Originální název: Člověk má dělat to, nač má sílu - Život Olgy Havlové

Mladá fronta - 2008
ISBN: 978-80-204-1955-2

Mladá fronta (2008) 978-80-204-1955-2 332

Než se stal Václav Havel prezidentem, znal Olgu Havlovou jen málokdo. Stačilo pár let, a získala si úctu tisíců spoluobčanů. Dodnes se hovoří o její noblese a aristokratičnosti ducha, o síle její osobnosti. Lze říci o Olze Havlové ještě něco nového, hlubšího a zajímavějšího? Pokouší se o to tento životopis, který vznikl na podkladě desítek rozhovorů s jejími nejbližšími přáteli, rodinnými příslušníky, kamarády z dětství a mládí, prominentními i obyčejnými chartisty a spolupracovníky z Hradu nebo Výboru dobré vůle. Autor v něm přináší množství širší veřejnosti dosud neznámých informací ze soukromého života Olgy Havlové a charakterizuje ji jako ženu, mezi jejíž základní vlastnosti vždy patřily věcnost, odpovědnost a pevnost v názorech. Nemalá část knihy pojednává také o působení v roli první dámy, ale autor směřuje především mimo sféru oficialit a tradovaných mýtů k zachycení otevřenosti a konkrétnosti životního dramatu. (Založil/a: skjaninka)

vladislaus
  27. 3. 2013, 15:58
To už je druhá kniha od Kosatíka, kterou jsem přečetl a určitě ne poslední. Autor má svůj specifický způsob psaní, vzletný, hloubavý, se silnou slovní zásobou. Snaží se moralizovat a filozofovat. O paní Havlové píše velice hezky, i když zveřejňuje některé neznámé intimní detaily, a činí tak laskavě a ne bulvárně.
Javor14
  10. 10. 2016, 20:41
Zase jsem běhala s holkama po Žižkově. Zase jsem si připomněla, jak je důležité neztrácet paměť a naději, jak je důležité si připomínat.
Vzhledem k šíři historického záběru jsem měla pocit, že autor je "továrnou na historii". Ale je to hezky napsaný životopis. Brzy se pustím do třetí knihy, myslím že sáhnu po Peroutkovi.