Příběhy z nebe

Příběhy z nebe Originální název: Out of the blue

Naše vojsko - 2007
ISBN: 978-80-206-0903-8

Naše vojsko (2007) 978-80-206-0903-8 272

Terence OBrien absolvoval dva operační turnusy u Coastal Command a jako zázrakem je přežil. Podle regulí RAF pak byl na rok uvolněn z operační činnosti, ale jeho nepokojná duše jej přivedla k tomu, aby se dobrovolně přihlásil k silám činditů, které operovaly v roce 1944 v Barmě. Čindité tvořili jednotky pravidelné armády vycvičené pro boj v džungli v japonském týlu, velel jim legendární brigádní generál Orde Wingate. Vzpomínky OBriena, který fungoval jako letecký návodčí, zachycují průběh tažení od začátku do konce. Účastnil se jej v řadách 4. praporu 9. střeleckého pluku proslulých Gurkhů zařazených 49. činditské kolony, kde byl odpovědný za poskytování letecké podpory a zásobování, které se dělo leteckými shozy. Autor se výjimečně kriticky staví k úloze, kterou sehrál v tažení jeho tvůrce a velitel generálmajor Orde Wingate. Kniha však přináší informace nejen bojích a každodenních starostech a strastech mužů bojujících v džungli, ale také informace o tažení všech činditů v roce 1944, o tažení, které je české veřejnosti doposud známo jen zprostředkovaně, přestože patří k jedněm z nejproslulejších kapitol druhé světové války na Dálném východě. (Založil/a: skjaninka)

Terence O’Brien Terence O’Brien
*??.??.1915