Originální název: Twilight
Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Egmont - 2008
ISBN: 978-80-252-0898-4

Egmont (2008) 978-80-252-0898-4 408

Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Milenci však balancují na ostří nože – mezi touhou a hrozným nebezpečím.

vladislaus
  1. 11. 2011, 15:40
Opravdu nechápu ten rozruch, kolem této knižní série. Možná se to může líbit puberťačkám, ale jiné věkové kategorie a pohlaví to snad nemůže zaujmout. Další díly odmítám číst, či sledovat jako film. Ve filmu se nemůžu dívat na ty neustále vyceněné horní zuby Isabelly.
Anael
  1. 9. 2012, 13:21
Od svého prvního čtení Stmívání jsem starší o čtyři roky, ale musím hodnotit knihu tak, jak bych ji bodovala tenkrát. Musím říct, že mě zaujala, vtáhla a přikovala ke čtení na celou noc. Musela jsem číst za každou cenu. To se mi stává málokdy. Neříkám, že je tato kniha umělecky náročná, ale je čtivá... a nechce se náhodou po knihách to, aby byly čteny?
Tiwala
  30. 9. 2012, 20:30
Pro mě je důležité, aby mě kniha bavila. Možná to po obsahové stránce není zrovna to nejlepší, co mohla autorka vymyslet, ale účel to splnilo. To, že jsem filmy naprostá katastrofa neznamená, že musejí být hrozné i knihy ...
Bastet
  15. 5. 2012, 14:53
Vezměte jeden dívčí románek, přisypte postavy z hororu a pořádně protřepejte. Výsledkem bude Stmívání, moučník bez výjimečné chuti. Osobně si myslím, že tohle dílko nazvat fantasy je dost přehnané, protože se opravdu nejedná o nic jiného než milostný dívčí románeček a celosvětové šílenství fakt nechápu.
anishta
  24. 6. 2013, 12:45
Taky už je to nějaký pátek, co jsem to četla, bylo to ještě předtím než vyšel film... A musím říct, že jsem si to zamilovala... Jednoduchá lovestory, čtivá, sympatické mužské postavy :D, ale dnes se mi to tou mánií naprosto zhnusilo... Stojím si za tím, že knihy jsou celkem dobré... Film komentovat nebudu...
Ivulina
  27. 8. 2013, 0:31
Přečetla jsem všechny díly a hltala jsem to. Jsou to asi čtyři roky a nejspíš se k tomu už nevrátím. Ale neodsuzuji to. Ano, je to naivní a přeslazené. Ale je to cíleno na určitou skupinu. Buďte v klidu, za rok budou v módě draci.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 11:52
Pro mě velice povedené dílo s tehdy ještě velmi originálním námětem (teď se rozmohlo toto téma víc, než je zdrávo). Kniha se dotýká životních ideálů mnohých dívek, je to taková červená upírská knihovna. Je zde vidět autorčin skvělý spisovatelský potenciál.
teola
  16. 7. 2011, 20:39
Nezastírám, první díl mám ráda. Je to přeslazené, ale dobře si pamatuji, jak jsem ji nepustila z ruky, pořád jsem vzdychala nad Edwardem :-) Ty doby jsou pryč, ale když si chci oddychnout, tak z celé ságy sáhnu právě po jedničce nebo dvojce. Trojka už mě tolik nebavila a čtyřka... ta mě prostě nějak zklamala ( a znechutila!)
Bloodym
  3. 12. 2013, 13:51
Na knihu jsem narazila na fanouškovských stránkách knih a seriálů, kterou jsem sledovala, pěkně dlouho před tím, než někoho napadlo z toho udělat film. Příběh byl celkem pěkný, čtivý, takové pohodové odpočinkové čtení na nedělní večer. Jistě hlavní hrdinka je trochu husa a hlavní hrdina je sice úžasnej, ačkoliv nám to hlavní hrdinka spíše jen opakuje, než že by to bylo opravdu ukázáno. Ale čtení mě bavilo a sáhla jsem po druhém díle.
LeaLea
  8. 3. 2012, 11:00
Na začátku jsem byla překvapená, líbilo se mi to. Teď když mám načteno, nadšení trochu opadlo, ale nebudu Stmívání odsuzovat. Lidi pořád hrozně řeší, jak Meyerová znemožnila upíry a tohle a tamto... Proč se vztekat? Tohle je prostě specifický žánr pro určitou skupinu čtenářů. Pokud chcete klasiku, nesahejte po paranormálních romancích a knihách pro teenagery, protože tam bude výsledek vždycky podobný.
Jadelaine
  9. 8. 2013, 15:03
Četla jsem ještě než začalo všechno to šílenství a byl natočen příšerný film. Literárně žádný zázrak, ale příběh se mi líbil. Zaujal mě příběh lásky mezi upírem a lidskou dívkou.
Shax
  28. 10. 2011, 23:54
Četla jsem ji před tím, než se strhla Twilightmánie, která se jako hrozivý nádor rozmohla a člověk to nemohl rozdýchat. Sbohem Stmívání, líbilo ses mi, ale Tvoje fanynky mi Tě znechutily.
Tojaheva
  12. 2. 2016, 14:17
A začínáme. První díl mě ještě opravdu bavil. Knížka, u které můžete úplně vypnout a jenom se nechat unášet světem třitivých upírů a zamilované dívky.
marta-b
  16. 3. 2010, 13:46
Po Harry Potterovi další sága, která mě docela vzala - i když nejsem tak úplně cílová skupina, pro kterou to autorka psala :o)) Ale nemůžu si pomoct :o))
Adri-Anna
  9. 5. 2015, 15:50
Čtení téhle knihy mě vysálo víc jak stádo upírů :-( moc umělý a vleklý děj. Na další díly se vrhnu až v důchodovém věku, kdy to použiju jako eutanázii :-D :-D
wwwhisk@s
  12. 5. 2013, 14:46
Dlouhou dobu mě tenhle fenomén míjel. A pak jsem si řekla - vždyť tě to nezabije, jen se mrkni, zkus to, třeba to nebude tak hrozné... Zkusila jsem to. Už nikdy více. Patřím do cílové věkové skupiny a možná právě proto, že se knihám na ni zaměřeným vyhýbám na sto kilometrů obloukem, dostala jsem to do nosu plnou dávkou. Ne že bych nerada snila, ale moje sny jsou prostě jiné. Nesympatická husa jako hlavní hrdinka, tajemný, krásný a přitažlivý upír... Ne, ne, ne. Zvedá se mi žaludek, jak na podobné knihy jen pomyslím. Toto téma mě přímo bytostně odpuzuje. Upíry mám ráda jako nebezpečné zrůdy z hororů, ne jako tyhle třpytivé nanicovaté homosexuální tretky. Obyčejně dávám knihám ještě druhou šanci, Stmívání mě však přimělo vyhodit celý tento nově moderní žánr do tříděného odpadu a už nikdy se k němu nevracet.
Olivka
  1. 12. 2011, 17:21
Mám doma, ale v originále, zatím mám za sebou první díl a můžu říct, že film mě zklamal. Pořád přemýšlím, jestli si pustit další díly a nebo počkat, až je nejdřív přečtu, což mi může trvat víc jak rok, protože nemám moc času a momentálně ani sílu na louskání v angličtině.
Miss Utahraptor
  8. 9. 2011, 13:32
"No... Rozhodl jsem se, že když už jsem na cestě do pekla, tak ať to stojí za to."

No tak, kde začít? Do téhle knížky jsem se dala, očekávajíc jen to nejslaďáčtější. A v tomto ohledu ani moc "zklamaná" nejsem. Jediná věc, kterou jsem si na sto procent jistá je totiž to, že hlavní hrdina (rozuměj-cíl hlavní hrdinky) má topazové/onyxové oči (záleží na momentálním apetitu), bronzové vlasy a je dozajista děsně S€XY... xD
A teď vážně: Co doopravdy oceňuji je Meyerové pojetí upírů, tedy to, že se vybodla na špičáky, svěcenou vodu a kříže a použila představu jiné kultury, než je ta naše. Našla jsem si své oblíbené postavy, knížku doslova zhltla, ale to bych nepřičítala nějakému závratnému spádu, spíš nehorázné čtivosti... Koneckonců pořádnou zápletku jsem také nepostřehla...
Tak nevím. Patřím sice do cílové skupiny, ale víc jak polovinu hvězdiček dávám za sloh. "Příběh" příliš nezaujal...
Nantong
  12. 2. 2013, 19:47
Knihu jsem četla až po shlédnutí filmu a četla jsem ji několikrát. Opět se mi potvrdilo, že kniha je mnohem lepší než film.
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 19:38
Nelíbí se mi, že propagační text se liší od skutečnostech v románu, ale jinak kniha splnila veškerá očekávání. Nepoznala bych, že autorka knihy je mormonka, protože nic takového tomu tady v knize nenaznačuje.
Ailees
  1. 7. 2011, 17:54
Myšlenka zajímavá, provedení lehce pokulhává. Řekla bych, že Stmívání je nejlepším dílem z celé série (rozhodně Bella nedošla ještě do té míry hysterie, aby mi lezla na nervy). Pokud od ní nečekáte příliš a berete ji vyloženě jako oddechové čtení, bude se vám líbit. Obzvlášť dobře se čte před spaním - skvěle se při ní usíná :)
ribička
  3. 9. 2010, 15:36
Tohle je vyloženě ženská záležitost. První díl ságy je pro mě naprosto nejlepší. Měla jsem možnost si přečíst i 12 kapitol Midnight sun, což je stmívání z Edwardova pohledu, a ten byl ještě lepší. Je to čtení, ke kterému se uchyluji, když se necítím zrovna dobře a nemám náladu na nějakou metafyzikou prózu alias Alchymista. Konec konců, moc veselých knih pro dospělé není a Twilight sága je jednou z nich.
Melian
  6. 8. 2013, 18:00
Ty knihy vůbec nejsou špatné, ba naopak, když jsem je četla, opravdu se mi líbily. Bohužel až veřejné mínění za přispění špatných filmů z toho všeho udělali to, za co je považuje většina společnosti.
Vikyna
  19. 9. 2011, 9:48
Jednoznačně kniha pro náctileté, slaďák první kategorie, ale ani to mi nezabránilo, abych ji přečetla "na jeden nádech". Místy všechno dost zjednodušené, ale jako oddechová literatura výborné.
Claire27
  5. 6. 2016, 13:27
Stmívání jsem přečetla alespoň tak desetkrát. V časech prvního vydání jsem se do celé ságy naprosto zamilovala a jednalo se o mé první knihy, díky kterým jsem si začala kupovat další a další. V dnešní době tyto knížky považuji za průměrné a můj oblíbený literární žánr se naprosto změnil. Je to přece jenom knížka spíš pro teenagery, ale pokud bych neměla co dělat a jediné, co by se mi naskytlo, by bylo právě Stmívání, asi bych si ho i tak opět přečetla :)
Balu
  18. 8. 2012, 12:20
Chtěl jsem vědět, jestli je to opravdu taková slátanina, jak se traduje... inu, přečetl jsem to. Zjistil jsem, že tohle není pitomý příběh o upírech, nýbrž jen pubertální slaďák, ve kterém se shodou okolností vyskytují i upíři (přičemž i ti by šli vynechat, jsou tam jen jako zdůvodnění, proč je Eda tak super).
Vzhledem k tomu, že zcela evidentně nejsem cílová skupina, nebudu to hodnotit.
Tomáš Fiurášek
  30. 6. 2014, 18:10
Stephanie Mayer, aneb - zanesení kvalitních hororových prvků do červené knihovny. Ne, díky.
Každý nápad se cení, ale není nápad, jako nápad...
Z vlkodlaků udělat kulturisty s romantickým srdcem? To samé z upírů, kteří vždy představovali spíše hrůzu a děs, než rychle bušící srdce puberťaček, křičící "I love Edward!!!" ? ... Ne, opravdu ne.
Ange014
  3. 12. 2012, 16:11
Velmi jednoduché a slabé počtení, zacílené na jednu skupinu, do které jsem v době přečtení patřila. Příběh by jistě mohl být napsán mnohem lépe a realističtěji. A jestli mi někdo řekne, že hlavní hrdinka má vůbec nějaký charakter, tak jsme pravděpodobně každý četli jinou knihu.
Miriam
  29. 10. 2010, 20:51
I když už nejsem žádná náctiletá, tak mě knížka zaujala. Po přečtení prvního dílu jsem nedočkavě očekávala další pokračování. Je to taková oddechovka, prostě romantika, ovšem skvěle napsaná. Ostatní upíří ságy jiných autorů jsem nečetla, jen mi to připadá takové kopírování Stephenie Meyer.
Blueberry
  6. 10. 2013, 19:57
Stmívání - moje první láska. Ach, ano ano, je tomu už tak. S tím se nedá nic dělat. Dokud nepřišlo filmové zpracování, ani mě nenapadlo se za to stydět. Bohužel, Hollywood pošlapal a pošpinil mé sny a ideály, zprznil Edwarda Cullena a mě pořádně nakrknul! Nic z toho ovšem nemění fakt, že první láska je první, nezapomenutelná a nezpochybnitelná kýmkoliv a čímkoliv... Dobrou noc!
Samael
  31. 3. 2013, 15:35
Romantický příběh s upíry a vlkodlaky není špatný.Nejlepší část knihy je,když Bella přichází na to co je Edward zač.
Rominka
  14. 5. 2012, 15:40
Jedna z mála knih, které jsem nedočetla...většinou od knih neutíkám,ale tady v tom případě jsem to už nemohla vydržet. Vše se neustále točí kolem Bely, pokud se někde nevyskytuje, tak se o ní minimálně mluví..bylo to únavný a naprosto o ničem. Možná kdyby člověk neviděl ten film, tak by měl zájem alespoň ze zvědavosti zjistit jak to dopadne. Můj zájem ale opadl hned na začátku a bohužel se už nevrátil.
eliza
  24. 4. 2014, 14:16
Tak mě okolnosti donutily přečíst si tento slavný trhák (podvrtla jsem si u tchýně kotník, byla jsem několik dní upotána na lůžko v pokoji, kde jedinou četbou byla kompletní Twilight sága mojí o čtrnáct let mladší švagrové :-) Musím říct, že mě zpočátku otrávil školácký styl, kterým je kniha psaná (slohová práce hormony zmítané deváťačky), nicméně nic jiného v tu chvíli nebylo a spát se mi nechtělo :-) Nevím jestli se postupem času autorka trochu naučila psát, nebo jsem si na ten její styl zvykla, každopádně musím říct, že jsem knihu na jeden zátah přečetla první dva díly, a když pominu, že jde o takový dívčí románek narvaný všema klišé, které tento žánr nabízí, což bych knížce klidně odpustila a pro ukrácení dlouhé chvíle a z nedostatku lepší literatury se bez výčitek vrhla na další díl, bohužel jsem nemohla vystát neskutečně protivnou hlavní postavu Isabellu, tvořící společně s věčně utrápeným chudákem upírem Edwardem fakt směšně tragickou dvojici. Ani celkem sympatická postava Jakea mě k jásotu nad touto knihou nepřiměla.
ilon-a
  27. 5. 2013, 11:03
Takovej ten pocit, že ste právě přečetli největší kravinu svého života...
Přeslazená romanťárna velmi jednoduše napsaná. Sice pro puberťačky jak dělaný. Ale vážně nechápu, jak tohle mohlo bejt označený za bestseller... A na film snad rači nekoukat, to je ještě horší.
kajas1993
  23. 8. 2012, 22:52
První a nejlepší část ságy. Bella je tu ještě docela snesitelná a bylo moc fajn představovat si Edwarda jako opravdu nádhernou bytost (na Pattinsona ve filmové verzi jsem si musela dlouho zvykat). Pamatuji si, že jsem ještě na základce přinesla knížku na hodinu literatury, tenkrát ji v naší třídě vůbec nikdo neznal :).
Melindaaaa
  12. 6. 2012, 23:00
Knihy jsou narozdíl od filmů, které se mi nelíbily (teda vlastně jsem viděla jen jeden, protože mě fakt nepřilákal na další) celkem fajn. Čtivě psané, podle mě by se neměly házet do jednoho pytle s dle mého názoru nic moc filmem. Úplně odvařená z nich nejsem, ale není to ani nic, co bych označila za odpad
Ruxandra
  3. 2. 2012, 22:09
Nejsem žádná fanynka knižní podoby VD (spíše naopak) a vadí mi šílený humbuk kolem Twilight (i když knihy jsem četla ráda), ale co mě, jako člověka milujícího knihy opravdu dokáže vytočit je, když někdo někde píše hovadiny a ani pořádně neví co čte! Slečny a paní, které přečtou, a pak troubí do světa, že VD je napodobenina Twilight, že je to opsaný. Pro tyto věčné stěžovatelky a stěžovatele: "UPÍŘÍ DENÍKY SEPSALA SMITH O MNOHO LET DŘÍVE, NEŽ JSI NĚJAKÁ MEYER VŮBEC VZPOMĚLA, ŽE CHCE PSÁT!"
ronynka
  28. 10. 2011, 11:53
Cetla jsem ji jeste daaaavno, a to se mi libila opravdu hodne, pak zacal fanatismus a ja od ni opustila. Knizka je pekne napsana, je to napinavy, pekny, ctivy a hlavne si hlavni hrdiny zamilujete. Je to moc pekna knizka
ideal_alien
  17. 12. 2015, 17:03
Od okamžiku, co jsem shlédla film jsem se do příběhu naprosto zamilovala. Knihu jsem si přečíst prostě musela a nikdy toho litovat nebudu.
Hazakiros
  31. 10. 2013, 23:26
Vcelku zajímavý námět, ovšem zpracovaný ve stylu Večerů pod lampou. Myslím, že celá kniha by se dala smrsknout do 80 stránkového paperbacku. Když vynechám dosti naivní (kravské) chování Belly, dalo se to číst .
Lilithen
  12. 7. 2010, 20:01
Nejdříve jsem si odmítala knihu přečíst, jelikož typ knih "romantický rádobyhoror" vážně nemusím. Až moje kamarádky, které Twilight-mánie posedla na nejvyšším možném stupni (plakáty po stěnách, soundtracky v MP3, film puštěný od rána do večera) mě donutily k tomu onu knihu otevřít. První dojem - nic moc. Už prvních pár stran mi řeklo, že to vážně žádné veledílo nebude. Styl psaní se mi zdál takový jednoduchý a ne zrovna zajímavý. Přesto jsem první díl dočetla do konce. Jak jsem později zjistila, první díl se mi jeví jako nejlepší z celé ságy. A i tak bych ho hodnotila podprůměrně. Někoho sága Stmívání možná nadchnout může, ale já to nejsem.
honzik10
  11. 1. 2013, 13:05
Je to fakt moc super knížka, líbila se mi, moc se těším až budu číst další díly. Film se mi taky moc líbil. A já si myslím, že jako knížka i jako film to hodně přemohlo Harryho Pottera.
Kulekunka
  4. 8. 2012, 20:47
Rozhodně nemá smysl zatracovat knížku jen kvůli anotaci a pocitu z filmu. Není to žádné náročné klasické dílo, ale moc čtivě a pěkně napsaný román. Nenáročná četba, ideální pro zatažené dny a depresi :-) --> těžká romantika, trošku fantasy. Ideální poměr :-)
Artep524
  7. 7. 2012, 13:55
I přesto, že mě knihy o upírech a podobných stvořeních moc neberou, Stmívání se mi četlo docela dobře.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:20
Žánr naprosto typický: Romantický. Když jsme se učili o romantismu, učitelka dala příklad této knihy – že i v současnosti někdo píše jako lidé v romantismu, protože je tam jasně daný kladný hrdina, který je dokonalý a má skvělé vlastnosti a přitom je tajemný, žije v ústraní a víceméně vyvržený a zachraňuje svoji dívku a pro to udělá cokoliv. A záporné postavy jsou záporné nadoraz.

Tuto knihu jsem si přečetla až po shlédnutí stejnojmenného filmu, která mě nezaujal natolik, jak jsem od toho humbuku čekala. Z vlastní zkušenosti vím, že knihy jsou většinou mnohem lepší, než knihy, a že bych tedy neměla Twilight zavrhnout, ale spíš zjistit, jestli je ten humbuk na místě. A skutečně je, ty knihy jsou úžasný. První díl jsem chtěla po dočtení začít číst znovu, ale nedostala jsem se k tomu. Kniha je od filmu odlišná, mnohem lepší, ale jsem ráda, že jsem nejdříve viděla film, protože nevím, jestli bych byla spokojená s výběrem postav. Takhle jsem si zvykla

Kniha je napsána moc pěkně – tedy...já četla amatérský překlad, který byl fakt krásný. Vyjadřovací prostředky, složitost, popis, vše dokonalé, ale když jsem četla kousek z knihy prodávané, zdálo se mi to napsáno dost lehce, jen jak pro malý puberťačky. Takže v tomto směru nevím, ty knihy bych si nekoupila. I pro to, jak byla kniha přeložena, se mi moc líbila. A ten nápad a jeho propracovanost, i to se mi fakt líbilo. Čtete pořád nějaký romantický bláboly, pořád dokola, toto by mohlo být podobné, ale je tam upír a člověk. A ten vztah... Bella tedy někdy dost naivní a se sebevražednými sklony (tak by se snad nemohl nikdo chovat, ale bůhví, jak to upíří lákadlo (to Edward popisoval, co vše ji na něm přitahuje) působí. Asi hodně. A Edward tak dokonalý, že to někdy až štve :D Ale to až později. A nejlepší postava asi Alice, i ve filmu, dokonalá :) Hlavně charakterem. Celkově se mi začal líbit i film – spíše postavy, dá se tím hodně žít :) Určitě doporučuji tuto knihu :) (ale pozor, NEDÁ se od toho odtrhnout)
Veronika279
  24. 2. 2016, 14:50
Twiling sága mě naprosto dostala, vůbec jsem nečekala že by se mi mohla líbit. Poprvé jsem viděla film a protože jsem byla zvědavá jak to celé dopadne tak jsem si půjčila knihy od kamarádky. Velice dobře se mi četly a když jsem je pak dostala k narozeninám v tomhle krásném dárkovém boxu tak jsem se přečetla znova skoro všechny naráz!!! Škoda že se nechystá žádné pokračování.... Ale za mě určitě knihu, filmové zpracování bylo slabší....
MiriamBlahova
  10. 12. 2015, 10:54
Dřív, než jsem četla knihu mě nalákal film. Jsem trochu zklamaná. Bella (její pocity, myšlenky a povaha) mi připadá nedospělá a příběh lásky s upíry mi trochu pokazila. Ve filmu nemůžeme (naštěstí) tolik vniknout do hlavy hlavní hrdinky. Jinak je příběh povedený - mám ráda sci-fi se vším všudy a ve stmívání tomu tak i je...
Nells
  2. 2. 2012, 12:35
Tuto knihu jsem četla mnohokrát, je opravdu moc dobrá. Celou sérii jsem měla jedním dechem za týden přečtenou...

---------------------

První jsem viděla film, potom až jsem začala uvažovat, že si knihy přečtu. Moc se mi do toho nechtělo, ale hned po pár kapitolách jsem tomu naprosto propadla a četla všechny knihy jedním dechem!!!!!!!!!!!!
Dee-Dee
  9. 9. 2013, 20:09
Druhý nejlepší díl ságy. Je to velmi čtivé a člověk se dobře vžije do pocitů hlavní hrdinky. Celou sérii jsem četla dva a půlkrát.
yanniss
  28. 9. 2012, 18:37
Ať si každý říká co chce, ale mě se Twilight sága moc líbila. Knihu Stmívání jsem zhltla během pár hodin a hned jsem se vrhla na film. (který se mi taky líbí) :)

1 2 3 4