Originální název: Sestřelen

Ostrov - 2009
ISBN: 80-86289-24-9

Ostrov (2009) 80-86289-24-9 200

Tato kniha je první z mnoha proslulých děl generála Františka Fajtla, předního československého válečného stíhače, známého autora literatury faktu a leteckých memoárů. Líčí v ní svůj vlastní dramatický příběh, kdy se mu při bojích nad Francií podařilo s těžce poškozeným spitfirem přistát a za velkých strastí projít okupovanou zemí. Byl zatčen až ve Španělsku, internován v koncentračním táboru, ale ani tam se nevzdal. (Založil/a: skjaninka)

vladislaus
  12. 6. 2013, 15:23
Vyprávění je zajímavé líčením poměrů ve Francii, jak okupované, tak svobodné. Nové pro mne bylo také líčení Fajtlova pobytu ve španělských věznicích, jak se Španělé s problémem uprchlíků vyrovnávali. Franko byl fašista, ale naštěstí vězně Němcům nevydal.
Rames
  11. 12. 2013, 19:43
Velmi působivé vyprávění o vojenské morálce a cti.
Autor nezabíhá do zbytečných podrobností a nesnaží se rozebírat vojenský konflikt, ve vyprávění se soustředí pouze na fakta. Proto dílo působí dojmem jakési zprávy. Tedy výpovědi o události.
Na můj vkus trochu moc poplácávání po vlastním rameni.
Al-Borak
  3. 9. 2013, 2:45
Vyprávění Františka Fajtla je opravdu napínavé od začátku knihy až do konce. Některé momenty čtenáře rozhodně nenechají v klidu. Líbí se mi také, že si František Fajtl nezapomněl během svého putování všímat mentality lidí v různých krajích. Pokud si vzpomínám, jde například o rozdíly mezi lidmi žijícími v okupované Francii a neokupované Francii. Kniha "Sestřelen" pro mě představuje nepochybně nejlepší knihu Františka Fajtla.
dollyk
  11. 9. 2016, 8:50
Bylo to fajn čtení a kontrast mezi okupovanou Francií, kde spolu lidé drželi, a tou svobodnou, kde Fajtlovi skoro nikdo nepomohl, je fakt drsně popsaný. Vězení v Madridu a zajatecký tábor, to je třešínkka na dortu, který servíruje budoucí bělovlasý pan generál každému, kdo to s ním vydrží. Sfoukl jsem to jedním dechem a musím říct, že je to fakt síla. Nicméně nečekejte nějakou brilantní románovou koncepci, jsou to a už navždy budou memoáry, tedy jde spíše o popis reality a ne umělecké zpracování.
Badger
  3. 6. 2016, 16:55
U knihy se mi líbila asi jen část ve Francii (i když sem se dost divil,že to takhle šlo,při Fajtlově častém odhalování totožnosti),ale pořád bylo krásné jeho putování.
Část ve Španělsku mě však již moc nezaujala a zase jsem čekal,že se zachová jinak.
Takže mi postoj hlavního hrdiny moc nesedl,ale beru to jako realitu co se udála a hezky napsan.ou.
Je to jistě hodnotná kniha.
Klara22
  28. 2. 2013, 20:29
Super knížka, čte se jedním dechem. Chvíle, kdy se hlavní hrdina schovává v úkrytu a nad ním se baví SS jsou skutečně napínavé. Doporučuji :)
hojsa
  14. 2. 2013, 15:26
Poutavá kniha, hezky se čte. Co ten člověk všechno zažil!!! a hlavně udělal pro lidstvo. Doporučuji každému k přečtení.