Originální název: Ako chutí moc

Československý spisovatel - 1990

Československý spisovatel (1990) 183
Československý spisovatel (1968)

V politickém románu Jak chutná moc vypráví autor příběh státníka, socialistického státníka, jehož životní cestu přehlíží v den slavnostního pohřbu státníkův přítel, oficiální fotograf. V průběhu ceremoniálu si klade jedinou otázku: co způsobilo, že se tenhle »velký mrtvý« dokázal v několika málo letech proměnit z živoucího a planoucího bojovníka v charakterovou trosku, v odosobněný sklerotický typ funkcionáře, posedlého už jen sebou samým, svou pozicí, svou mocí. Vášnivě horečně napsaná kniha, líčící nesmírně drastické epizody z let minulých, vyšla poprvé v roce 1967. A přesto je dnes znovu až děsivě aktuální… (Založil/a: Mirko King)

mosem
  25. 5. 2013, 22:21
Příběh hrdiny, který se kdysi nebál o svůj život, ale postupem času se začal bát o svoji moc. Příběh člověka, který dokázal být oporou všem, aby pak všechny odvrhl, všech se bál. Příběh člověka očima jeho přítele, spolubojovníka, fotografa mně připadal jako protipól Orwellova románu 1984 - v něm autor ukazuje ovládání bezmocných mocnými, zde ukazuje autor ovládání mocných sebou samými, svým strachem, svým okolím. Působivý román, který i přes časový odstup neztrácí svoji aktuálnost, mění se jen kulisy, posouvá se časová rovina. Chuť moci však zůstává.
schumick
  5. 12. 2012, 20:44
Válečná a poválečná situace přála hrdinům a charakterově správným činům. Nebylo těžké rozlišit dobré a špatné. Zde můžeme sledovat nástup a praktiky komunistického režimu a proměnu hrdiny v papaláše a pohlavára.
Muž, který byl kdysi rovina, ale s postupem času a centralizací moci v jeho osobě začíná sledovat pouze osobní a čistě politické zájmy.
Každý krok je vabank, každý krok má za cíl upevnit svoje postavení. Cíl? Prostě mít moc. Proč? ... no ... Protože víc je více než hodně.
Umírá všemi oslavován, nicméně již v den svého pohřbu zapomenut.
Osobní postřeh: je smutné, že příběh bude fungovat s minimální záměnou románového "po válečné" za "po revoluční".
Broza
  3. 7. 2016, 20:14
Rozhodně doporučuji ke čtení. Některé pasáže jsou trochu nudnější, ale líbilo se mi, že "příběhy" o státníkovi nešly chronologicky, ale tak nějak na přeskáčku - pro mě velké plus knihy.
Možná, že jsme všichni tak trochu pozlacené vrány. :)
Lindice
  4. 7. 2012, 18:35
Výborný politický román. Filosofie moci zakomponovaná do působivého příběhu. Moc jako prostředek, moc jako cíl. Že moc korumpuje? Přečtěte si to!
Kouzelnik7
  21. 8. 2013, 22:09
Bohužel obsah a sdělení je stále aktuální a nemám iluze, že ještě hodně let bude.
Doporučuji k přečtení.
Coffey77
  22. 7. 2012, 8:15
Popis kariéry komunistického pohlavára očima jeho dávného přítele a fotografa. Nenasytnost mocí jako hlavní téma - že by vám to něco připomínalo?