Život Salvadora Dalího

Originální název: The Shameful Life of Salvador Dalí

BB art - 2003
ISBN: 80-7341-116-4

BB art (2003) 80-7341-116-4 679

Vynikající životopis od Iana Gibsona je nejnáročnější a nejdůkladnější studie o Dalím, jaká byla dosud napsaná, a je cenným klíčem k jeho děsivým obrazům, jež otřásly světem. Autor čerpá z rozsáhlého původního bádání (i z nedávno objevených pramenů) a představuje nám troufale odlišný portrét této rozpolcené postavy. Využívá literární stránku Dalího kariéry - jeho objemné korespondence, románu, básní a esejů, a přehodnocuje dva zásadní vztahy jeho života: k Federiku Garcíovi Lorkovi a k jeho nevyzpytatelné, smyslné ženě Gale. Dalí v nás vzbuzuje smíšené pocity - hluboký obdiv k jeho obrazům a psanému slovu, respekt k jeho odbojnosti, potěšení z jeho wildeovské duchaplnosti, nudu svým křiklavě extravagantním kníratým zevnějškem, odpor mnoha věcmi, které dělal, o jeho podpoře Frankova režimu ani nemluvě.
Vyčerpávající biografie surrealistického umělce, který zachytil imaginaci dvacátého století.
(oficiální text vydavatele) (Založil/a: Jesika)

Ian Gibson Ian Gibson
*21.04.1939