Mé velitelské operace

Originální název: Meine Kommandounternehmen

Naše vojsko - 2009
ISBN: 978-80-206-1071-3

Naše vojsko (2009) 978-80-206-1071-3 380

Skorzeny si neklade za cíl vytvořit souvislý a historicky objektivní obraz války. Naopak jeho pohled je velmi subjektivní a sám sebe samozřejmě líčí v tom nejlepším světle. Přesto jsou jeho vzpomínky velice cenné v tom, že se z nich dovídáme věci, které se v učebnicích historie asi nikdy neobjeví, a přitom byly pro vývoj války a hlavně její výsledek klíčové. Najdeme zde také úplně jiný názor na Hitlera, který byl doposud prezentován jako ukřičený šílenec. Skorzeny ho naopak oceňuje jako dobrého stratéga, jehož nesprávná rozhodnutí byla zaviněna tím, že byl, někdy i úmyslně, mylně informován. Skorzeny proslul jako organizátor speciálních operací, z nichž nejznámější bylo vysvobození Mussoliniho ze zajetí v horském hotelu, kam se Skorzeny dostal s pomocí bezmotorových letounů. Jeho popis těchto akcí je velmi dramatický a plný napětí. Z obsahu knihy vyplývá, že autor považuje druhou světovou válku za válku tajných služeb. Ve jménu politických cílů svých vůdců pokládali životy prostí bezejmenní vojáci bojujících zemí těm je také kniha věnována. (Založil/a: skjaninka)

Otto Skorzeny Otto Skorzeny
*12.06.1908 - †05.07.1975

V.Silver
  22. 11. 2011, 1:10
Dost prazvláštní biografie. Na jednu stranu se dnes už těžko bude dokazovat, kde si Skorzeny zcela vymýšlí, kde částečně konfabuluje a co je přesným popisem skutečnosti. Osobně si myslím, že drtivá většina knihy je postavena na pravdivém základě a např. vysvobození Mussoliniho je popsáno zřejmě přesně tak, jak se skutečně stalo - takže na jedné straně tady máme vlastně historický pramen, na straně druhé vpodstatě beletrii :) Přesto vřele doporučuji knihu přečíst, Skorzeny byl mimo velitelské schopnosti obdařen i nadáním spisovatelským.