Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Italská mozaika

80%
4 7
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Italská mozaika

Nejnovější vydání:
Domino - 2006
ISBN: 80-7303-288-0
Počet stránek: 234
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Domino (2006) 80-7303-288-0 234

Renesanční Itálie... V zemi, která tehdy ještě neměla své dnešní jméno, se z prachu a krve rodila umělecká díla Botticelliho, da Vinciho, Michelangela či Tiziana. Vedle umění je ale tato epocha italských dějin poznamenána i téměř neuvěřitelnými osudy příslušníků vládnoucích rodů, někdy velkorysých a šlechetných, většinou však krutých, často připomínajících démony z bájných příběhů. Francouzská spisovatelka Juliette Benzoni zachycuje v jednotlivých kapitolách osudy rodu Borgiů, Medicejských, Este, Sforzů a několika dalších. Autorka nás zavádí do honosných paláců, za jejichž zdmi se mísila láska a vášeň se zlobou, nenávistí a zradou. Na stranách knihy defilují vzdělanci a mecenáši umění, ale také lidé krutí, zhýralí a nemilosrdní, bez sebemenší úcty k lidskému životu. Zvláštní pozornost věnovala autorka vznešeným dámám, jako byla Lukrécie Borgia, a snažila se nalézt odpověď na otázku, byla-li Lukrécie skutečně stvůrou, jak se o ní všeobecně soudí, anebo nedobrovolnou obětí svého otce, papeže Alexandra VI. Ani tentokráte nezůstala Juliette Benzoni nic dlužna své pověsti výtečné vypravěčky. V jejím podání nejsou nejvýznamnější osobnosti renesanční Itálie pouhými historickými figurami, jimž výjimečná epocha propůjčila nesmrtelnost. Díky autorčině zaujetí a erudici můžeme jednotlivé postavy lépe poznat, obdivovat, odsoudit - anebo se je snažit pochopit... (Založil/a: VejaVenaVera)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

VejaVenaVera
60% 60% 60% 60% 60%
  22. 11. 2010, 14:30
Kniha mě ihned zpočátku šokovola, zapříčinil se za to strůjce Sixtínské kaple, ale nejen tento muž, ale v podstatě celý spolek vládců i vládkyň. Tuto knihu doporučuji dětem starším 13 let. Jak byly budovy, chrámy, kaple, kostely krásné a dobré, přední vládci byli přesný opak. Zkrátka do posledí chvíle napínavé, já říkám ne jako šráky, ale jako konec Titaniku. Nakonec mi tu zůstává řecnická otázka: jak chceme hodnotit knihu faktu? Knihu, která podává skutečý život lidí na území dnešní Itálie kolem 15. století. Každý si musí přečíst knihu a udělat si svůj vlastní názor.
Nad čím jsem hodně přemýšlela a co se mi nelíbí je to, že manžel (král, kardinál ...) mohl svou chot podvádět a mít kolik milenek chtěl a ani se s tím nemusel nijak tajit, za to manželky byly krutě trestány za nevěru, většinou je čekala smrt, vyhnanství. Protože prý svými činy potupily manžely ...
Ivana Sobotková
100% 100% 100% 100% 100%
  25. 9. 2016, 10:19
Tak hodně mě zajímá anglická historie,ale když jsem byla naposledy v knihovně,zabrousila jsem i do historie italské a tam mi padla do oka Italská mozaika:)Renesanční Itálie,osudy Borgiů a Medičejských mě vtáhly do knížky,že jsem ji měla brzo přečtenou:)Přečtením knihy jsem určitě nelitovala,že jsem si ji půjčila a asi se začnu zajímat i o jinou historii:)