Tunguzský meteorit

Tunguzský meteorit
Originální název: Tunguzský meteorit

Extra Média - 2008

Extra Média (2008) 280

Přesně sto let uplynulo 30. června 2008 od události, která vešla do obecného povědomí jako tunguzský meteorit. Tehdy otřásla termonukleárními pumami - na místě se však nenašel ani kráter, ani zbytky předpokládaného kosmického tělesa. A přesto lokalitu už zkoumalo několik desítek expedic, každá přinesla jen další otazníky. Výsledkem jsou stovky hypotéz, metoeritem nebo kometou počínaje až po mimozemskou kosmickou loď. Knížka čtivou formou zachycuje nejen známé poznatky o tunguzské udílosti, ale přdevším to, co dosud vysvětlení vzdoruje. Sleduje dobrodružnou historii expedic na místo výbuchu ve složité době a složit zemi, snaží se kriticky uvést alespoň nejvýznamnější ze stovek názorů, které byly na podstatu záhadného jevu vysloveny a napsány. Nechybí ani u nás téměř neznámé skutečnosti o jiných podivných lokalitách, které by mohly s takzvaným tunguzským meteoritem souviset - napříkad o tajemném kráteru Patom, pod nímž přístroje odhalily přítomnost veklého kovového tělesa.Všímá si také vlivu kosmických těles na výboj pozemského života i katastrof, které v minulosti způsobily. (Založil/a: skjaninka)