Originální název: Mostly Harmless

Argo - 2002
ISBN: 978-80-257-0038-9

Argo (2002) 978-80-257-0038-9 178
Argo (1994) 80-85794-42-X 191

Pátá a závěrečná část slavné trilogie, v níž Arthur Dent hledá tichou, nenápadnou planetu, kde by mohl v klidu strávit zbytek života. Jeho přání se splní - dostane se na poklidnou, mírumilovnou planetu, kde život plyne bez větších vzruchů a problémů. Její sympatičtí obyvatelé žijí na technické úrovni odpovídající zhruba pozemskému osmnáctému století, a tak se Arthur horlivě snaží přijít na to, které výdobytky své rodné civilizace by mohl novým spoluobčanům zprostředkovat. Odpověď je překvapivě jednoduchá. Idylický poklid však naruší mimořádná událost: ztroskotání kosmické lodi.

Romanka
  14. 6. 2016, 8:21
Pro mě měla tato série sestupnou tendenci, poslední díl mě už nebavil, nejlepší mi přišel první a druhý, ale pak to klesalo. Ale jsem ráda že jsem přečetla celou sérii.
Tanmut
  11. 5. 2013, 21:25
Rozhodně lepší než třetí a čtvrtý díl. Taková sentimentální tečka za sérií, která by díky mišmaši klidně mohla pokračovat dobrodružstvím nějakého jiného Arthura Denta, ale autor si dovolil umřít, což tedy rozhodně přehnal, a ke "stopaři" se nevrátil.
Každopádně pentalogii uzavřel do kruhu, s poučením, že všechno dobré jednou končí, a z celého posledního dílu prosvítá temné motto: "Každé rozhodnutí, které učiníte, je špatné."
"(kvůli Vogonům)"
Tojaheva
  24. 2. 2016, 7:53
A mam to za sebou. Příbeh je ukončený a nezbývá, než si to sesumirovat. Poslední díl pro mě nebyl takovou peckou jak jsem čekala. Vadilo mi časté přeskakování v ději - z Artura na Forda, a to mi trochu kazilo celkový dojem. Konec, který autor zvolil, byl pro mě opravdu hodně nečekaný, ale o to intenzivnejší. Jen to chtělo do příběhu vložit víc humoru.
Ramirez85
  20. 9. 2015, 11:50
Obsahuje spoiler spoiler Tak jsme se s Arthurem a Fordem dostali až na úplný konec, vlastně opravdu až na úplně úplný konec... Krásné zakončení pětidílné trilogie, Douglas nezklamal, naopak, poslední díl, i když už byl takový... rozlučkový, se mi líbil více než dva díly předešlé a to i přesto, že už mě spisovatelův humor a hnání věcí ab absurdum tolik nepřekvapovalo (i když kdo by se nechtěl svést na úplně normální zvěři nebo hodit řeč s Dědou Melhubou). No a konec je jaksepatří, tohle se Douglasi Adamsovi vskutku povedlo a já, tlačíc slzu zpátky do oka, mu za to tleskám ve stoje, spolu s Červeným trpaslíkem (trekkies a Star Wars fans prominou) je tenhle Stopařův průvodce nejlepší sci-fi ever. A nezapomeňte: Nepropadejte panice! ;-)
lusk_lusk
  17. 2. 2013, 19:00
nemohu se ubránit jistým nesrovnalostem v návaznosti děje s předchozím dílem, z části jistě způsobený mojí nepozorností a z částí zbrklostí přeskakováním z různých dějových linií. Avšak kvality které převládaly v ostatních dílech zapůsobily i zde. Patrně se opakuji, ale mám pocit že posloupě s příběhem postav Douglas zesiloval i ukotvení v reálné vědě, respektive to na mě jako lajka v této oblasti působilo mnohem reálněji.
teroosh
  13. 3. 2013, 2:52
To jako vážně? Konec? Nechci a odmítám... Skvělá pentalogie, která mě naučila, jak přežít ve vesmíru jen s ručníkem a že se svět nemá brát tak vážně :)
TajemnaM
  28. 10. 2011, 7:53
A poslední díl, díl, který mi vykouzlil slzy v očích, protože, když jsm ho zaklapla, věděla jsem, že už je konec příběhu, že už nebude žádný Stopařův průvodce galaxií, který by mi způsobil záchvaty smíchu. Ale stálo to za to. Tyhle knihy jsou prostě tak dokonalé, své, originální, humorné a krásné, že by byl hřích si je nepřečíst. Jen by mě zajímalo, proč k poslednímu dílu nejsou žádné komentáře. To už si ho jako nikdo nepřečetl, nebo co? xD
Tak nezapoměňtě: NEPROPADEJTE PANICE!
Jandovka
  27. 3. 2013, 8:10
Poslední díl pentalogie - to se na knize musí podepsat. Absence originality, takové zmítání v posmrtné agonii. 3 hvězdičky za občasný ten žertík, ale bohužel, autor téma již vyčerpal.
hanka24
  17. 10. 2015, 10:55
Jako v předchozích dílech i knížkách o Dirku Gentlym, obdivuji autorovu fantazii a originalitu. Ale prostě jsem se v těch paraleních vesmírech a časoprostorových smyčkách ztratila. Možná, že jsem byla značně ovlivněna filmem, který jsem viděla několikrát a který po přečtení pentalogie, jaksi absolutně vůbec nestačí. Možná jsem se snažila hledat s filmem větší podobnost, což mě při čtení hodně ovlivnilo, bohužel asi negativně. Kdybych text brala tak jak je, víc by se mi podařilo s dějem sžít a prožít ten celý neuvěřitelný příběh.