Znamení trojského koně

Originální název: Znamení trojského koně

Vyšehrad - 2008
ISBN: 978-80-7021-943-0

Vyšehrad (2008) 978-80-7021-943-0 275

Major Jaromír Nechanský je jednou z nejzajímavějších tragických osobností protinacistického a protikomunistického odboje u nás. Mladý, v duchu první republiky vychovaný důstojník, se nesmířil s jejím zhroucením a odešel do zahraničí bojovat proti nacistickému Německu. Prošel Francií, vstoupil do naší zahraniční armády ve Velké Británii a v závěru války byl jako zpravodajec shozen na území vlasti. Tajně pronikl do Prahy, kde se podílel též na Květnovém povstání. Bezprostředně se mu nedostalo dostatečného uznání za mimořádné zásluhy a počal na krátký čas spolupracovat i s čs. rozvědkou, již tehdy ovládanou komunisty. V období po válce se stal též zetěm sociálně demokratického ministra Laušmana. Po únorových událostech byl však jeho postoj již jednoznačný. Začal spolupracovat s Američany, ale po krátké době byl zatčen, odsouzen k smrti a popraven. (Založil/a: skjaninka)