Smrt jako fenomén kulturní teorie

Originální název: Tod als Thema der Kulturtheorie

Vyšehrad - 2003
ISBN: 80-7021-514-3

Vyšehrad (2003) 80-7021-514-3 91

Drobnější, ale nesmírně poutavá publikace z pera významného egyptologa a historika kultury Jana Assmanna (*1938) se zaměřuje na chápání smrti ve starověkém Egyptě. V přehledném výkladu doplněném četnými literárními i obrazovými doklady zkoumá tři aspekty neboli obrazy smrti: smrt jako nepřítel, smrt jako návrat do mateřského lůna a smrt jako tajemství. Další část jeho studie je věnována kulturnímu významu písma a lidské paměti. Assmanův osobitý přístup přitom nemůžeme vnímat bez kontextu, který považuje vědomí naší smrtelnosti za významný generátor kultury, téma, s nímž se musí vyrovnat každé lidské společenství. Assmannova studie je doplněna příspěvkem Thomase Macha nazvaným Smrt a truchlení v kulturologické perspektivě.

Zdroj:http://knihy.abz.cz/prodej/smrt-jako-fenomen-kulturni-teorie (Založil/a: Milena)

Jan Assmann Jan Assmann
*07.07.1938

Myrddin33
  13. 10. 2013, 21:49
Nelze než souhlasit s tím, že esej je nesmírně poutavá! Pohled Assmanna je velmi zajímavý a člověka donutí opravdu hluboce zauvažovat nad viděním smrti nejen z vlastního hlediska, ale též z hlediska, jak ho vidí jeho okolí a současná i minulá náboženství a kultura. Opravdu je to celé velmi poučné.
Co se týče doplňujícího příspěvku Thomase Macha, ten mne až tolik nezaujal. Tedy až na jeden jeho odkaz na dílo "Oráč z Čech" od Jana ze Žatce, to bylo opravdu lehce neuvěřitelné.