Pýthie

Pýthie Originální název: Lady Oracle

Mladá fronta - 2009
ISBN: 978-80-204-1246-1

Mladá fronta (2009) 978-80-204-1246-1 382

Může člověk utéct sám sobě? Může utéct svému dětství, rolím, které nám vnutila společnost? Joan Fosterová, která v románu Margaret Atwoodové pod pseudonymem spisuje zamilované románky, je nakonec donucena zinscenovat svou vlastní smrt, aby takovým tlakům unikla. Ve svém italském exilu však zjišťuje, že nové začátky nebývají jednoduché. (Založil/a: Milena)

teite
  2. 12. 2013, 20:23
Tato kniha se mi hodně líbila - je pro mne o tom, že nové začátky, po nichž spousta lidí touží, jsou možná těžší než navazování na předchozí dění.
Děčínský
  2. 1. 2017, 17:19
Autorka tuto svou knihu rozdělila do pěti částí a sedmatřiceti kapitol. Kniha ji vyšla v roce1976, a protože to nebyla její prvotina byla již více než čtyřicetiletá žena. Do češtiny se její knihy začaly překládat a vydávat až po sametové revoluci. Tato tedy až po 60ti letech od vydání v angličtině! To vše jsem si vydedukoval ačkoliv to nemá žádnou souvislost s komentářem. Když jsem se seznámil s autorčiným dílem poprvé rozhodl jsem se, že si přečtu vše co vyšlo česky. Ale tato kniha mne zklamala. Podle mne nepřináší zábavu ani poučení. Pokládám to za autorčinu snahu ukázat jak dokáže mistrně vyrábět široký okruh příběhů, i najednou, a zvládnout to. To opravdu umí! Jinak autor doslovu je, podle mne, trouba. A autorka by měla psát zodpovědněji, ne jen podle okamžitého vnuknutí (ale to je věc její a čtenářů, kteří si o tom mohou rozhodnout podle svého gusta).