, je znovu čas sbalit ručník, porozhlédnout se po bezpečné skrýši, kam by člověk mohl odložit pud sebezáchovy, a vyrazit. Po tisíciletích ožívá nebezpečí, že poměrně mírumilovný národ se záviděníhodným citem pro melodii podlehne svému děsu z jiných vesmírných ras a na druhý pokus se s nimi vypořádá jednou provždy. V situacích, kdy i zdánlivě nekonečné večírky končí soumrakem bohů, se zdá, že naši hrdinové měli sotva kdy podstatnější důvody opakovaně si připomínat ono nevyčerpatelně povzbudivé Nepropadejte panice!

Bastet
  13. 5. 2012, 10:41
Na dobrou radu jsem si mezi prvními dvěma díly a tímto dala pauzu, ale musím říct, že to nepomohlo. Oproti předchozím dílům jde o dost nezáživnou jízdu, sem tam s dobrým vtipem.
Romanka
  9. 5. 2016, 14:02
Oproti předchozím dílům jsem měla co dělat abych to dočetla, takové táhlé a nudné, jen místy pár vtipných hlášek.

"Průvodce říká, že létat je umění, nebo spíš fígl. Ten fígl spočívá v tom, že sebou musíš praštit o zem a netrefit se."
Tanmut
  10. 2. 2012, 14:35
"Zvláštní, že jediná myšlenka, která se honila hlavou květináči petúnií, když padal, byla: 'To snad ne, už zase!'
Spousta lidí došla k závěru, že kdybychom věděli, proč si onen květináč petúnií myslel právě tohle, věděli bychom o podstatě vesmíru mnohem více, než víme teď."

Teď už to víme a rozhodně to patří k největším perlám Života, vesmíru a vůbec.

Původně byla příběhová linie zamýšlena jako šestidílná epizoda seriálu Doctor Who a čpí to z knihy na sto honů (nebo bych se měl spíše přidržet yardů?). Transformace v další dobrodružství Arthura Denta jí patrně uškodila, děj je nesoudržný a, ano, působí jako narychlo beletrizovaný scénář. Humor nechybí, snad jen ty situace občas působí až moc bizarně. I pár zajímavých myšlenek se dá najít, jsou-li však uvedeny do praxe, devalvují (mluvím především o létání; skvělá hláška ztrácí body kvůli piruetám).

Jako humornou oddechovou četbu doporučuji, jako kvalitní sci-fi (nebo) satiru rozhodně ne.
Tojaheva
  19. 8. 2015, 8:39
Přes první polovinu knihy jsem se musela doslova prokousávat, ale zbytek se mi už četl snadno a opět se vrátil ten spád, který jsem cítila u prvních dvou dílů. Jen tu bylo málo Zafoda a Marvina, kterýho jsem si velmi oblíbila.
Ramirez85
  1. 4. 2015, 19:30
Přibylo filozofování, ubylo humoru. Ale pořád je to super knížka, myslím, že svojí zabitou matraci začnu brát s větším respektem, co kdyby chtěla náhodou flurovat nebo dokonce glurlovat ;-)
lusk_lusk
  3. 12. 2012, 21:25
Čím větší část stopařova průvodce mám přelouskanou, tím více si uvědomuji že hlavním námětem Adamse je partodie science fistion, kterou jsme si zprvu vůbec neuvědomovala a brala jsem tento prvek jako svérázný rys knihy a hlavně jako způsob, jak "slepit" geniálně vtipné nápady do celistvého vyprávění, namísto pracnějšího zasazování do jednotlivých povídek. Podle komentářů, které jsme si před samotnou četbou přečetla, jsem od třetího dílu nic nečekala. Nyní se ale k většině spíše zlkamaných čtenářů nepřidám. Již od 2/2 1. dílu mi připadá kvalita konstantní, dokonce jsem se s dalším mnohem "postiženějším" bibliofilem, který byl v době diskuze v četbě Průvodce stejně daleko jako já, shodla, že míra propracovanosti vědecké stránky děje i humoru se mírně zvyšuje. Já pokračuji ke čtyřce, co vy?
TajemnaM
  28. 10. 2011, 7:48
A opět se stekávám s našimi hlavními hrdiny, ňoumy, tupci a nafoukanci, ufňukánky, prostě príííííma lidmi...xD, kteří zažívají dobrodružství hluboko ve vesmíru a odhalují jeho tajná zákoutí. A opět je to dokonalé. Humor je zde jako máku (říká se to tak, že jo) a i když je to již třetí kniha, pořád je originální.
m4xp4yn3
  4. 8. 2010, 11:01
První díl pentalogie, se kterým nejsem bezvýhradně spokojen. Mám na mysli především ústřední dějovou linku, která je na Adamsovy poměry příliš obyčejná. Stejně tak ubylo humoru, naštěstí ale jen co do množství, jeho kvalita je opět na výši. Třetí díl mi přišel, čistě subjektivně řečeno, o něco obtížnější na strávení, autor věnuje dost málo prostoru popisům lokací, čímž dává možná až příliš velkou volnost fantazii čtenáře, který se místy může ztrácet. Hvězdičku ve výsledném hodnocení tedy strhávám za děj, který je skutečně jen do počtu a slouží jako nepříliš pevné lepidlo pro Adamsovy typické odbočky, glosy a satirické postřehy.
hanka24
  7. 5. 2015, 7:56
Už nevím, jak komentovat, jen jedině, že mě nepřestává fascinovat ta tenká hranice mezitím, kdy si říkám jakou blbost si ještě autor nevymyslí a mezitím jak má dokonalou představivost. Jdu na další díl :)
Lucielle
  17. 9. 2011, 17:39
Stopařův průvodce galaxií je kniha pro lidi s otevřenou myslí, pro lidi, kteří mají dostatek fantazie a zároveň dostatek shovívavosti pro naprosto bláznivé a šílené věci a hlavně pro lidi, kteří neradi propadají panice a mají 100% smysl pro humor :-) Několik mých přátel tuto knihu (i film) označilo za brak. Ale bohužel, jak já říkám, pouze 1% naší české populace dokáže ocenit a pochopit vynikající a naprosto jedinečné dílo. Vždy když je mi nejhůř a je mi smutno, sáhnu po kterémkoliv dílu a můžu se utlouct smíchy. Ale v hospodě jsem zatím nenarazila na nikoho, kdo by pochopil, o čem mluvím, když se snažím objednat si (po několika pivech a půlkách) pangalaktický megacloumák :-DD
dollyk
  10. 9. 2016, 15:07
Standard nastavený prvním dílem tu klesá, a to dost. Možná je to únava materiálu ze strany autora, spíš asi víc ze strany čtenáře. Až se to rozhodnu číst příště, musím si mezi díly udělat větší pauzy.
Tuleník
  17. 6. 2013, 1:22
Superparodie pokračuje, ale autor zjevně potřebuje sdělit i něco víc, než si jen dělat legraci a vymýšlet ty nejnepravděpodobnější zápletky. Osobně tenhle díl hodnotím výš, než předchozí, u kterého jsem opravdu neuchopila, o čem vlastně byl. Tady je úžasná věc kolem Krikkitu a toho, jak ho manipulovat a zjevení celé Pravdy.
Berte to zlehka.
Flynn
  10. 6. 2011, 8:40
Ačkoli jsem si před třetím dílem dal pauzu a přelouskal jsem několik jiných knih, stalo se to, čeho jsem se obával. Pořád stejný styl už mě prostě přestává bavit a příběh se mi zdá nijak zvlášť zajímavý a humorné narážky a obraty se mi zdají humornými stále méně. Je to škoda, ale skutečně nevím jestli se dám ke čtení dalších dílů. Je to prostě pořád to samé dokola... to co mě v prvním díle bavilo a bylo originální, to už pro mne jaxi přestává fungovat. Stále podobné obraty typu: byl šokován jako ....., v tom se zatvářil jako.... a bla bla bla, po každé této větě následuje několikařádková rozprava o tom, kdo jak byl překvapen a jsou tam užita vymyslená slova, takže když to dočtete tak si už občas říkáte: proč zase? Občas už to prostě unavuje.....
Pavlosek
  28. 8. 2015, 17:27
Na to, že z předchozích dílů Stopaře jsem byla vážně nadšená, je pro mě zklamáním, že tento díl musím ohodnotit jen dvěma hvězdami. Prokousat se touto knihou do konce mi na můj vkus trvalo až příliš dlouho a také jsem ráda, že už to mám za sebou. Vážně jsem se pobavila snad jen u jediné kapitoly, a už k tak dost velkému zklamání mě při čtení obtěžovala spousta gramatických, stylistických chyb a překlepů, což sice není výtka autorovi, každopádně je to také jedna z věcí, které kazí dojem.
Shampoo
  27. 9. 2013, 19:50
Po druhém dílu, nastupuje díl třetí, kde dějová linie není tak zmatená (alespoň pro mě) a lépe mě vtáhla do děje. Humoru také opadlo, i když některé sarkastické poznámky, nechápavost Arthura, jsou úsměvné a často jsem si vzpomněl na Kocoura z Červeného trpaslíka. Trochu mě mrzí méně výstupů maniodepresivního robota Marvina, který dokázal vždy četbu oživit. Na druhou stranu jsem rád za některé vzdělávací vsuvky, jako o supernově atp. Je ale pravda, že jen díky zatím skryté otázce na Vesmír, život a vůbec, budu číst dál...