Ježíšova dynastie

Ježíšova dynastie Originální název: The Jesus dynasty

Knižní klub - 2007
ISBN: 978-80-242-1740-6

Knižní klub (2007) 978-80-242-1740-6 366

Tato kniha byla napsána na základě pečlivého zkoumání raných křesťanských dokumentů a nejnovějších objevů z archeologických vykopávek Autor, renomovaný religionista a biblický badatel, nám předkládá překvapující, kontroverzní a velice vzrušující příběh o počátku křesťanství a o životě Ježíše. V této knize se dozvíte, že Ježíš byl prvorozený syn z královského rodu - potomek Davida, krále starověkého Izraele. Byl skutečně prohlášen za ,,krále Židů" a kvůli tomuto nároku Římany popraven. Spíše než církev nebo nové náboženství, jak se to běžně chápe, založil královskou dynastii odvozenou od jeho vlastních bratrů a bezprostřední rodiny. Nebyl ani tak zakladatelem církve, jako uchazečem o trůn. Podle hebrejských proroků měl mesiáš, ratolest z Davidova rodu, jenž měl vést izraelský národ v posledních dnech, pocházet právě z této linie. Nedávno uveřejněné pasáže ze svitků od Mrtvého moře vrhají na konkrétní charakter tohoto očekávání nové světlo. Tuto vytouženou pokrevní linii, Davidův rod, s jejími radikálně revolučními možnostmi znal dobře jak Herodův rod, domácí vládci Palestiny oné doby, tak i římští úředníci vládnoucí zemi, a to včetně samotných císařů. Nejenže tyto ,,královské potomky" bedlivě hlídali, ale v kritických dobách je i pronásledovali a popravovali. Krátce před svou smrtí ustavil Ježíš prozatímní vládu s dvanácti regionálními úředníky, po jednom nad každým z dvanácti kmenů či okrsků Izraele, a svého bratra Jakuba učinil hlavou této nezkušené vlády. Jakub se stal nezpochybňovaným vůdcem raného křesťanského hnutí. Tento významný historický fakt upadl v zapomenutí, nebo byl ještě pravděpodobněji utajen. Při správném pochopení nových důkazů se mění všechno, co jsme si mysleli, že víme o Ježíši, jeho poslání a jeho poselství. Každý slyšel o Petrovi, Pavlovi a Janovi - ale stěžejní postavení Jakuba, Ježíšova milovaného učedníka a mladšího bratra, bylo z křesťanské paměti účinně vymazáno. Ježíšova dynastie zkoumá, jak a proč křesťané postupně ztratili povědomí, že Ježíš byl členem velké rodiny, jejíž členové měli ve svých rukou dynastické vedení nad svými stoupenci. Tento zásadně důležitý alternativní příběh, který přežívá dokonce i v našem Novém zákoně a v útržcích pozdější křesťanské tradice, lze efektivně zrekonstruovat. Kombinace nedávných archeologických objevů a nalezení dávno zapomenutých textů nám poskytuje novou perspektivu pohledu na zrod křesťanství. Pochopení zrodu tohoto největšího světového náboženství nám nabízí nejen hlubší vhled do minulosti, ale otevírá také zcela novou cestu, jak pohlížet na křesťanství v naší době. (Založil/a: skjaninka)

jana80
  14. 3. 2012, 21:25
Tato kniha změnila můj pohled na dnešní křesťanství. Ikdyž kdo ví, jak to tenkrát všechno bylo. My už se asi úplnou pravdu nikdy nedozvíme.
maillard
  14. 6. 2016, 16:30
Kniha je to velice zajímavá, po jejím přečtení jsem napsal autorovi pochvalný dopis, on mi obratem písemně poděkoval za projevený zájem.