Útěky a návraty

Originální název: Útěky a návraty

Naše vojsko - 2007
ISBN: 978-80-206-0956-4

Naše vojsko (2007) 978-80-206-0956-4 403

Jméno Bohumila Laušmana již dnešní mladé generaci mnoho neříká. Z očí české veřejnosti zmizel nedlouho po únoru 1948. Autor sleduje jeho osudy, přičemž využívá poznatky svého dlouhodobého výzkumu archivních pramenů a literatury. Sleduje cestu posledního předsedy ČSSD od dospívání až po skon v cele ruzyňské věznice. (Založil/a: skjaninka)

kretinostupido
  29. 9. 2016, 21:18
Nevím jestli to je úplně přímo tím tématem, ale z tý knížky prostě čiší sociální demokracie. Není jen o sociálnědemokratickym politikovi, ale prostě mi přijde, že to sociální demokrat napsal :-). Nicméně - čte se to dobře, člověk se dost dozví, ale místy něco chybí. Přijde mi to takový trochu ... nevyvážený (podle divadla Sklep by tam byla aviváž). Poslední kapitola o Laušmanově únosu byla nejrozsáhlejší a nejpodrobnější, trochu na úkor předcházejícím kapitolám. Je z toho tak nějak vidět, že autor chtěl hlavně objasnit záhady kolem únosu Bohumila Laušmana atd. Každopádně já jsem trochu očekával, že se o něm dozvím víc z období 1. a 2. republiky, z válečnýho období (byl mj. aktivním účastníkem povstání na Slovensku) a předevšim - že se dozvím podrobnosti o jeho hlavních postojích kolem událostí 25. února 1948. Sem tam zaznělo nějaké autorovo hodnocení událostí, ale zdálo se mi to, že to je z jeho strany takový dost ... zdrženlivý. Kladem je spousta dobovejch fotografií a spousta dobovejch dokumentů!