Zera nad Pacifikem

Originální název: Samurai

Naše vojsko - 2007
ISBN: 80-206-0862-1

Naše vojsko (2007) 80-206-0862-1 264

Nejúspěšnější japonský stíhací pilot druhé světové války Saburo Sakai je skvělým vypravěčem. Válku popisuje ze svého úhlu pohledu - jako supereso japonského námořniho letectva, jako samuraj. Vypráví o svých vítětstvích a vítětstvích příslušníků námořních stíhacích perutí. (Založil/a: skjaninka)

Saburo Sakai Saburo Sakai
*25.08.1916 - †22.10.2000

Gallienus
  2. 11. 2015, 19:15
Životopis jednoho z nejlepších přeživších pilotů JNAF, četl jsem jej jako kluk a nekriticky hltal vše co autor napsal. Dnes přesto musím říct, že se mi kniha stále líbí. Saburo sice v knize dost fabuluje, mnohdy však neúmyslně, on totiž skutečně věřil, tomu co psal. Velmi dobře vylíčeny jeho vzdušné souboje od začátku jeho kariéry v Číně až po vypuknutí války v Pacifiku. Jedna z mých nejoblíbenějších pasáží je ta, kdy dostane od Fudžiko a Hacujo pás s tisíci stehy (na který bude velmi hrdý), jenž mu měl sloužit jako talisman a ochrana. Kniha je skvělou ukázkou toho, jak to vypadalo na japonské straně z pohledu prostého vojáka, který válku sleduje od počátečních velkých vítězství (a obrovského nadšení a euforie), až po hořkost absolutní porážky a z ní plynoucí ponížení a frustraci.
spitfirehaga
  7. 7. 2013, 10:41
Přečetl jsem dost vzpomínek různých letců různých národů, ale Sakaiův Samuraj se mi líbil zatím nejvíc (možná proto, že jsme zatím nečetl Velký Cirkus).
Sakai dost podrobně popisuje svoje zážitky z boje, techniky letu a válku jako takovou v podstatě od prvních střetů v Číně až do samého konce. A to vše se odehrává v zajímavém a neokoukaném prostředí císařského Japonska.