Schůzky nad Seinou

Originální název: Schůzky nad Seinou

XYZ - 2009
ISBN: 978-80-7388-278-5

XYZ (2009) 978-80-7388-278-5 247

Dvanáct rozhovorů s dvanácti herci. JEAN MARAIS * ROBERT HOSSEIN * MARLENE JOBERTOVÁ* PIERRE RICHARD * ANNIE GIRARDOTOVÁ a další významní umělci vyprávějí své příběhy na stránkách poutavé knihy Jiřího Žáka. V letech 19982006 jsem měl možnost a velké štěstí setkávat se s největšími současnými francouzskými herci, režiséry, dramatiky i spisovateli, říká autor. Vídal jsem se s nimi v divadlech, kavárnách, parcích, pařížských ulicích i v jejich bytech, někdy skutečně nad Seinou, jindy o kus dál Mé schůzky začaly jednoho promrzlého únorového rána, kdy jsem zazvonil u dveří malého bytu na Montmartru, na jehož zvonku byly pouze iniciály JM. Přišel mi otevřít pohádkový dědeček s dlouhými bílými vlasy a vousy. Byl oblečený v černém, usmíval se a otevřel mi doslova i obrazně dveře k velkému dobrodružství. Jmenoval se Jean Marais Berte, prosím, tyto knižní schůzky, pro něž jsem z mnoha výrazných osobností vybral dvanáct herců, jako výjimečnou příležitost pobýt s lidmi, kteří se ve své tvorbě pokoušejí zodpovědět řadu otázek, jež si často klademe i my. Berte je také jako posezení u skleničky výtečného francouzského vína, které neopíjí, ale může opojit. (Založil/a: skjaninka)