Originální název: Smrť sa volá Engelchen

Československý spisovatel (1991) 80-202-0306-0 236
Československý spisovatel (1965) 284
Naše vojsko (1962) 297
Mladá fronta (1960) 279

Sugestivní příběh partyzánského oddílu v beskydských horách je zároveň dramatickým příběhem zániku kopaničářské vesnice Ploština za 2. světové války.

Román se odvíjí jako pásmo vzpomínek jednoho z raněných partyzánů, který se těžce vyrovnává se skutečností, že jejich poslední boj zavinil smrt jejich hostitelů. Problém viny, s nímž se partyzáni musejí vypořádat, se rozrůstá v otázku cílů a prostředků, jimiž je cíle dosaženo. Kniha vychází z osobního autorského prožitku a je nesena snahou o pravdivé zachycení partyzánských bojů na pomezí Moravy, a současně je i varující vzpomínkou na bezejmenné hrdiny, kteří partyzánům pomáhali a často nesli tíži nacistické msty.

(zdroj: mlp.cz) (Založil/a: Mirko King)

nevermore
  26. 2. 2014, 18:50
Smrt si říká Engelchen je nejsvětovější slovenská publikace. Poutavý příběh partyzánské skupiny je však psán z pozice reformního komunisty. Často to v románu prosvítá a mě to občas rozčiluje. "Proč by socialistická žena neměla být pěkná a hezky ustrojená?" Nicméně vyjma tohoto, je dílo nenapadnutelné.
Claire27
  29. 4. 2016, 11:16
Silný, poutavý příběh z partyzánského prostředí. Knížek pojednávajících o partyzánech bohužel moc není (alespoň jsem zatím na žádné lepší nenarazila) , tudíž jsem za tohle dílo nesmírně ráda. Určitě jsem si knížku nepřečetla naposledy a jednou se k ní s radostí vrátím.
mosem
  20. 7. 2013, 22:30
Kniha kterou jsem přečetl doslova jedním dechem. Má spád, děj, napětí. Možná svou roli sehrálo i to, že se kniha odehrává v místech které znám. Naštěstí jsem si přečetl knihu dříve, než jsem si přečetl úvodní text na tomto webu. Byl bych určitě ochuzený o spoustu překvapení.
Samael
  30. 3. 2013, 21:39
Děj který se odehrává u partyzánů je napínavý a čte se velice dodře,ale jakmile se list obrátí do špitálu,začal jsem se nudit.
sharky95
  1. 10. 2013, 18:47
Příběh partyzána ze skupiny ukrývající se na Ploštině, před tím než ji vypálili. Má to děj, má to spád, je to docela akční a výborně napsané. A navíc se to odehrává 10 kilometrů od mého bydliště. A navíc je to v seznamu k maturitní četbě.
Susanah
  7. 1. 2014, 19:29
Veľmi pekný príbeh. Čakala som že to naozaj bude o nejakom Engelchenovi,prekvapilo ma, že sa v knihe spomína asi len trikrát,aj to len na konci knihy. Čítala som názory niektorých, že sa začali nudiť keď sa dej vrátil do nemocnice. Naopak mne sa to páčilo, pretože autor dokonale vystihol psychicky stav a utrpenie človeka, ktorý zažil hrôzu vojny.