Českoslovenští letci v německém zajetí 1940-1945

Českoslovenští letci v německém zajetí 1940-1945 Originální název: Českoslovenští letci v německém zajetí 1940-1945

Naše vojsko - 2005
ISBN: 80-206-0778-1

Naše vojsko (2005) 80-206-0778-1 437

Vážení a milí čtenáři, tato kniha přináší zcela nový pohled na téma Českoslovenští letci v německém zajetí 1940-1945. Většina dosavadní literatury se soustředila pouze na to, jak byl dotyčný letec, osádka, sestřelen a jak následně upadl do zajetí. Ani autor této knihy se nevyhnul popisu sestřelení a následného zajetí, které je ovšem zpracováno z širšího pohledu po důkladném vytěžení archívních materiálů. Autor knihy začíná tím, co předcházelo sestřelení. Tedy, jak byli naši letci připraveni a vybaveni na možnost zajetí, poté následuje popis sestřelení a následného zajetí. Čím je tedy tato kniha zcela nová? Především tím, že zajetím dotyčného letce nekončí, ale právě naopak, teprve zde kniha začíná. Kniha mimo jiné pojednává o organizaci zajateckého tábora a života v zajetí samém - jak probíhaly všední, ale i sváteční a výjimečné dny v zajateckém táboře. Nebude vynechána ani otázka úrovně stravování a ubytování, vztahy mezi zajatci a německými strážnými. Stranou nezůstává ani ožehavé téma právního postavení našich zajatých letců. Zcela novým a obšírným pohledem je zpracováno téma útěků našich letců ze zajetí a jaká byla situace před koncem války a po osvobození táborů spojeneckými vojsky. Zakončením knihy potom je návrat čs. letců do Británie. Vážení a milí čtenáři, tato kniha přináší zcela nový pohled na téma Českoslovenští letci v německém zajetí 1940-1945. Většina dosavadní literatury se soustředila pouze na to, jak byl dotyčný letec, osádka, sestřelen a jak následně upadl do zajetí. Ani autor této knihy se nevyhnul popisu sestřelení a následného zajetí, které je ovšem zpracováno z širšího pohledu po důkladném vytěžení archívních materiálů. Autor knihy začíná tím, co předcházelo sestřelení. Tedy, jak byli naši letci připraveni a vybaveni na možnost zajetí, poté následuje popis sestřelení a následného zajetí. Čím je tedy tato kniha zcela nová? Především tím, že zajetím dotyčného letce nekončí, ale právě naopak, teprve zde kniha začíná. Kniha mimo jiné pojednává o organizaci zajateckého tábora a života v zajetí samém - jak probíhaly všední, ale i sváteční a výjimečné dny v zajateckém táboře. Nebude vynechána ani otázka úrovně stravování a ubytování, vztahy mezi zajatci a německými strážnými. Stranou nezůstává ani ožehavé téma právního postavení našich zajatých letců. Zcela novým a obšírným pohledem je zpracováno téma útěků našich letců ze zajetí a jaká byla situace před koncem války a po osvobození táborů spojeneckými vojsky. Zakončením knihy potom je návrat čs. letců do Británie. (Založil/a: skjaninka)