Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Karel Jan Schwarzenberg - Knížecí život

87%
4 12
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Karel Jan Schwarzenberg - Knížecí život Originální název: Karel Jan Schwarzenberg - Knížecí život

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Portál - 2013
ISBN: 9788026201885
Počet stránek: 216
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 18x v přečtených
v knihovně 8x v knihovně
k přečtení 11x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Portál (2013) 9788026201885 216
Portál (2008) 978-80-7367-459-5 197

Knížecí život Karel Jan Schwarzenberg v tomto knižním rozhovoru, jehož podstatná část vznikla už na konci roku 1989, vzpomíná na své předky, zejména na ty, kteří už od poloviny sedmnáctého století žili trvale v Čechách. Pokouší se definovat roli šlechty na konci dvacátého století, hovoří o své rodině, přátelích a zajímavých lidech, s nimiž se v životě setkal. Kromě rodové historie se kniha věnuje působení Karla J. Schwarzenberga v roli kancléře prezidenta Václava Havla. V dodatku z roku 2008 se zamýšlí nad rolí českého politika v postmoderním světě, nad svým působením ve vládě premiéra Topolánka a obecně hodnotí stav české politiky v prvním desetiletí 21. století. (Založil/a: skjaninka)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Introvert
100% 100% 100% 100% 100%
  19. 2. 2014, 10:33
Ač knihy rozhovorů příliš nevyhledávám, zde jsem udělala výjimku. A nelitovala jsem. Karel Hvížďala ví, nač se ptát. Kniha představuje člena jednoho z nejstarších šlechtických rodů u nás jako člověka velmi moudrého, přirozeného a díky obrovskému rozhledu i velmi současného.
prkali
100% 100% 100% 100% 100%
  2. 2. 2013, 14:36
7.4.1991 - úryvek z rozhovoru Gregora von Rezzoriho, který vedl v televizi ORF poté, co byl kníže Schwarzenberg zvolen v Rakousku časopisem Trend "mužem roku":

Myslíte, že by bylo možné vytvořit opět politický a hospodářský autonomnií prostor bývalé podunajské monarchie?

Ne, ne, to je bezpochyby dnes nemožné. A to ze dvou důvodů: za prvé, kvůli integračním snahám celé Evropy a, za druhé, protože do nešťatných let 1938 a 1939 se proces utváření střední Evropy vyvíjel sice s jistým zpožděním, ale přesto paralelně se západní Evropou, jenže v posledních padesáti letech se tyto světy od sebe vzdálily. Na něco bychom neměli zapomenout - a ta definice bude spousty mých přátel v Evropě šokovat -, a sice že komunismus znamenal nejkonzervativnější mocnost. Konzervativní byl v tom, že chtěl všechno zachovat při starém a nic nechtěl měnit. Oni ani jeden skutečný problém - ať byl hospodářský, ekologický, nebo národní - neřešili. A nyní, když se komunistický systém rozpadl a mrazák roztál, všechno, co tam bylo z lenosti zmraženo, zapáchá.

Lidé, kteří žili na československé straně železné opony, mezi jinými i přesvědčení komunisté, věděli, že žijí ve lži. Nyní přicházejí na Západ a hledají pravdu. Mohou ji najít třeba v Rakousku?

Já si myslím, že ani na Západě neexistuje nějaká univerzální pravda. Ta je vždy jen v transcendentu. Pravda není nikde na této planetě.

A kde pak máme hledat naději?

Řekl bych, že už tady nebude nic nikomu slíbeno. Jedna z mála skutečností, v níž vidím naději pro tuto zemi, spočívá v tom, že Češi jsou velmi skeptičtí. Nevěří žádným velkým frázím, slibům a podobným věcem a dívají se na věci kolem sebe doopravdy střízlivě. Mnohdy jsou až moc skeptičtí. Už nevěří na nějaké dětské zázraky, které by mohly přijít, a vědí, že nejsou v takové příjemné situaci jako Němci z NDR, kteří díky bohatému bratru ze Západu, jenž jim pomůže, se mohou brzy dostat ze všech potíží. Češi naopak vědí, že všechno si budou muset zaplatit sami.
Tato skepse a střízlivost a z toho vyplývající šibeniční humor, který má v této zemi starou tradici, představuje právě ty věci, z nichž čerpám naději. Věřím, že jednoho dne bude dobře, přes všechny dnešní problémy, těžkosti a omyly, kterým se asi ani zde nevyhneme.