Originální název: So Long, And Thanks for All the Fish

Argo - 2002
ISBN: 978-80-257-0031-0

Argo (2002) 978-80-257-0031-0 138
Laser (1995) 80-85601-96-6 186

Čtvrtá část bravurní parodie na sci-fi, která je dnes již klasickým dílem. Ve vesmíru se může stát cokoliv a tak i odstrkovaný tvor, jako je Pozemšťan Arthur Dent, může slavit svou hvěznou hodinu. Čtvrtá část stopařského cyklu je věnovaná z velké části jemu a jeho milostnému románku.

Tanmut
  11. 2. 2012, 15:36
Roztomilá knížka, hlásící se k tradici britské humoristické školy, k odkazu [genitiv]Jerome Klapka Jerome[/genitiv]. Milé příhody milých lidí (z nichž nejlepší je ta se sušenkami), milý humor, milý milostný příběh, milá nuda.
Ve čtvrtém díle Stopaře se totiž   v  ů  b  e  c    n  i  c    n  e  d  ě  j  e,  a to i přesto, že sám Adams v pětadvacáté kapitole žehrá na tlusté americké svazky plné zbytečných pasáží, které neposunují děj kupředu. Pár intermezz směrem k Fordovi osvěžení nepřinášejí... a zase to létání, mně to přijde vážně trapné...

Jestli byl třetí díl oddychové čtení, je čtvrtý tím setrvačným okamžikem, než se bude třeba znovu nadechnout. Mimochodem, teď budete muset chvíli myslet na to, že dýcháte.
Tojaheva
  2. 2. 2016, 12:13
Z mýho pohledu tu humor už lehce opadá, i když od půlky už knížka byla přece jenom čtivější. Odnáším si z toho dojem, že se v první půlce nic podstatnýho neděje.
Ramirez85
  24. 5. 2015, 10:57
Obsahuje spoiler spoiler Sbohem a díky za ryby už jde trochu jinou cestou než předchozí díly, příběh už je takový více komornější, ale to nic neubírá na tom hlavním- na humoru, jak tomu Adamsovi přijdete na chuť, jak pochopíte, že ty věčné odbočky od příběhu, ty nikdy nekončící okecávačky jsou vlastně hrozně nutné, tak si jeho pětidílnou trilogii zamilujete. A třeba takoví delfíni už nikdy nebudou stejní jako dřív. A teď bych prosil minutu ticha za nejlepšího robota ve vesmíru ;-)
lusk_lusk
  12. 1. 2013, 2:18
Nemohu tvrdit že se mi tento díl nelíbil. Ano, vybočuje sice z řady třech předchozích méně dramatickým dějem, ale humorem, vypracovaností detailů a především stylem vyprávění je jejich bratříčkem. Mne samotné dokonce pomalejší vývoj vyhovuje, jelikož především v prvním díle jsem se díky nepravděpodobnostním pohonu ztrácela jako jedna převážně neškodná v celé galaxii. Velmi originální mi přišel prvek který Adams zařadil jakoby z nouze (dost možná tomu tak opravdu bylo), kdy v podstatě opakuje, že pokud Vás toto nebaví, přejděte k poslední kapitole. Tím vzal vítr z plachet všem kdo se ohání právě nedostatkem děje. Je to tak jednoduché až je to geniální! Uvidíme co díl V. vzhledem k zakončení Sbohem a díky za ryby jsme docela zvědavá.
TajemnaM
  28. 10. 2011, 7:50
Asi můj nejoblibenější díl. K tomu už vůbec není co dodat. Prostě klasika každým coulem, dokonalost sama.
sharky95
  20. 10. 2013, 23:12
Po geniálním prvním a zábavném druhém a vynechaném třetím čtu čtvrtý díl a bohužel mě zklamal. Arthur se vrátil, která je jaksi obnovena. Ford se přesune z bodu A do bodu B. A na zemi potká Arthura láska... SPOJLER! A to je de facto vše, co se tady stane. Nevadil by mi děj plitký až k uzoufání, ale ono to ani není moc vtipné. První a druhý díl čerpaly z absurdity vesmíru, ale když tady jsou pořád v Londýně, kde absurdno jaksi schází, i když by to bylo skvělé místo.
hanka24
  23. 5. 2015, 22:24
Zatím asi nejslabší díl z celé série, trochu čtivější začal být až tak v poslední třetině. Na začátku mi chyběla nějaká spojitost s předchozími díly (možná jsem jen nechápavá) a ani na konci jsem se nedozvěděla, proč? (Asi mám s Arthurem něco společného). Každopádně jdu na poslední díl a snad se vše dozvím.
Lucielle
  17. 9. 2011, 17:40
Já za to nemůžu :-) ať si kdo chce co chce říká, tohle je moje srdeční záležitost :-) Všechny díly miluju stejným dílem.
Shampoo
  16. 2. 2014, 14:31
Díl, který tak trochu vybočuje z předešlých dílů, mě paradoxně velmi mile překvapil a to asi hlavně tím, že konečně vypráví příběh smyslupný a nerušený, doslova destítkami zmatečnými poznámky ze Stopařova průvodce po Galaxii.
Bez Stopařova průvodce by kniha asi nemohla vzniknout, ale myslím, že jinak velmi škodí čtenáři se koncentrovat na příběh. Navíc mě milostný příběh velmi zaujal a občastné scifi prvky okořenily Arthurův románek.
ElDanny
  21. 2. 2012, 19:23
Doufám, že pátý díl nebude stejně nudný jako čtvrtý, protože to by pro mne bylo po prvních třech vynikajících dílech opravdu zklamání.